سياسي

بازي انتخاباتي اصلاح طلبان با رسانه هاي اصولگرا
دوشنبه 14 بهمن 1387 - 9:36:16 PM
  بزرگنمایی:

نويسنده: عليرضا تاجريان
اصلاح طلبان بازي انتخاباتي بسيار جالب و در عين حال ساده اي را با رسانه هاي خبري اصولگرا آغاز کرده اند؛ بازي که هر روز تکرار مي شود؛ «بازي آمدن يا نيامدن». اما مسئله اين است نتيجه بازي؟!
مدتي است که هر روز شاهد آن هستيم که اکثر رسانه هاي خبري تيتر صفحه اول خود را به موضوع «آمدن يا نيامدن» سيد محمد خاتمي و ميرحسين موسوي اختصاص مي دهند؛ درج اين اخبار از جانب رسانه هاي اصلاح طلب بسيار معقول و منطقي بنظر مي رسد اما انتشار اين اخبار از جانب رسانه هاي خبري اصولگرا حکايت از يک بازي انتخاباتي جالب و در عين حال ساده اصلاح طلبان با اين رسانه ها دارد چرا که اين رسانه ها، اصلاح طلبان را در نتيجه گيري هر چه بهتر اين بازي ياري مي کنند.  
براي اينکه بهتر به اين نکته پي ببريم کافي است به تير برخي از رسانه هاي خبري در چند روز اخير نگاهي گذرا داشته باشيم :

فارس- ميرحسين آمد، خاتمي کنار کشيد

فارس- دعوت اصلاح‌طلبان از ميرحسين موسوي بازارگرمي براي خاتمي است

ايرنا- خاتمي: ترجيح مي‌دهم ميرحسين موسوي بيايد

ايسنا- خاتمي: اگر موسوي نيايد، مي آيم

ايسنا- سيدمحمد خاتمي: اگر مهندس موسوي نيايد، دل به خدا سپرده و به عرصه مي‌آيم

باشگاه خبرنگاران- مرعشي: خاتمي آمد و ميرحسين کنار رفت

ايلنا- آغاز فعاليت ستاد انتخاباتي موسوي

مهر- جزئيات جلسه ديروز ؛ ميرحسين موسوي مهلت يک ماهه خواست؛ خاتمي رد کرد

مهر- خاتمي : ترجيح مي دهم ميرحسين کانديدا شود

آفتاب- خاتمي: آمدنم بايد با پشتوانه رأي مردم باشد

آفتاب- نزديکان موسوي و خاتمي: هيچ‌چيز قطعي نيست

و ...

نزديک به يک ماه است که هر روز شاهد اخبار مفصل و ضد و نقيضي از جانب رسانه هاي مختلف خبري درباره کانديدا شدن يا نشدن سيدمحمد خاتمي و ميرحسين موسوي منتشر مي شود؛ يک خبرگزاري در خبر اول خود، کانديداتوري خاتمي را در انتخابات رياست جمهوري اعلام مي کند اما بعد از چند ساعت اين خبر از جانب نزديکان رئيس جمهور سابق کشورمان تکذيب مي شود؛ روز ديگر و رسانه اي ديگر کانديداتوري موسوي را اعلام مي کند و باز تکذيب و تکرار بازي!!
 روزنامه کيهان در شماره اخير خود با درج خبر ويژه اي با تير « مرحله پايانى بازى آمدن – نيامدن» خود را همانند بسياري از رسانه هاي اصولگرا وارد بازي انتخاباتي اصلاح طلبان با رسانه هاي خبري  کرد، هر چند که اين روزنامه قصد داشت با انتشار اين خبر،  سردرگمي شديد و ناتواني در تصميم گيري درون جبهه اصلاحات را نتيجه گيري کند اما کيهان نيز همانند ساير رسانه هاي اصولگرا در جهت اهداف بازي انتخاباتي اصلاح طلبان گام برداشت.
با اندک تاملي در تيتر روزنامه ها و خروجي خبرگزاري ها و سايت هاي خبري مي توان به بازي انتخاباتي اصلاح طلبان با رسانه هاي خبري پي برد. در اين بازي سهم رسانه هاي خبري در پيشبرد اهداف انتخاباتي اصلاح طلبان بسيار چشمگير بوده و بنظر مي رسد اصلاح طلبان توانسته اند تا حدودي به اهداف خويش از انجام اين بازي انتخاباتي نايل شوند.
اهالي رسانه به خوبي به اين نکته واقفند که درج مکرر يک خبر از يک فرد خاص او را در افکار عمومي مي شناساند و به او کمک مي کند تا پل ارتباطي خوبي با مردم بسازد و او را تا مدتها در اذهان نگه مي دارد.
به اعتقاد نويسنده اصلاح طلبان از همان ابتدا تصميم خود را در خصوص کانديداي انتخابات رياست جمهوري گرفته اند اما براي اينکه انتشار اين خبر به بهترين نحو و با بيشترين بهره برداري صورت گيرد بايد اين بازي با رسانه هاي خبري آغاز مي شد تا تمام نگاه ها به انتخابات و تحليل درباره «آمدن يا نيامدن» خاتمي يا ميرحسين موسوي باشد و در دقيقه نود بازي که همگان منتظر پايان بازي بدون احتساب «وقت تلف شده» يا قانون «گل طلايي» هستند، گل پيروزي براي اصلاح طلبان به ثمر رسد؛ به ثمر رسيدن اين گل در دقيقه نود بدون توجه به طرفين بازي به نفع اصلاح طلبان است چرا که هر دو کانديدا از يک جناح است.
تحليل نگارنده با توجه به تمام وقايع و اخبار منتشر اين است که به احتمال زياد اصلاح طلبان تصميم خود را در خصوص کانديداي خود براي انتخابات رياست جمهوري دهم گرفته اند؛ آنها ميرحسين موسوي را انتخاب کرده اند(مگر آن که شرايط خاصي پيش آيد) و به خاطر همين است که ميرحسين موسوي در مدت زماني که «مرد رسانه اي» اصلاح طلبان براي انتخابات رياست جمهوري شده  است، اقدام به اعلام برنامه هاي انتخاباتي خود مي کند و از سوي ديگر سيدمحمد خاتمي نقش خود را به خوبي ايفا مي کند و تنها به دفاع از دوران رياست جمهوري خود نموده و آمدن خود را منوط به نيامدن ميرحسين موسوي مي نمايد و اعلام مي کند که شرايط کشور در وضعيت بحراني قرار دارد و اگر بيايد، تنها براي اصلاح و بهبود وضعيت کشور است اما در طي اين مدت که بازي انتخاباتي اصلاح طلبان شروع شده است، هيچ گاه از برنامه هاي انتخاباتي خود سخن نمي گويد.

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب