مديريت رسانه

گزارش سفر هيات رسانه اي ايران به ترکيه (3)/ بازديد از روزنامه استار،شبکه خبري 24 و مناظره با دوغان الطغرل
سه شنبه 4 اسفند 1388 - 3:39:40 PM
  بزرگنمایی:

هيات رسانه اي ايران در سومين روز سفر خود به ترکيه، بازديد از روزنامه استار، شبکه خبري 24 و حضور در سرکنسولگري ايران در استانبول را در دستور کار خود داشت.

بازديد از روزنامه استار و شبکه خبري 24 و مناظره با دوغان الطغرل
ساعت 8:30 براي بازديد از روزنامه استار و شبکه خبري 24 که در يک ساختمان مستقر بودند، حرکت کرديم. مصطفي قاراعلي اوغلو، سردبير روزنامه استار بهمراه معاون خود از هيات رسانه ايران استقبال کردند اما از آنجا که سردبير روزنامه استار پخش زنده تلويزيوني داشت از ما عذرخواهي کرد و از معاون خود خواست که اطلاعات لازم را در خصوص چگونگي انتشار روزنامه استار و نحوه کار شبکه خبري 24 در اختيار هيات رسانه اي ايران قرار دهد و به سئوالات ما پاسخ دهد.
دوغان الطغرل معاون سردبير روزنامه استار در ابتدا توضيحاتي درباره روزنامه استار داد و گفت: استار يک روزنامه سياسي، فرهنگي و اجتماعي است که 120 هزار تيراژ دارد و در کنار شبکه خبري 24 فعاليت مي کند. هر چند روزنامه استار در صدر پرتيراژترين روزنامه هاي ترکيه قرار ندارد، اما روزنامه تاثيرگذاري هست. بر خلاف روزنامه استار، شبکه خبري 24 در بين کانال هاي تلويزيوني دومين شبکه خبري محسوب مي شود و رقيب سي ان ان ترک براي تصاحب رتبه دوم هست. روزنامه استار و شبکه خبري 24 در مجموع 120 نفر پرسنل دارد.
دوغان الطغرل سپس به سئوالات هيات رسانه اي ايران که بيشتر در خصوص نحوه انتشار روزنامه و جمع آوري مطالب بود، پاسخ داد.
از دوغان الطغرل در خصوص منابع خبري روزنامه استار سئوال کردم که در پاسخ خبرگزاري هاي آسوشيتدپرس، رويترز، آ. اف. پ، د.پ. آ، آنسا و شين هوا را بعنوان منابع خبري مهم روزنامه مطرح کرد.
پرسيدم درباره اخبار ايران چطور؟
همان جواب قبلي را تکرار کرد.
اين پاسخ باعث شد، نشست هيات رسانه اي ايران با مديران روزنامه استار و شبکه خبري 24 حالت مناظره به خود بگيرد که من و دوغان الطغرل طرفين مناظره بوديم.
پرسيدم يعني شما اخبار ايران را هم به نقل از رسانه هاي غربي منتشر مي کنيد؟
جواب داد: آري.
علت را پرسيدم
گفت: رسانه هاي خبري ايران بعنوان منابع خبري مورد اعتماد ما نيستند.
 پرسيدم يعني شما معتقديد که رسانه هاي خبري ايران مورد اعتماد نيستند اما رسانه هاي غربي که همگان به نبرد رواني آنها واقف هستند، قابل اعتماد هستند؟
معاون سردبير استار در پاسخ گفت: مي دانيم که رسانه هاي غربي در انتشار اخبار ايران اغراق مي کنند و واقعيت ها را منعکس نمي کنند، اما آنها را به رسانه هاي ايران ترجيع مي دهيم.
از دوغان الطغرل درباره ميزان شناخت خود از رسانه هاي ايران سئوال کردم و از او خواستم که نام چند خبرگزاري و روزنامه ايراني را نام ببرد.
معاون سردبير استار تنها خبرگزاري ايرنا را نام برد، دليل آن هم بخاطر اين بود که اين خبرگزاري در ترکيه دفتر نمايندگي دارد.
پرسيدم چرا اخبار ايران را به نقل از خبرگزاري ايرنا کار نمي کنيد؟
پاسخ داد چون ايرنا خبرگزاري دولتي است، نمي توان اخبار مربوط به حوادث بعد از انتخابات را به نقل از آن منتشر کرد.
 اين پاسخ همه ما را متعجب کرد.
در واکنش به اظهارات دوغان الطغرل، ضمن اظهار تاسف درباره مناسبات بسيار ضعيف رسانه اي ايران و ترکيه، به مناسبات خوب دو کشور در ساير حوزه ها بعنوان دو کشور همسايه و تاثيرگذار در منطقه که داراي اشتراکات ديني و فرهنگي هستند، اشاره کردم و درباره وضعيت رسانه هاي ايران توضيح دادم و گفتم: خبرگزاري ايرنا، تنها خبرگزاري ايران نيست، علاوه بر اين خبرگزاري که دولتي است، ساير خبرگزاري ها از جمله آريا، ايسنا، ايلنا، فارس، مهر بصورت خصوصي و نيمه دولتي فعاليت مي کنند که تا جايي که خطوط قرمز اجازه مي دهد، اقدام به انتشار اخبار مربوط به حوادث بعد از انتخابات کرده اند. تمام نامزدهايي هم که در انتخابات شرکت کرده بودند داراي رسانه هاي خبري از جمله سايت هاي خبري و روزنامه بودند و از اين طريق اقدام به انتشار اخبار مي کردند. از اين گذشته چرا شما تنها به اخبار مربوط به حوادث بعد از انتخابات علاقه مند هستيد و اقدام به انتشار آن مي کنيد؟ مگر روابط سياسي، اقتصادي و فرهنگي ايران و ترکيه بعنوان دو کشور همسايه که داراي 511 کيلومتر مرز مشترک هستند، همواره مورد توجه محافل رسانه اي نبوده است؟ 
سئوالات من باعث شد معاون سردبير استار از موضع خود عقب نشيني کند. دوغان الطغرل گفت اظهارات شما را قبول دارم. من نمي گويم اصلا از رسانه هاي خبري ايران بعنوان منابع خبري استفاده نمي کنيم. ما به نقل از برخي رسانه ها که مخالف دولت هستند اخبار مربوط به حوادث بعد از انتخابات را منتشر کرديم.
 در پاسخ گفتم شما در ابتدا مي گوييد به دليل اينکه رسانه هاي خبري ايران قابل اعتماد نيستند، منابع خبري ما محسوب نمي شوند، در کنار آن مي گوييد که برخي اخبار را به نقل از رسانه هاي مخالف دولت منتشر مي کنيد! آيا معيار شما براي قابل اعتماد بودن يک رسانه، مخالفت يا موافقت آن رسانه با دولت است؟ آيا در کشور شما رسانه هايي که موافق دولت هستند، مورد اعتماد نيستند؟ روزنامه استار که يک روزنامه دولتي و وابسته به حزب اعتدال و توسعه است، چطور؟
سئوالات پياپي من باعث شد تا آقاي عابدي کارشناس اداره کل مطبوعات وزارت خارجه کشورمان نيز وارد مناظره شود و بگويد در تکميل اظهارات آقاي تاجريان بايد بگويم آيا فکر نمي کنيد در استدال شما تناقضي وجود دارد؟
دوغان الطغرل که جوابي براي گفتن نداشت، تنها اظهار تاسف کرد و گفت: قبول دارم، دليل من قانع کننده نيست، فکر مي کنم اين بخاطر مناسبات بسيار ضعيف رسانه اي دو کشور باشد. اميدوارم سفر هيات رسانه اي ايران به ترکيه و بازديد شما از روزنامه استار و شبکه خبري 24 آغازي باشد بر گسترش مناسبات رسانه اي دو کشور.
هيات رسانه اي ايران يکصدا گفتند: ان شاء الله.
بعد از نشست، هيات رسانه اي ايران از قسمت هاي مختلف روزنامه استار و شبکه خبري 24 بازديد کرد اما در تمام مدت بازديد، چهره مغلوب دوغان الطغرل ديدني بود و همين باعث شد که فراموش کند کارت ويزيت خود را متقابلا در اختيار ما قرار دهد.
بعد از اتمام بازديد، آقاي عابدي کارشناس اداره کل مطبوعات وزارت خارجه با من دست داد و گفت: مناظره خوبي بود. آقاي جعفري سرپرست هيات رسانه اي ايران نيز از اين مناظره ابراز خرسندي کرد.

حضور در سرکنسولگري ايران در استانبول
محمود حيدري کفيل سرکنسولگري جمهوري اسلامي ايران در استانبول، هيات رسانه اي ايران را براي ضيافت نهار دعوت کرده بود. حيدري قبل از صرف نهار به فعاليت هاي فرهنگي سرکنسولگري اشاره کرد و به سئوالاتي که هيات رسانه اي ايران درباره استانبول و وضعيت ايرانيان در اين شهر داشتند، پاسخ داد.
کفيل سرکنسولگري ايران در استانبول در اين نشست علت عدم مناسبات رسانه اي ايران و ترکيه در حد قابل قبول را متفاوت بودن ساختار رسانه اي در دو کشور عنوان کرد و گفت در تلاش هستيم اين مناسبات افزايش يابد.
بعد از توضيحات حيدري، نهار را در سرکنسولگري جمهوري اسلامي ايراني در استانبول صرف کرديم و بعد از سه روز غذاي ايراني خورديم.

براي مشاهده گزارش تصويري اين گزارش کليک نماييد.

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب