اقتصادي

ثروتمندترين زن خانه دار جهان
چهارشنبه 20 بهمن 1389 - 1:41:46 PM
  بزرگنمایی:

معمولا اين طور به نظر مي رسد که زنان خانه دار نمي توانند زيادي پولدار شوند. اما "مارتا هلن کستيرا" نشان داد که اين ايده نمي تواند درست باشد.
مارتا که هم اکنون زني تقريبا سالمند (سالمند جوان) به شمار مي رود، عاشقانه از مادرش ياد مي کند و خود را مديون زحمات والدينش مي داند. مارتا کستيرا در شبانه روز بيشتر از 4 ساعت نمي خوابد و مي گويد که تصميم دارد از اين به بعد توجه خود را روي سالادها و تزئينات آن معطوف کند.
مارتا هلن کستيرا، نخستين فرزند دختر يک خانواده متوسط هلندي است که در 13 آگوست 1941 ميلادي در ايالت نيوجرسي به دنيا آمد. پدر و مادرش بعد از او صاحب پنج فرزند ديگر شدند و سالها در يک آپارتمان کوچک زندگي مي کردند.
از مارتا به عنوان ثروتمندترين زن خانه دار ساکن آمريکا ياد مي کنند. او متخصص فنون خانه داري است و توانسته شرايط مالي خوبي را براي خانواده اش فراهم کند. زندگي مارتا کستيرا چندان به خوبي نمي گذشت و آنها سالها در يک آپارتمان کوچک زندگي مي کردند، تا اينکه پدر خانواده بعد از چند سال سعي و تلاش توانست خانه اي در يکي از شهرهاي کوچک ايالت نيوجرسي خريداري کند.
در خانواده مارتا، کار مادر فقط پختن غذا، نان، کيک و دوختن لباس بود و با آن کارها مي کوشيد به اقتصاد خانواده کمک کند تا ناچار نباشند پولي بابت خريد نان يا لباس بپردازند. والدين مارتا به نظام اخلاقي سخت کوشي اعتقاد داشتند. مادرش از کودکي به او ياد داده بود که چطور آشپزي کند و مارتا همان طور که بزرگ مي شد، هنر حسابگر بودن را در کنار کارهاي خانه داري به خوبي ياد مي گرفت. او چون ناچار بود هر سال بخشي از تعطيلات تابستان را در کنار پدربزرگ و مادربزرگش در شهر بوفالو بگذراند، از وقتي که دختر کوچکي بيش نبود، در کنار آنها کار مي کرد و ياد مي گرفت که چطور ميوه ها و سبزي ها را کنسرو کند و يا مربا بپزد.
انجام آن کارها که احتياج به کسب مهارت هايي داشت، بعدها در زندگي او نقش مهمي ايفا کرد. مارتا بسياري از مهارت هاي خانه داري را که امروز از آنها استفاده مي کند، مديون پدربزرگ و مادربزرگش است. وي در کنار کارهاي خانه و کارهاي باغباني، درس هم مي خواند و عاشق مطالعه بود.
او هنگام تحصيل در دبيرستان براي تامين خرج تحصيل خود، تصميم گرفت به نيويورک برود و در آنجا کار کند. مارتا در سال 1961 با اندي استوارت ازدواج کرد اما همسرش نيز توان مالي مناسبي نداشت و به همين دليل، مارتا و اندي به کمک هم خانه کوچک خود را تعمير کردند و آن را به زيباترين شکل ممکن آراستند؛ اين اقدام، نخستين کار مارتا در رشته دکوراسيون بود.
در سال 1965 تنها فرزند مارتا به نام "آلکسيس" متولد شد. به همين دليل مارتا و همسرش تصميم گرفتند به خانه بزرگ تري اسباب کشي کنند و به همين دليل، يک اتاق از ساختمان مدرسه اي را خريدند و آن را از نو ساختند. مارتا که از بچگي بسيار اهل حساب و کتاب بود، پس از چندي تصميم گرفت با رها کردن کار خود در خانه وارد بورس شود. او به عنوان يکي از دلالان بورس مشغول به کار شد و به رغم مشکلات بي شمار، تجارت زيادي را کسب کرد. مارتا ياد گرفت که تاجران چگونه مي انديشند و چگونه عمل مي کنند و با توانايي و پشتکاري که داشت، توانست موفق شود.
خانه بعدي مارتا در شهر "وست پورت" قرار داشت. او که از بورس خارج شده بود، تصميم گرفت کار مرمت و دکوراسيون خانه را شخصا انجام دهد و با کمک شوهرش حياط آن خانه را با درختان ميوه، بوته هاي توت، انواع سبزي و گل ها آراستند.
کستيرا در دوران بازسازي آن خانه تصميم گرفت با تهيه و تدارک غذاهاي خانگي درامد کسب کند و از آنجا که همواره از انجام کارهاي خانه داري لذت مي برد، توانست به تجارتي سودآور مشغول شود. او در ابتدا با چاپ آگهي در روزنانه هاي محلي شروع به کار کرد.
نخستين کار کستيرا تهيه غذا براي يک جشن عروسي کوچک بود. پس از آن، کار خوب مارتا براي برگزاري جشن عروسي به گوش همه رسيد و به تدريج رونق گرفت.
در همان زمان، اندي همسر مارتا شرکت کوچکي داير و براي معرفيي شرکت خود ميهماناني از بين ناشران، ويراستاران و شخصيت هاي مهم شهر دعوت کرد. از آنجا که مارتا تدارک مفصلي براي پذيرايي ديده بود، هنر و سليقه او توجه مهمانان را جلب کرد. در نتيجه نوشتن نخستين کتاب پذيرايي و تدارک غذا توسط ناشران به او سپرده شد و مارتا کتابي با عنوان "پذيرايي کردن" نوشت.
اين کتاب در سال 1982 به چاپ رسيد و تا امروز نسبت به کتاب هاي مشابه هنوز بهترين فروش را دارد. مارتا کستيرا بعدها دو کتاب ديگر هم منتشر کرد که هر دو با استقبال بي نظيري مواجه شد.
او با کوشش فراوان در يکي از شبکه هاي تلويزيوني حاضر شد و ميزباني جشن ويژه شکرگزاري در تلويزيون را به عهده گرفت. مارتا در اين حرفه دوستان و دشمنان بسياري پيدا کرد، اما آنان هيچ گاه نتوانستند او را متوقف کنند و از همين رو، او به عنوان متخصص فنون خانه داري تاکنون کتاب هاي متعددي نوشته و سخنراني هاي زيادي را انجام داده است. امروزه مارتا هلن کستيرا که به نام "مارتا استوارت" نيز شناخته مي شود، تحت عنوان يک بانوي خانه دار ثروتمند، شهرت زيادي در آمريکا دارد.
متاسفانه در جريان همين موفقيت ها، مارتا از همسرش جدا شد و اين اتفاق آغاز رنج بزرگي در زندگي او شد. اما مارتا براي فرار از غم ناشي از جدايي، خود را با سخت کار کردن مشغول و خانه هاي ديگري را بازسازي و دکورسازي کرد.
به گفته او، هدف ديگرش از انجام دکوراسيون هاي خانگي، انتشار مجله اي شبيه کتابش بود. مجله اي که شيوه پذيرايي از مهمانان را آموزش بدهد يا اينکه چطور يک خانه بايد تزيين شود.
در نهايت، مارتا در سال 1990 به هدفش رسيد و رويايش با انتشار مجله اي به نام "زندگي" به حقيقت پيوست. امروزه همه بانوان آمريکايي او را صميمانه دوست دارند و به وجودش افتخار مي کنند. او که عنوان تاثيرگذارترين زن آمريکايي را به خود اختصاص داده، به راستي يک زن خستگي ناپذير است که انرژي فوق العاده اي دارد و يکي از زنان کارآفرين، ثروتمند و موفق جهان به شمار مي آيد.

 
گردآوري: گروه اينترنتي تاجريان
منبع: اکونيوز

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب