امام و رهبري

خاطرات ديگران از حضرت امام خميني (ره)/ امام و فکر مردم
پنجشنبه 6 اسفند 1388 - 11:46:59 PM
  بزرگنمایی:

نويسنده: عليرضا تاجريان
بنيانگذار کبير انقلاب اسلامي همواره به فکر مردم بودند، چه نيکوست که اين خصلت نيکو را در خاطرات ديگران از حضرت امام راحل (ره) به نظاره بنشينيم:

امام و فکر به مردم
خانه اي براي مستضعفين

در مدرسه رفا، در دو روز آخري كه حضرت امام در تهران تشريف داشتند، يك روز فيلم «كاخ و كوخ» را كه راجع به حلبي آباد و وضع بد زندگي ساكنان آنجا بود نشان دادند حضرت امام با ديدن اين فيلم، به شدت منقلب شدند. اين جريان در شبي بود كه مي خواستند فرداي آن روز حضرت امام را به قم ببرند. حضرت امام رفقا را از جمله شهيد بهشتي ، آقاي هاشمي، بنده و سايرين را جمع كردنند و با حالتي عصباني فرمودند: «من كه مي روم ، شما بايد اين ثروت شاه و ايادي رژيم را تبديل به خانه اي براي مستضعفين كنيد.» دستور تشكيل «بنياد مستضعفين» در همان شب صادر شد.

مردم جلوترند
روزي خدمت ايشان بوديم و در رابطه با فداكاري مردم صحبت مي كرديم، ايشان فرمودند: اين مردم خيلي از ما جلو هستند. يكي از برادران اظهار داشت: اگر ما بگوئيم دنباله رو مردم هستيم درست است، ليكن در مورد شما كه چنين نيست. ايشان با شنيدن اين مطلب، قدري ناراحت شد و فرمود: خير، اين مردم از همه ما جلوتر هستند.

ملاقات با پيرمرد
پيرمردي از راه دور براي زيارت حضرت امام به تهران و جماران رفت، در همان روز چندتن از شخصيت ها نيز براي ديدار امام رفته بودند، امام در آن روز با كسي قرار ملاقات نداشت، ديدار با شخصيت ها را نيز نپذيرفت اما وقتي كه باخبر شد پيرمردي از روستايي دور افتاده به ديدار او آمده، او را به حضور پذيرفت.

همدردي
در زمستان سال 1357 كه امام خميني (ره ) در فرانسه بودند، و مردم ايران به خاطر كمبود نفت و سرماي زمستان در سختي بودند امام (ره ) فرمودند: من براي همدردي با ملت ايران اتاق خود را سرد نگه مي دارم.

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب