اقتصادي

معرفي 20 ثروتمند تاريخ + ميزان و منبع ثروت
چهارشنبه 20 بهمن 1389 - 3:56:50 PM
  بزرگنمایی:

فهرست زير شامل 20 فرد ثروتمند تاريخ است که ثروت آنها بر اساس تخمين هاي علمي و مطابقت با نرخ تورم در سپتامبر 2008 ارزيابي شده است.
بايد توجه داشت که در ليست ارائه شده تنها بيل گيتس، وارن بافت و کارلوس اسليم در قيد حيات هستند. همچنين لازم به ذکر است که آنها هنوز هم شانس آن را دارند که جايگاه خود را در ميان ثروتمند ترين افراد تاريخ بهبود ببخشند.
 20 فرد ثروتمند تاريخ  که ثروت آنها بر اساس تخمين هاي علمي و مطابقت با نرخ تورم در سپتامبر 2008 ارزيابي شده است. بايد توجه داشت که در ليست ارائه شده تنها  بيل گيتس، وارن بافت و کارلوس اسليم در قيد حيات هستند. همينطور لازم به ذکر است که آنها هنوز هم شانس آن را دارند که جايگاه خود را در ميان ثروتمند ترين افراد تاريخ بهبود ببخشند. همانطور که خواهيد ديد بسياري از افراد موجود در اين فهرست از بريتانيا و آمريکا هستند و دليل آن را مي توان وجود يک سيستم مالکيت خصوصي مشخص و همچنين سيستم ارزيابي و تخمين نظام مند در اين دو کشور دانست.
براي محاسبه ميزان ثروت افراد در هر جامعه اي ابتدا نيازمند شرايطي خاص در اين زمينه هستيم:
ابتدا، حتما بايد يک سيستم مالکيت خصوصي وجود داشته باشد تا افراد بتوانند دارايي هايي مختص به خود را در اختيار داشته باشند؛ سيستمي که تعلق دارايي به آنها را تضمين کرده و به آن مشروعيت ببخشد.
همچنين، وجود نوعي سيستم يا مرجع ارزيابي براي بررسي ارزش و بهاي دارايي ها به صورت خالص و بر اساس يک ارز رايج (مثلا دلار آمريکا) است.
و در آخر، پنهان نبودن دارايي هاي افراد و قابليت محاسبه آن موضوع مهمي در رتبه بندي افراد پولدار است. بايد توجه داشت در بسياري از موارد اطلاعات دقيقي از ميزان دارائي افراد در دست نيست. فرار از پرداخت ماليات هاي سنگين يکي از دلايل اصلي اين پنهان کاري است.
فهرست زير شامل 20 فرد ثروتمند تاريخ است که ثروت آنها بر اساس تخمين هاي علمي و مطابقت با نرخ تورم در سپتامبر 2008 ارزيابي شده است. بايد توجه داشت که در ليست ارائه شده تنها  بيل گيتس، وارن بافت و کارلوس اسليم در قيد حيات هستند. همينطور لازم به ذکر است که آنها هنوز هم شانس آن را دارند که جايگاه خود را در ميان ثروتمند ترين افراد تاريخ بهبود ببخشند. همانطور که خواهيد ديد بسياري از افراد موجود در اين فهرست از بريتانيا و آمريکا هستند و دليل آن را مي توان وجود يک سيستم مالکيت خصوصي مشخص و همچنين سيستم ارزيابي و تخمين نظام مند در اين دو کشور دانست.

شماره 20: کارلوس اسليم (Carlos Slim)
ميزان ثروت: 61.8 ميليارد دلار
منبع ثروت: کارلوس اسليم مالک چندين شرکت بزرگ مخابراتي به ويژه شرکت «آمريکا موويل» در مکزيک است که يکي از بزرگترين شرکتهاي آمريکاي لاتين محسوب مي شود. گفته مي شود که بين سالهاي 2005 تا 2007 ميزان دارايي هاي اسليم دوبرابر شده است و در اين مدت روزانه 27 ميليون دلار بر آن افزوده شده است. دليل اين امر ساده است: او مالک همه چيز در مکزيک است. مالکيت حدود 200 شرکت در اختيار اوست که در زمينه هاي مخابرات، حمل و نقل، توليد سيگار و صنعت نوشابه سازي فعاليت دارند.

19: وارن بافت (Warren Buffett)
ميزان ثروت: 63.9 ميليارد دلار
منبع ثروت: سرمايه گذاري در زمينه هاي مختلف. او مدير عامل و سهام‌دار اصلي شرکت برکشاير هاتاوي مي باشد. در ماه ژوئن سال 2006 ٬ او 83٪ از دارايي خود را به بنياد بيل و مليندا گيتس اهدا کرد. او قول داده تا پايان عمرش  99 درصد از داراييهاي خود را اهدا کند.  عليرغم داشتن ثروت زياد، او به داشتن زندگي ساده و رفتار فروتنانه مشهور است. آخرين معامله اقتصادي وي، خريد 23 ميليارد دلاري شرکت ريلگي با همکاري شرکت مارس بود. وي همان فردي است که در مقابل کنگره حاضر شد و بر اهميت وضع ماليات بر املاک تاکيد کرد. فقط ثروتمندترين مردان تاريخ مي توانند دست و دلبازي هاي ميلياردي داشته باشند.

18: سام والتون (Sam Walton)
ميزان ثروت: 64.5 ميليارد دلار
سام والتون يک خرده فروش افسانه اي بود که در سال 1962 «وال مارت» را بنيان نهاد. مي‌گويند اگر سام والتون اكنون زنده بود، ثروتي دو برابر بيل گيتس داشت. او سال 1998 در ميان فهرست 100 فرد تاثيرگذار قرن‌‌‌بيستم مجله تايم قرار گرفت. شرکت مال مارت به اندازه اي رشد کرده است که هر کدام از چهار فرزند سام والتون ثروتي معادل 20 ميليارد دلار دارند. درگذشت سام والتون در سال 1992 بسيار زودتر از آن بود که وي بتواند پتانسيل کامل امپراتوري خود به نام وال-مارت را ببيند، هر چند که در طول عمر خود، قطعا فرد موفقي بود. او از يک فروشگاه کوچک در آرکانزاس به يکي از پولدارترين مردان تاريخ تبديل شد.

17: مارشال فيلد (Marshall Field)
ميزان ثروت: 66.1 ميليارد دلار
منبع ثروت: فلسفه «هميشه حق با مشتري است» با مارشال فيلد آغاز شد. از اين رو آگاهي درباره ارائه خدمات مناسب به مشتريان با موفقيت روبرو شد و فيلد را در ليست ثروتمندان تاريخ قرار داد. وي کار خود را از فروشگاههاي کوچک آغاز کرد اما طي مدت کوتاهي، ثروت هنگفتي را بدست آورد. فيلد سرمايه گذاريهاي خوبي در حوزه املاک و مستغلات در شيکاگو انجام داد.

16: استفان وان رنزلاير (Stephen Van Rensselaer)
ميزان ثروت: 68.5 ميليارد دلار
منبع ثروت: رنزلاير سرهنگ ارتش ايالات متحده آمريکا و عضو مجلس ايالتي نيويورک بود. وي با تاسيس «موسسه پلي تکنيک رنزلاير» تجارت پرسودي را براه انداخت.

15: جي گولد (Jay Gould)
 ميزان ثروت: 71.2 ميليارد دلار
جي گولد غول راه آهن ايالات متحده آمريکا و سلطان بازار طلا و همچنين باني تحول در صنعت حمل و نقل آمريکا در قرن نوزده بود. وي با همکاري يک سرمايه گذار ديگر به اسم جيمز فيسک به شناخته شده ترين چهره هاي بازار طلا در زمان خود تبديل شدند.

14: هنري دوک از لنکستر (Henry Duke of Lancaster)
ميزان ثروت: 77.5 ميليارد دلار (بر اساس ارزيابي تاريخدان ويليام روبنشتاين در نشريه تايمز و محاسبه ثروت وي بر اساس دلار و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
وي يک ديپلمات انگليسي، نجيب زاده، سرباز و از اعضاي بنيان گذار «فرمان شواليه گري» بود. امروزه او بيشتر بخاطر انجام مذاکرات صلح با فرانسه و حامي «کالج کورپوس کريستي» در دانشگاه کمبريج شناخته مي شود.

13: فردريک ويرهاوزر (Frederick Weyerhaeuser)
ميزان ثروت: 79.4 ميليارد دلار (بر اساس ارزيابي پيتر برنشتاين از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: او بنيانگذار «شرکت ويرهاوزر» به عنوان يکي از بزرگترين شرکت هاي تهيه الوار در ايالات متحده آمريکا است. به عبارتي ويرهاوزر فردي است که نامش با صنايع چوب و الوار عجين شده است. پس از جنگ داخلي در آمريکا با توجه به افزايش تقاضا براي خريد الوار به منظور مرمت آسيب هاي برجامانده از جنگ ،ويرهاوزر  برگ برنده را در اختيار داشت چراکه هر روز بر ميزان تقاضاي الوار افزوده مي شد. وي نقش مهمي در ايجاد بسياري از فرصت هاي شغلي در مزارع  بسياري از مناطق ايالات متحده داشت.

12: اي. تي. استوارت (A.T. Stewart)
ميزان ثروت: 88.9 ميليارد دلار (بر اساس ارزيابي پيتر برنشتاين از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: استوارت يکي از کارآفرين هاي برجسته آمريکايي بود. وي اولين فروشگاه خرده فروشي خود را منهتن تاسيس کرد و پس از اندک مدتي فرشگاههاي زنجيره اي خود را در سراسر ايالات متحده گسترش داد.

11: جان از منطقه گونت (John of Gaunt)
ميزان ثروت: 101 ميليارد دلار (بر اساس ارزيابي تاريخ دان ويليام روبنشتاين در نشريه تايمز و محاسبه ثروت وي بر اساس دلار و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: او نايب السلطنه ريچارد دوم در پايان دوره پادشاهي وي و هم چنين پدر هنري بولينگ بروک (يکي از پادشاهان انگليس) بود. جان از شخصيت هاي داستان هاي شکسپير هم به شمار مي رود. وي به لطف دارائي هاي به ارث رسيده از طرف پدرش جز ثروتمندان تاريخ به شمار مي رود.

10: استفان گيرارد (Stephen Girard)
ميزان ثروت: 105 ميليارد دلار (بر اساس ارزيابي پيتر برنشتاين از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
گيرارد يک آمريکايي فرانسوي الاصل بود که از چهره هاي موفق صنعت حمل و نقل به شمار مي رفت. او در اواخر عمر خود وارد صنعت بانک داري شد و «بانگ گيرارد» را تاسيس کرد.

9: ريچارد فيزالان دهم (Richard Fitzalan 10th Earl of Arundel)
ميزان ثروت: 108 ميليارد دلار (بر اساس ارزيابي تاريخ دان ويليام روبنشتاين در نشريه تايمز و محاسبه ثروت وي بر اساس دلار و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: او کنت منطقه آروندل و يک فرمانده نظامي بود و در جنگ هاي استقلال اسکاتلند و جنگ هاي يکصد ساله براي بريتانيا جنگيد. فيزالان ثروت فراواني را در طول عمر خود بدست آورد.

8: جان جاکوب آستور (John Jacob Astor)
ميزان ثروت: 121 ميليارد دلار (بر اساس ارزيابي پيتر برنشتاين از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: او يک تاجر موفق در صنعت پوست و خز بود و انحصار اين بازار را در حدود سالهاي 1800 در دست داشت. وي سرانجام حوزه تجارت خود را تغيير داد و به سرمايه گذاري در زمينه املاک در نيويورک سيتي روي آورد.

7: ويليام دو وارن (William de Warenne)
ميزان ثروت: 134 ميليارد دلار (بر اساس ارزيابي تاريخ دان ويليام روبنشتاين در نشريه تايمز و محاسبه ثروت وي بر اساس دلار و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: ويليام دو وارن که اصليت نرماندي داشت در جنگ هاستينگ ها شرکت کرد و عمده ثروت خود را از مناطق نورث فولک و يورکشاير جمع آوري کرد.

6: بيل گيتس (Bill Gates)
ميزان ثروت: 136 ميليارد دلار (بر اساس ارزيابي ها از منابع مختلف و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: بيل گيتس در سال 1975 شرکت مايکروسافت را با همکاري پاول آلن بنيان نهاد و در مدت کوتاهي به غول صنعت کامپيوتر تبديل شد.

5: آلان روفوس (Alan Rufus)
ميزان ثروت: 149 ميليارد دلار (بر اساس ارزيابي تاريخ دان ويليام روبنشتاين در نشريه تايمز و محاسبه ثروت وي بر اساس دلار و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: روفوس يک نورمن بود که در جريان حمله ويليام فاتح به بريتانيا در قرن يازده به نيروهاي او پيوست. او مالکيت بيش از 250 هزار هکتار زمين از يورکشار تا لندن را در اختيار داشت و همچنين مالک قلعه ريچموند در شمال يورکشاير بود.

4: کورنليوس واندربيلت (Cornelius Vanderbilt)
ميزان ثروت: 185 ميليارد دلار (بر اساس ارزيابي پيتر برنشتاين از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: واندربيلت ابتدا در صنعت قايقهاي بخار سرمايه گذاري کرد اما در سال 1862 شروع به خريدن خطوط راه آهن نمود و پس از مدتي نسبتا طولاني توانست به جمع ميلياردهاي تاريخ بپيوندد.

3: ويليام کانکويرور (William The Conqueror)
ميزان ثروت: 209 ميليارد دلار (بر اساس ارزيابي تاريخ دان ويليام روبنشتاين در نشريه تايمز و محاسبه ثروت وي بر اساس دلار و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: وي در سال 1066 اولين حمله خارجي خود به بريتانيا را با موفقيت به اجرا درآورد. اگر چه او پادشاهي خودکامه بود اما ميزان ثروت وي قبل از رسيدن به تاج و تخت، همچنان مي تواند وي را در رديف سومين فرد ثروتمند جهان قرار دهد.

2: اندرو کارنگي (Andrew Carnegie)

ميزان ثروت: 309 ميليارد دلار (بر اساس ارزيابي پيتر برنشتاين از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: کارنگي زماني که بازار تجارت فولاد پر رونق بود به سرمايه گذاري در اين صنعت روي آورد و پس از مدت کوتاهي به امپراتور صنعت فولاد ايالات متحده تبديل شد.

1: جان دي. راکفلر (John D. Rockefeller)
ميزان ثروت: 336 ميليارد دلار (بر اساس ارزيابي پيتر برنشتاين از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: راکفلر در سال 1870 و در سن 31 سالگي شرکت استاندارد اويل را تاسيس کرد و بسياري از پالايشگاه هاي نفت در ايالات متحده را خريداري نمود. او در اواخر عمر خود مالک بيش از 90 درصد از صنعت نفت آمريکا بود.

 

گاس لوبين (Gus Lubin)
منبع:پول نيوز/ بيزنس اينسايدر

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب