دين و انديشه

ماجراي نجات شيخ عمري از اعدام با توسل به حضرت زهرا (س)
دوشنبه 11 بهمن 1389 - 8:16:51 AM
  بزرگنمایی:

همه چيز دست به دست هم داد تا من را اعدام کنند و پس از چندماه زنداني شدن سرانجام روز اعدام فرا رسيد؛ من را در ملأ عام و مقابل هزاران شيعه و برخي عاملان حکومت به پاي چوبه دار بردند و طناب را به گردنم انداختند؛ به حضرت زهرا (س) توسل کرده و زير لب با خودم گفتم:
 علامه شيخ محمدعلي العمري که صبح روز دوشنبه پس از بستري دو هفته‌اي در بيمارستان ملي مدينه منوره دار فاني را وداع گفت، از بزرگان شيعه عربستان و رهبر شيعيان اين کشور بود.
وي که در ميان عربستاني‌ها به عنوان «پدر روحاني شيعيان» خوانده مي‌شود؛ در سال 1911 ميلادي (1332هجري قمري) در مدينه منوره به دنيا آمد. 16 ساله بود که به امر پدرش شيخ علي بن احمد العمري وارد حوزه علميه نجف اشرف شد.

*شاگرد علامه نائيني و آيت‌الله سيدابوالحسن اصفهاني
شيخ العمري در طول حضور بيست ساله در حوزه علميه نجف از محضر اساتيدي چون آيت‌الله محمدرضا مظفر، آيت‌الله محمدحسين مظفر، آيت‌الله محمدجواد مغنيه، آيت‌الله سيدمسلم حلي، آيت‌الله محمدتقي آل‌صادق، سيدباقر الشخص، شيخ محمدتقي فقيه، آيت‌الله شيخ‌حسين حلي و همچنين مرجع بزرگ شيعه، آيت‌الله العظمي نائيني و آيت‌الله سيدابوالحسن اصفهاني بهره جست.
وي آن چنان نزد آيت‌الله سيدابوالحسن اصفهاني داراي ارج و قرب بود که هنگام رحلت پدرش، اين مرجع عاليقدر به مدت سه روز در صحن حيدري نجف اشرف براي پدر علامه العمري مجلس عزا برپا کرد.
رهبر معنوي شيعيان عربستان پس مدت‌ها تحصيل در حوزه نجف در سال 1370 هجري قمري (1950 ميلادي) به مدينه منوره بازگشت و تبليغ خود براي مکتب اهل‌بيت (ع) را در اين شهر آغاز کرد.
وي در طول حيات خود وکيل مراجعي چون آيت‌الله سيد ابوالحسن اصفهاني، آيت‌الله سيدمحسن حکيم، آيت‌الله ميلاني، آيت‌الله سيد ابوالقاسم خوئي، آيت‌الله شاهرودي، آيت‌الله سيد عبدالأعلي سبزواري، آيت‌الله سيدمحمدرضا گلپايگاني، آيت‌الله سيدعلي سيستاني، آيت‌الله سيدمحمدحسين فضل‌الله، آيت‌الله سيد محمدسعيد حکيم و آيت‌الله شيخ بشير نجفي بود.
شيخ العمري که اکثر حجاج ايراني زائر قبر نوراني پيامبر اکرم (ص) پشت سر او در مسجد شيعيان مدينه نماز خوانده‌اند؛ در طول بيش از 60 سال حضور خود خدمات اجتماعي و ديني بسياري به اقليت شيعه مدينه ارائه داد.
در مزرعه آيت‌الله محمدعلي العمري، مسجد شيعيان و نيز دفتر کار وي قرار دارد و اين مسجد هر روزه پذيراي تعداد زيادي از زوار شيعه و ايراني است که معمولاً شب‌ها به مسجد شيعيان عربستان مي‌روند و صداي «اشهد ان علياً ولي الله» را در غربت مدينه مي‌شنوند.
ابوطالب يکي از شيعيان منطقه نخاوله در اين باره مي‌گويد: معروفترين بخش منطقه نخاوله حسينيه شيعيان است که در ميان مزرعه‌اي معروف به مزرعه شيخ عمري محصور شده است و آيت‌الله محمد العمري به نوعي سرپرستي شيعيان اين شهر را بر عهده دارد.
عباس از ديگر شيعيان منطقه نخاوله نيز از علاقه شيعيان اين منطقه به شيخ العمري مي‌گويد و مي‌افزايد: حسينيه‌ پيشين شيخ العمري در نزديکي مسجد‌النبي (ص) قرار داشت و او با دست خود آن حسينيه را در نزديکي حرم پيامبر (ص) و قبرستان بقيع ساخت و نگهداري کرد اما چون آن مکان را به بهانه ساخت خيابان تخريب کردند در قسمت حاشيه‌اي شهر مدينه و در جوار نخلستان‌ها سکني گزيد.

* علامه العمري 45 سال زندان دولت عربستان سعودي را تحمل کرد
اين عالم شيعي عربستان مثل ديگر شيعيان اين کشور از دست افراطيون در امان نبود و 45 سال از عمرش را در زندان‌هاي وهابيون سپري کرد و چند سال پس از پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي ايران، از زندان آزاد شد.
جناب آقاي شيرازي از آگاهان به مسائل شيعيان عربستان در اين باره مي‌گويد: شيخ محمد علي العمري فرد بسيار مبرز و زجر کشيده‌اي است‌؛ دولت سعودي چندين بار حکم اعدام ايشان را صادر کرد‌ اما خوشبختانه اجرا نشد و کساني که حکم را صادر کرده بودند مشکلاتي براي‌شان به وجود آمد و دچار بلا شدند.
علامه العمري در يکي از اين جريان‌ها سال‌ها پيش با انتشار اعلاميه‌هايي در دفاع از شيعيان و حقوق آنها در عربستان و به‌ويژه شهر مدينه بين اقشار مختلف مردم، به اصرار وهابي‌ها به زندان افتاد و دادگاه سعودي وي را به اعدام محکوم کرد اما علامه العمري از اعدام جان سالم به در برد.
وي خاطره آن حادثه را اينچنين تعريف کرده است: «همه چيز دست به دست هم داد تا من را اعدام کنند و پس از چندماه زنداني شدن سرانجام روز اعدام فرا رسيد؛ من را در ملأ عام و مقابل هزاران شيعه و برخي عاملان حکومت به پاي چوبه دار بردند و طناب را به گردنم انداختند؛ به حضرت زهرا (س) توسل کرده و زير لب با خودم گفتم: يا حضرت زهرا من فقط براي دفاع از شما و آبروي شما به پاي چوبه دار آمده‌ام. ياري‌ام کن! وقتي طناب دار را کشيدند پس از حدود 30 ثانيه طناب پاره شد و من بيهوش شدم و ديگر چيزي از آن لحظه هم بياد نمي‌آورم و وقتي به هوش آمدم 35 روز گذشته بود و در يکي از بيمارستان‌هاي مدينه بستري بودم و فهميدم نجات يافته‌ام».

* خدمات اجتماعي شيخ عمري
شيرازي در ادامه صحبت‌هايش درباره علامه العمري از حمايت او از انقلاب اسلامي مي‌گويد و مي‌افزايد: شيخ محمد علي العمري در نجف درس خوانده و مقدار کمي هم در ايران‌؛ ايشان به تهران و قم و مشهد زياد آمده است‌ و با ايران ارتباط دارد البته خودش در اين خصوص چيزي به ما نگفته‌ اما بسيار مؤيد انقلاب است و مسائل ايران را به دقت دنبال مي‌کند.
و سرانجام اين عالم رباني دو هفته پيش در اثر جمع شدن آب در کبدش به کما رفت و در بخش مراقبت‌هاي ويژه بيمارستان ملي مدينه منوره بستري شد.
هرچند شيعيان مدينه منوره در طول اين دو هفته با تضرع به درگاه احديت شفاي او را از خداوند خواستند اما در آستانه اربعين حسيني و در سن بيش از 100 سالگي به ديدار حق شتافت.
 
گردآوري: گروه اينترنتي تاجريان
منبع : فارس

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب