امام و رهبري

خاطرات ديگران از ويژگيهاي شخصي حضرت امام خميني (ره)
پنجشنبه 6 اسفند 1388 - 11:06:17 PM
  بزرگنمایی:

نويسنده: عليرضا تاجريان
اشاره: در فراق حضرت امام خميني (ره) بسيار نوشته اند، اما انصافاً از خصوصيات بارز و ممتاز اخلاقي ايشان کمتر سخن به ميان آمده است، شايد اين به دليل تواضع ايشان بود که هرگز اجازه نمي دادند از ايشان تعريف و تمجيد شود.
نويسنده در اين نوشتار سعي کرده است خاطراتي که ديگران درباره حضرت امام خميني (ره) نقل کرده اند، روايت کند تا بيشتر با امام عزيزمان آشنا شويم.

ويژگى هاى شخصى امام
حضرت امام خميني (ره) در زندگى ، سخت معتقد به برنامه ريزى، نظم و انضباط بودند. ساعات مشخّصى از شبانه روز را به عبادت و ذكر حق و قرائت قرآن، دعا و مطالعه مى پرداختند. قدم زدن و در همان حال ذكر خدا گفتن و انديشيدن جزئى از برنامه روزانه ايشان بود. درحالى كه عمر ايشان به نود سال نزديك شده بود، هنوز يكى از پركارترين رهبران سياسى جهان بوند كه نشاط خدمت در راه تعالى جامعه اسلامى و حلّ مشكلات آن را هيچ گاه، حتى در سهمگين ترين حوادث از دست نمى داد. علاوه بر مطالعه روزانه اهمّ اخبار و گزارش هاى مطبوعات رسمى كشور و مطالعه ده ها بولتن خبرى و گوش دادن به اخبار راديو و تلويزيون داخلى ، در چندين نوبت در شبانه روز تحليل ها و خبرهاى راديوهاى بيگانه فارسى زبان را گوش مى دادند تا شخصاً در جريان روند تبليغات دشمنان انقلاب قرار گيرند و راه هاى مقابله با آن را انديشه كنند. فعّاليت هاى متراكم روزانه و تشكيل جلسات با مسئولان نظام اسلامى موجب نمى شد تا ارتباط با قشرهاى مردم عادّى را به عنوان اصلى ترين سرمايه هاى نهضت اسلامى ناديده بگيرند و در اكثر ايام گروه هاى مختلف مردم در حسينيه جماران با ايشان ديدار مى كردند و رهنمود مى گرفتند.
 
چهار ساعت خواب
ما ناظر بوديم كه حضرت امام در 24 ساعت گاهي اوقات، 4 ساعت بيشتر نمي خوابيدند. ساعت 11 شب، چراغ اطاق حضرت امام خاموش مي شد و ما در ساعت 3 بعد از نيمه شب متوجه مي شديم كه صداي كاغذ از اتاقشان مي آيد. حضرت امام، معمولاً روزنامه هايي را كه برايشان ترجمه مي كردند و به علت كثرت كار در روز، موفق نمي شدند آنها را مطالعه كنند، آخر شب و در ساعتي كه خودشان تنظيم كرده بودند، به مطالعه و رسيدگي آنها مي پرداختند.

پنج كار در يك زمان
امام در استفاده از وقت، بسيار حساس و دقيق بود گاهي همزمان چند كار را با هم انجام مي داد از جمله يك روز در حالي كه مشغول گوش دادن به راديو بود، تصوير تلويزيون را هم تماشا مي كرد، ذكر هم مي گفت، با پاهايش نرمش مي كرد و به علي كوچولو (نوه امام) هم مي گفت تو هم مثل من نرمش كن و به اين وسيله او را آموزش مي داد يعني پنج كار در يك زمان.

تلاش بي وقفه
وقتي خدمت امام مي رسيم، مي بينييم كه ايشان يا راديو گوش مي كنند، يا تلويزيون نگاه مي كنند، يا نامه هاي رسيده را مي خوانند، يا اخبار رسيده را مطالعه مي كنند. ايشان يك دقيقه بي كار نيستند، حتي در حمام يا هنگام وضو راديو همراهشان است من با اطمينان مي گويم كه ايشان اصلاً‌ وقت تلف شده ندارند. صبح اين طرف حيات فرش مي انداختند و مشغول كار بودند تا آفتاب مي آمد جلوي ايشان و ديگر موقعي مي رسيد كه وقت وضو و نماز و نهار و استراحت بود و عصر دوباره آن طرف حياط باز همان فرش را مي انداختند و مشغول كار بودند و بدين گونه عملاً به ما نشان مي دادند كه تا چه حد بايد كار و كوشش كنيم.

كارهاي شخصي
امام مقيد بودند كه كارهاي شخصي خود را شخصا انجام دهند و در اين رابطه حتي به نزديكترين افراد منزل خود نيز دستور نمي داد. چاي صبحانه و بعداز ظهر خود را، شخصا از آشپزخانه مي آوردند و سر سفره، غذا و وسائل مورد احتياج خود را از ديگران نمي خواستند. فرزند بزرگ امام مي گويد: من اولين اولاد بودم و امام خيلي به من علاقه داشتند و فوق العاده احترام به من مي گذاشتند، توي اتاق ايشان كه مي رفتم مي نشستم اگر مثلا آب مي خواستند يك دارويي مي خواستند به من نمي گفتند يك وقت مي ديدم آقا بلند شدند و مي رفتند ليوان آب يا دارويشان را مي آوردند من ناراحت مي شدم و مي گفتم آقا به من كار بگوئيد و...

نظافت محل كار
روزى با تعدادى از دوستان كه بعضى با همسرانشان بودند به خدمت امام رفتيم. منظره جالبى ديديم و آن اينكه امام مشغول جاروكردن اتاق خود بودند همسر يكى از دوستان جلو رفت و گفت اجازه بدهيد تا اتاق را من جارو كنم. ايشان فرمودند: هركس موظف است محل كار خود را خودش تميز كند.

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب