دانش و فناوري

10 حقيقت فوق العاده جالب از عجايب بدن انسان
دوشنبه 4 بهمن 1389 - 11:21:47 AM
  بزرگنمایی:

  از عجايب بدن انسان کم و بيش مي‏دانيم اما هر از گاهي يک مطلب جالب مي‏تواند ما را متحير کرده و به سيستم آفرينش خود بيشتر پي ببريم. در اينجا به چند مورد از اين مطالب اشاره مي‏گردد.

1- معده اسيدي فوق‏العاده قوي ترشح مي‏کند
در بدن ما اسيدي بسيار خطرناک وجود دارد که هيچ امنيت پروازي نمي‌تواند آنرا توقيف کند. اين مطلب ديگر بر کسي پوشيده نيست که معده براي هضم غذاهايي که مي‏خوريم اسيدي بسيار قوي به نام هيدروکلريک اسيد (HCL)ترشح مي‏‏کند. ترکيبي قدرتمند براي حل کردن فلزات در صنعت. اما جالب اينجاست که اين اسيد بسيار قوي توسط ديواره‏بسيار نازک احاطه شده است. همچنين در سه روز اول مرگ، آنزيمهايي که غذاي ما را هضم مي‏کرده‏اند، شروع به خوردن خودمان مي‌کنند.

2- حالت فيزيکي بدن در يادآوري خاطرات تاثيرگذار است
آيا لحظات ازدواج خود را به ياد نمي‏آوريد؟ سعي کنيد به روي دو زانو نشسته و لحظه‏اي که به همسر خود گل مي‏داديد را بازسازي کنيد. خاطرات با حواس پنجگانه ما و موقعيت فيزيکي بدن ما رابطه مستقيم دارند. يک آهنگ خيلي ساده مي‌تواند خاطرات بسياري را از گذشته ما به ياد آورد همچنانکه يک صداي زنگ دوچرخۀ قديمي مي‌تواند راه مدرسه را به ياد ما آورد. تحقيقاتي که در اين زمينه انجام گرفته است نشان مي‏دهد که موقعيت فيزيکي بدن، در صورتيکه مانند يکي از لحظات انجام عملي در گذشته باشد، مي‌تواند به يادآوري آن عمل را بسيار راحتتر نمايد.

3- استخوانها کمبود مواد معدني بدن را تامين مي‏نمايند
استخوانها دربردارنده کلسيم و فسفر هستند که اين دو عنصر براي سيستم عصبي و عضلات به کار گرفته مي‏شوند. چنانچه هريک از اين دو عنصر دچار کمبود در بدن شده و توسط غذايي که مي‌خوريم، تامين نشود، هورمونهايي ويژه اين دو عنصر را از داخل استخوانها بيرون کشيده تا کمبود اين دو عنصر جبران شود و هر زمان که مصرف آنها به اندازه کفايت رسيد، دوباره تعادل برقرار مي‏گردد.

4- مقدار زيادي از غذايي که مي‏خوريم، صرف فکر کردن مي‏شود!
در حاليکه مغز فقط مقدار کمي از وزن بدن را شامل مي‌شود، 20% از کالري و اکسيژن بدن را استفده مي‏نمايد. براي همين منظور است که سه شريان اصلي خون به مغز وارد مي‌شود تا اکسيژن مورد نياز توسط سلولهاي خون تامين گردد. يک انسداد و يا اشکال در هر يک از اين شريانها باعث گرسنه ماندن سلولهاي مغز مي‏گردد. ( به همين دليل است که هنگام فکر کردن زياد، بسيار گرسنه مي‏شويم)

5- خنده مسري است
وقتي کسي را مي‌بينيم که مي‏خندد و يا خميازه مي‌کشد، خودبخود ما نيز، مي‏خنديم و يا خميازه مي‏کشيم. تحقيقات اخير نشان مي‌دهد که خنده يکي از بهترين راهها براي ارتباطات اجتماعي است. شنيدن صداي خنده مغز را وادار به تحريک عضلات صورت مي‏کند. در مورد گريه نيز به همين صورت است.

6- بدن شامل رنگهاي متنوعي است
رنگ پوست انسان بستگي به ملانين، ماده رنگي بدن دارد. بدن انسان بدون رنگ خاصي، به رنگ کرمي روشن مي‏باشد، قسمتهايي هم که رگهاي خوني به پوست نزديکترند به قرمزي مي‌زند. رنگ مشکي نيز طبق تحقيقات جهت جلوگيري از عوارض نور خورشيد، اشعه اولترا ويوله مي‌باشد که همانطور که شاهديم، قسمتهايي از زمين که نور خورشيد تقريبا عمود مي‏تابد، شامل انسانهايي با پوست تيره مي‌باشد. يک نوع رده بندي رنگ پوست به اين صورت مي‌باشد :
بسيار روشن (نژاد سلت Celtic)
روشن (اروپايي روشن پوست)
روشن متوسط (اروپايي تيره پوست يا نژاد هند و اروپايي)
نيمه تيره (نژاد مديترانه‏اي)
تيره (قهوه‏اي)
سياه پوست

7- انسان زنده مي‏ماند اگر …. نداشته باشد
با اين حال که بدن انسان بسيار شکننده و ضعيف است و با يک شليک گلوله و يا يک عدد ويروس، از بين مي‌رود ولي با از دست دادن بسياري از قسمتهاي بدن، باز هم مي‌توان زنده ماند. يک انسان مي‌تواند بدون داشتن طحال، معده، يک کليه، 75% از ريه‏ها، 80% از روده‏ها، و همچنين قسمتهاي لگن به پايين و دستها زنده بماند.

8- ضرورت خواب براي بدن مانند نياز به اکسيژن است
به اندازه‏اي که بدن به غذا نياز دارد، به خواب نيز نياز دارد. اما دقيقا به همان اندازه؟ خير. بدن انسان بدون غذا و فقط با آب مي‌تواند 1 تا حداکثر دوماه (بستگي به چربي و ساير عوامل موجود در بدن دارد) زنده بماند در حاليکه بيشترين رکوردي که از نخوابيدن به جاي مانده، توسط فردي به نام “رندي گاردنر” به مدت 264 ساعت (11 روز) بوده است.

9- فشار ايجاد شده توسط قلب به اندازه پاشش خون تا ارتفاع 10 متر است.

10- هنگام حرکت بيش از 300 ماهيچه به کار مي‏آيند تا بتوانيم درست بايستيم.
 
 
گردآوري: گروه اينترنتي تاجريان
منبع: pourali.net

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب