دانش و فناوري

6 دشمن تمرکز و نحوه مقابله با آنها
دوشنبه 18 بهمن 1389 - 10:04:11 AM
  بزرگنمایی:

کارشناسان مي‌گويند براي کمک به تمرکزتان،‌ اول لازم است چيزهايي را که باعث حواس پرتي‌تان مي‌شود، پيدا کنيد. 
 در اينجا شش عامل شايع برهم‌زننده تمرکز و نحوه مقابله با آنها را مي‌‌آوريم:

1- چندکاري (multitasking):
افرادي که همزمان چند کار انجام مي‌دهند شايد احساس کنند که زودتر کارهاي‌شان را تمام مي‌کنند، اما تقريبا هميشه انجام چند کار به طور همزمان از انجام هر کاري در يک زمان بيشتر طول مي‌‌کشد.
در انجام چند کار با هم جابه‌جايي ميان کارها باعث هدر رفتن وقت مي‌شود.


در يک بررسي در سال 2001 که در ژورنال "روانشناسي تجربي" منتشر شد، پژوهشگران دانشگاه ميشيگان و سازمان هوانوردي آمريکا آزمايش‌هايي را انجام دادند که در آن افراد بايد مسائل رياضي حل مي‌کردند يا اجرام هندسي را طبقه‌بندي مي‌کردند. اين پژوهشگران دريافتند که افراد هنگامي بين وظايف متفاوت جابه‌جا مي‌شوند زمان از دست مي‌دهند. و هنگامي که اين کارها پيچيده‌تر يا نا‌آشناتر باشند،‌ زمان حتي بيشتري در هنگام جابه‌جايي بين آنها هدر مي‌رود.
کليد حل مشکل در موارد چند کاري اين است که طور گزينشي عمل کنيد، براي مثال صحبت کردن با تلفن،هنگامي که داريد لباس درون ماشين لباسشويي مي‌ريزيد،‌ مشکلي ايجاد نمي‌کند، اما صحبت با تلفن در هنگام کاري مشکل يا نيازمند تمرکز بالا مثلا نمونه‌خواني يک گزارش، حواس‌تان را پرت خواهد کرد.

2- ملال و کسالت
انجام کارهاي ملال‌آور توانايي شما را براي تمرکز کاهش مي‌دهد و شما را در معرض حواسپرتي قرار مي‌دهد. هنگامي که کاري کسالت‌بار را انجام مي‌دهيد، تقريبا هر چيز ديگري براي‌تان را جذاب‌تر از انجام آن کار است.
براي حل اين مشکل مي‌توانيد به خودتان پاداش‌هاي کوچکي بدهيد، براي مثال براي ادامه دادن آن کار مدت معيني از زمان با خوردن قهوه يا غذاي حاضري به خود جايزه بدهيد.
همچنين مي‌توانيد زمان‌هاي براي استراحت در ميان کار را براي خود برنامه‌ريزي کنيد:
براي مثال 10 دقيقه پياده‌روي در بيرون- به اين ترتيب شما چيزي دلخواهي داريد که در ضمن کار ملال‌آور انتظارش را بکشيد و فرصتي براي تجديد قوا پيدا مي‌کنيد.
کسالت حين انجام کار يکي از مواردي است که در آن چندکاري مي‌توانند به نفع شما تمام شود. چندکاري در مواردي انجام کاري هستيد که آنقدر ملال‌آور است که انگيزه‌اي براي انجامش نداريد، اغلب به شما کمک مي‌کند.
براي مثال اگر تمرکز بر شستن ظرف‌ها يا پرکردن فرم‌ها براي‌تان کسل‌کننده است، گوش دادن به راديو يا فرستادن اس‌ام‌اس به يک دوست مي‌تواند انگيزه شما براي ادامه کار حفظ کند.

3- عوامل ذهني حواس‌پرتي
اين عوامل ايجاد کننده حواسپرتي افکاري هستند که در ذهن شما جريان دارند و مي‌توانند تاثيري قوي براي شما داشته باشند. يک راه براي خلاص شدن از اين افکار آزارنده،‌ ثبت کردن سريع آنها به صورت يادداشت است. براي مثال مواردي که ذهن‌تان را مشغول کرده است،‌ به فهرست کارهاي ضروري‌تان اضافه کنيد، يا ناکامي‌هاي‌تان را با نوشتن خاطرات روزانه تخليه کنيد.
اگر در مورد مسئله خاصي تحت استرس هستيد، زماني را براي صحبت کردن در مورد آن با فردي مورد اعتماد اختصاص دهيد. اگر شنونده‌اي حمايت‌کننده و فعال داشته باشيد، به تخليه برخي از تنش‌هايي که ذهن‌تان را آزار مي‌دهد،کمک خواهد شد.
مراقبه (meditation) هم نيز مي‌تواند به شما کمک کند. هنگامي که مراقبه انجام مي‌دهيد،‌ ياد مي‌گيريد که افکار مزاحم را کنترل کنيد،‌ به اين ترتيب آنها نمي‌تواند تاثير زيادي روي تمرکز شما داتشه باشند. در تمرين‌هاي مراقبه مي‌آموزيد که توجه‌تان را دوباره متمرکز کنيد و آن را معطوف چيزي کنيد که مي‌خواهيد.
يک بررسي در سال 2007 نشان داد که افرادي که در يک دوره هشت هفته‌اي مراقبه شرکت کرده بودند، توانستند توانايي متمرکز کردن توجه‌شان را بهبود بخشيد.
فنون پايه‌اي مراقبه - مانند تمرکز کردن روي حس تنفس و بعد انتقال کانون تمرکز به ساير حس‌ها در بدن را مي‌توانيد گذراندن يک دوره هشت هفته‌اي کلاس مراقبه براي کاهش استرس به طور حضوري يا به صورت آنلاين بياموزيد.

4- مزاحمت‌هاي الکترونيک:
اگر به طور مداوم به دنبال چک کردن اي‌ميل باشيد، به سادگي حواس‌تان پرت مي‌شود. اگر در حال انجام کاري هستيد که نياز به تمرکز دارد، هر بار که پيام صوتي "اي ميل داريد" را مي‌شنويد، رشته افکارتان از هم گسيخته خواهد شد.
ما اغلب احساس مي‌کنيم بايد به محض دريافت يک اي‌ميل، يا پيام متني يا صوتي پاسخش را بدهيم. اما کارشناسان مي‌گويند بايد حدودي را تعيين کنيد تا نگذاريد تکنولوژي شما را کنترل کند.
زمان‌هايي را در روز اختصاص دهيد تا در آن بتوانيد بدون مزاحمت‌هاي الکترونيک بر کارتان متمرکز شويد. براي چک کردن روزانه اي‌ميل‌تان زمان مشخصي را تعيين کنيد، (نه اينکه به طور مداوم آن را تحت نظر داشته باشيد)، و در بقيه اوقات از اي‌ميل‌تان خارج شويد.
تغيير دادن مکان هم ممکن است به شما کمک کند. براي مثال لپ‌تاپ‌تان را به نقطه‌اي منتقل کنيد که براي چند ساعت در روز دسترسي به شبکه بي‌سيم نداشته باشيد.

5- خستگي:
بسياري از بررسي‌ها نشان مي‌دهند که کمخوابي تمرکز،‌ حافظه کوتاه مدت و ساير کارکردهاي ذهني را مختل مي‌کند. هنگامي از خواب محروم مي‌شود، ميزان تمرکز و توجه تان افت مي‌کند. نياز به خواب در ميان افراد متفاوت است، اما اغلب افراد بزرگسال نياز به 7 تا 9 ساعت خواب شبانه دارند. دست کم 7 ساعت خواب به شما کمک خواهد تا در طول روز متمرکز بمانيد.
همچنين سعي کنيد کارهايي را نياز به تمرکز بيشتر دارند را در ساعاتي در روز انجام دهيد، که احساس بيشترين هشياري را داريد. به ريتم زيستي خود توجه کنيد و زمان‌هايي از روز را که براي شما بهترين موقع براي کار است،‌ پيدا کنيد.

6- اثرات داروها و مسائل پزشکي
اگر مشکلات تمرکز توانايي شما در محل کار يا در خانه را مختل کرده است يا اگر متوجه علائمي جسمي مانند بيخوابي يا اضافه وزن شده‌ايد،‌ با دکترتان مشورت کنيد.
اختلال تمرکز ممکن است ناشي از بيماري‌هاي مانند اختلال بيش‌فعالي و کم‌توجهي (ADHD)، قطع تنفس حين خواب، افسردگي، کمخوني يا بيماري تيروئيد باشد.
برخي از داروها مانند داروهايي که براي درمان افسردگي، صرع يا عفونت‌هاي آنفلوآنزا به کار مي‌روند،‌ ممکن است به عنوان يک عارضه جانبي باعث اشکالات تمرکز شوند.

گردآوري: گروه اينترنتي تاجريان
منبع: همشهري آنلاين

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب