پيامبر و ائمه اطهار

جلوه هايي از حقيقت وجودي پيامبر اعظم (ص) در قرآن و نهج البلاغه
سه شنبه 11 اسفند 1388 - 1:13:08 PM
  بزرگنمایی:

نويسنده: عليرضا تاجريان
اشاره: حضرت محمد مصطفي آخرين فرستاده الهي، است  كه آواي توحيد و نيكبختي انسان را در جهان هستي سرود ؛ آخرين سفير الهي و کلمه الله الاعظم و کلام تکويني خدا؛ پيامبري که حقيقتي عيني و جاودانه است؛ ذخيره اي تمام نشدني و حقيقتي عيني و انساني که شناخت ابعاد مختلف شخصيت و دستيابي به عمق سيره، سلوک و سنت او به جهاد و اجتهادي مستمر نيازمند است؛ خاتم الانبياء و قله رفيع کمال انساني است؛ خليفه الله الاعظم و واسطه ابدي نزول فيض الهي است؛ آينه تمام نماي صفات حسناي حق و نور مطلق خداوند متعال بر عالم و آدم است و …
در اين نوشتار سعي داريم به برخي از ويژگي هاي پيامبر اعظم (ص) از نگاه قرآن کريم و نهج البلاغه علي (ع) اشاره کنيم.

سيماي پيامبر اکرم (ص) در آيينه قرآن کريم
در قرآن کريم، درباره پيامبر اکرم (ص) بسيار سخن گفته شده است؛ اطاعت از پيامبر (ص) در کنار اطاعت از خدا مطرح شده است؛ آزار و ايذاء پيامبر اکرم (ص) موجب عذاب دردناک و لعنت خداوند در دنيا و آخرت تلقي شده و دوستي خداوند متعال مشروط به اطاعت از پيامبر اکرم (ص) گرديده است؛ خلق و خوي الهي پيامبر اکرم و رحمت و عطوفت آن حضرت مايه انسجام و وحدت مسلمانان به شمار آمده و با تعبير «و انک لعلي خلق عظيم»، توصيف شده است و آن حضرت به عنوان «رحمه للعالمين» معرفي شده است.بنا بر آيات قرآن، وجود پيامبر اسلام، لطفي بر بشريت، رحمتي براي عالميان، الگويي ابدي براي نسل بشر و شاهدي برهمه انبياي الهي است. خداوند دو صفت رافت و رحمت را که از اوصاف الهي است، درمورد پيامبر محبوب خود ذکر مي کند و او را « رئوف و رحيم » مي خواند. خداوند بارها نام پيامبر را دركنار نام خود بيان مي کند و بدين ترتيب شأن والاي او را به ياد مي آورد. براي نمونه در آيات آمده است:« عزت براي خدا و رسول است » (منافقين/ 8)، خدا و رسول را اطاعت کنيد ( نساء/ 5) ، دعوت خدا و رسول را اجابت کنيد. (انفال/ 24 )
خداوند يکتا، خلق و خوي پيامبر را عظيم و ستودني اعلام مي كند. در آيات 45 و 46 سوره احزاب، قرآن، ستايش پيامبر اعظم را به اوج رسانده ، ويژگيهاي آن حضرت را پي درپي بيان مي کند . ازجمله درآيات 45 و 46 سوره احزاب مي فرمايد :« يا ايها النبي انا ارسلناک شاهدا" و مبشرا" و نذيرا" و داعيا" الي الله باذنه و سراجا" منيرا" » ؛ «اي پيامبر ، ما تو را فرستاديم تا شاهد و مژده دهنده و بيم دهنده باشي و مردم را به فرمان خدا به سوي او بخواني و چراغي تابناک باشي .»‌
 چه نيکوست که در ادامه سيماي رسول اکرم (ص) را در کلام خدا به نظاره بنشينيم:

مربي و اسوه انسان ها
قرآن کريم، پيامبر اکرم (ص) را مربي و اسوه انسان ها معرفي مي کند؛ « لقد کان لکم في رسول الله اسوه حسنه».
فضايل اخلاقي پيامبر اکرم (ص)

اخلاق نيکو
يکي از ويژگيهايي که قرآن کريم، پيامبر اکرم (ص) را به آن تحسين مي کند، اخلاق نيکوي آن حضرت است؛« و ِنک لَعلى خلق عظيم؛ و يقيناً تو داراى اخلاق عظيم و برجسته‏اى هستى»

نرم خويي و مهرباني
از ديگر ويژگيهاي رسول اکرم (ص) که سبب شد دلهاي بسياري از امت زمان پيامبر شيفته آن حضرت شود و به راه راست هدايت يابند، «نرم خويي و مهرباني» حضرت بود که قرآن کريم نيز به آن اشاره مي کند: ««فبِما رحمة من الله لنت لَهم ولَو کنت فظا غليظ القلب لانفضوا من حولک؛ پس به برکت رحمت الهى (در برخورد) با مردم نرم و مهربان شدى و اگر خشن و سنگدل بودى، از اطراف تو پراکنده مى‏شدند.»

دلسوزى و خيرخواهى
يکي از خصوصيات پيامبر اکرم (ص)، «دلسوزي و خيرخواهي» آن حضرت بود که قرآن نيز او را با اين خصلت پسنديده معرفي مي کند؛« لَقَد جاءکم رسول من اَنفسکم عزيز عَليه ما عنتم حريص عليکم بالمؤمنين رَئوف رحيم؛ همانا فرستاده ‏اى از خود شما به سويتان آمد که رنجهاى شما بر او سخت است و اصرار بر هدايت و راهنمايى شما دارد و نسبت به مؤمنان دلسوز و مهربان است .

پيامبر رحمت‌
پيامبر اکرم (ص)، پيامبر نور و رحمت است و خداوند در قرآن مي‌فرمايد: و ما أرسلناک الا رحمة للعالمين‌.
ويژگي هاي پيامبر اعظم (ص) از زبان علي (ع)
پيامبر اکرم (ص) به اميرالمؤمنين(ع) فرمود: «علي! کسي جز تو و من خدا را نشناخت و کسي جز خدا و تو مرا نشناخت و کسي جز خدا و من تو را نشناخت.»
آري مرداني همچون علي (ع)، مي توانند شناخت حقيقي از پيامبر اعظم (ص)‏ داشته باشند. اما
«آب دريا را اگر نتوان کشيد، هم به قدر تشنگي بايد چشيد»
حضرت على (ع) در ضرورت شناخت پيامبر اکرم (ص) مى‏فرمايد: براى تو کافى است که راه و رسم زندگى پيامبر اسلام (ص) را اطاعت نمايى، تا رهنماى خوبى براى تو در شناخت بدى‏ها و عيب‏هاى دنيا و رسوايى‏ها و زشتى‏هاى آن باشد، چه اينکه دنيا از هر سو بر پيامبر(ص) باز داشته و براى غير او گسترانده شد، از پستان دنيا شير نخورد، و از زيورهاى آن فاصله گرفت.»
در ادامه همين خطبه درباره اسوه بودن آن حضرت و لزوم اقتدا به او مى‏فرمايد:« پس به پيامبر پاکيزه و پاکت اقتدا کن، که در (راه و رسم) او الگويى است براى الگو طلبان و مايه فخر و بزرگى است براى کسى که خواهان بزرگوارى باشد.»
حضرت علي (ع) در جايي ديگر هم مى‏فرمايد:« پس براستى کسى که در بستر خويش با شناخت خدا و پيامبر(ص) و اهل بيت آن حضرت بميرد، شهيد از دنيا رفته و پاداش او بر خداست و ثواب اعمال نيکويى را که قصد انجامش را داشته خواهد برد.»
در ادامه به برخي از ويژگي هاي پيامبر (ص) که اميرالمومنين علي (ع) در نهج البلاغه به آنها اشاره کرده است، مي پردازيم:
در خطبه دوم نهج البلاغه مي خوانيم: «و شهادت مي دهم که محمد (ص) بنده خدا و فرستاده اوست. خداوند او را با ديني آشکار و نشانه اي پايدار و قرآني نوشته شده و استوار و نوري درخشان و چراغي تابان و فرماني آشکار کننده فرستاد تا شک و ترديدها را نابود سازد و با دلايل روشن استدلال کند و با آيات الهي مردم را پرهيز دهد و از کيفرهاي الهي بترساند. »
در خطبه 72 نهج البلاغه، حضرت علي (ع)، ويژگي هاي پيامبر (ص) را اين گونه بر مي شمارد؛
«بار خدايا! اي گستراننده هر گسترده! و اي نگهدارنده آسمان ها! و اي آفرينده دل ها بر فطرت هاي خويش! دل هاي رستگار و دل هاي شقاوت زده.
گرامي ترين دروها و افزون ترين برکات خود را بر محمد (ص) بنده و فرستاده ات اختصاص بده، که خاتم پيامبران گذشته، و گشاينده درهاي بسته و آشکار کننده حق با برهان است. دفع کننده لشکرهاي باطل، و درهم کوبنده شوکت گمراهان است، آن گونه که بار سنگين رسالت را بر دوش کشيد، و به فرمانت قيام کرد، و به سرعت در راه خشنودي تو گام برداشت. حتي يک قدم به عقب برنگشت، و اراده او سست نشد. و در پذيرش و گرفتن وحي، نيرومند بود، حافظ و نگهبان عهد و پيمان تو بود. و در اجراي فرمانت تلاش کرد تا آنجا که نور حق را آشکار، و راه را براي جاهلان روشن ساخت، و دل هايي که در فتنه و گناه فرو رفته بودند هدايت شدند. پرچم هاي حق را برافراشت. و احکام نوراني را برپا کرد؛ پس او پيامبر امين، و مورد اعتماد، و گنجينه دار علم نهان تو، و شاهد روز رستاخيز، و برانگيخته تو براي بيان حقايق، و فرستاده تو به سوي مردم است.»
وصف پيامبر اسلام و اهل بيت (ع) در خطبه 94 نهج البلاغه از زبان علي (ع)، شنيدني است؛
«تا اينکه کرامت اعزام نبوت از طرف خداي سبحان، به حضرت محمد (ص) رسيد. نهاد اصلي وجود او را از بهترين معادن استخراج کرد، و نهال وجود او را در اصيل ترين و عزيزترين سرزمين ها کاشت و آبياري کرد، او را از همان درختي که ديگر پيامبران و انبياء خود را از آن آفريد، به وجود آورد، که عترت او بهترين عترت ها، و خاندانش بهترين خاندانها، و درخت وجودش از بهترين درختان است. در حرم امن خدا روييد و در آغوش خانواده کريمي بزرگ شد، شاخه هاي بلند آن، سر به آسمان کشيده که دست کسي به ميوه آن نمي رسيد، پس پيامبر (ص) پيشواي پرهيزکاران، و وسيله بينايي هدايت خواهان است. چراغي با نور درخشان، و ستاره اي فروزان، و شعله اي با برق هاي خيره کننده و تابان است، راه و رسم او با اعتدال، و روش زندگي او صحيح و پايدار، و سخنانش روشنگر حق و باطل، و حکم او عادلانه است. خدا او را زماني مبعوث فرمود که با زمان پيامبران گذشته فاصله طولاني داشت و مردم از نيکوکاري فاصله گرفته و امت ها به جهل و ناداني گرفتار شده بودند.
در خطبه 96 نهج البلاغه هم اميرالمومنين علي (ع)، از الفت و مهرباني رسول اکرم (ص) سخن مي گويند؛
«قرارگاه پيامبر (ص) بهترين قرارگاه و محل پرورش و خاندان او شريف ترين پايگاه است. در معدن بزرگواري و گاهواره سلامت رشد کرد. دل هاي نيکوکاران شيفته او گشته، توجه ديده ها به سوي اوست، خدا به برکت وجود او کينه ها را دفن کرد و آتش دشمني ها را خاموش کرد. با او ميان دل ها الفت و مهرباني ايجاد کرد و نزديکاني را از هم دور ساخت. انسان هاي خوار و ذليل و محروم در پرتو او عزت يافتند، و عزيزاني خودسر ذليل شدند. گفتار او روشنگر واقعيت ها، و سکوت او زباني گويا بود.»
در خطبه 100 نهج البلاغه، حضرت علي (ع)، به ويژگي هاي ديگري از پيامبر (ص) اشاره مي کنند؛
«و گواهي مي دهم که محمد (ص) بنده و فرستاده اوست. او را فرستاد تا فرمان وي را آشکار و نام خدا را بر زبان راند. پس با امانت، رسالت خويش را به انجام رساند، با راستي و درستي به راه خود رفت، و پرچم حق را در ميان ما به يادگار گذاشت. هر کس از آن پيشي گيرد از دين خارج و آن کس که از آن عقب ماند هلاک گردد و هر کس همراهش باشد رستگار شود. راهنماي اين پرچم، با درنگ و آرامش سخن مي گفت، و دير و حساب شده به پا مي خاست، و آنگاه که بر مي خاست سخت و چالاک، به پيش مي رفت. پس چون در اطاعت او درآمديد و او را بزرگ داشتيد، مرگ او فرا رسيد و خدا او را از ميان شما برد. پس از او، چندان که خدا خواهد، زندگاني مي گذرانيد، تا آن که خدا شخصي را برانگيزاند که شما را متحد سازد، و پراکندگي شما را جبران نمايد. مردم! به چيزي که نيامده دل نبنديد. و از آن که درگذشت، مايوس نباشيد، که آن پشت کرده اگر يکي از پاهاش بلغزد، و ديگري برقرار باشد، شايد هر دو پا به جاي خود برگشته و استوار ماند.»
حضرت در خطبه 105 نهج البلاغه اينگونه پيامبر اکرم (ص) را وصف مي کنند؛
«تا اينکه خدا محمد (ص) را برانگيخت، گواهي دهنده، بشارت دهنده، هشدار دهنده، پيامبري که بهترين آفريدگان در خردسالي، و در سن پيري نجيب ترين و بزرگوارترين مردم بود. اخلاقش از همه پاکان پاک تر و باران کرمش از هر چيزي بادوام تر بود.»
وصف پيامبر (ص) از زبان علي (ع) در خطبه 108 نهج البلاغه هم خواندني است؛
«پيامبر (ص) را از درخت تنومند پيامبران، از سرچشمه نور هدايت، از جايگاه بلند و بي همانند، از سرزمين بطحاء2، از چراغ هاي برافروخته در تاريکي ها، و از سرچشمه هاي حکمت برگزيد. پيامبر (ص) طبيعي است که براي درمان بيماران سيار است. مردم هاي شفابخش او آماده، و ابزار داغ کردن زخم را گداخته. براي شفاي قلب هاي کور و گوش هاي ناشنوا و زبان هاي لال، آماده، و يا داروي خود در پي يافتن بيماران فراموش شده و سرگردان است.»
در خطبه 109 نهج البلاغه ، حضرت علي (ع) به پارسايي پيامبر (ص) اشاره مي کنند؛ 
«پيامبر (ص) دنيا را کوچک شمرد و در چشم ديگران آن را ناچيز جلوه داد. آن را خوار شمرد و در نزد ديگران خوار و بي مقدار معرفي فرمود. و مي دانست که خداوند براي احترام به ارزش او دنيا را از او دور ساخت و آن را براي ناچيز بودنش به ديگران بخشيد. پيامبر (ص) از جان و دل به دنيا پشت کرد و ياد آن را در دلش ميراند. دوست مي داشت که زينت هاي دنيا از چشم او دور نگهداشته شود، تا از آن لباس فاخري تهيه نسازد، يا اقامت در آن را آرزو نکند. و براي تبليغ احکامي که قطع کننده عذرهاست، تلاش کرد و امت اسلامي را با هشدارهاي لازم نصيحت کرد، و با بشارت ها مردم را به سوي بهشت فراخواند، و از آتش جهنم پرهيز داد. »
در خطبه 116 نهج البلاغه هم حضرت به چگونگي انجام رسالت پيامبر (ص) اشاره مي کنند که از بندگي رسول الله در برابر خدا حکايت دارد؛
«خداوند پيامبر را فرستاد تا دعوت کننده به حق، و گواه اعمال خلق باشد. پيامبر (ص) بدون سستي و کوتاهي، رسالت پروردگارش را رسانيد، و در راه خدا با دشمنانش بدون عذرتراشي جنگيد، پيامبر (ص) پيشواي پرهيزکاران و روشني بخش چشم هدايت شدگان است.»
در خطبه 231نهج البلاغه هم مي توان به برکت وجود پيامبر اعظم (ص) پي برد؛
«پيامبر اسلام (ص) آنچه را که به او ابلاغ شد، آشکار کرد، و پيام هاي پروردگارش را رساند. او شکاف هاي اجتماعي را به وحدت اصلاح، و فاصله ها را به هم پيوند داد و پس از آن که آتش دشمني ها و کينه هاي برافروخته دل ها راه يافته بود، ميان خويشاوندان يگانگي برقرار کرد.»
وداع حضرت علي (ع) با رسول اکرم (ص)
حضرت علي (ع) در هنگام غسل دادن رسول اکرم (ص)، اين گونه با خود نجوا کند؛ «پدر و مادرم فداي تو اي رسول خدا! با مرگ تو رشته اي پاره شد که در مرگ ديگران اينگونه قطع نشد، با مرگ تو رشته پيامبري، و فرود آمدن پيام و اخبار آسماني گسست. مصيبت تو، ديگران مصيبت ديدگان را به شکيبايي واداشت، و همه را در مصيبت تو يکسان عزادار کرد.
اگر به شکيبايي امر نمي کردي، و از بي تابي نهي نمي فرمودي، آنقدر اشک مي ريختم، تا اشک هايم تمام شود، و اين درد جانکاه هميشه در من مي ماند، و اندوهم جاودانه مي شد، که همه اينها در مصيبت تو ناچيز است! چه بايد کرد که زندگي را دوباره نمي توان بازگرداند، و مرگ را نمي شود مانع شد. پدر و مادرم فداي تو! ما را در پيشگاه پروردگارت ياد کن، و در خاطر خود نگه دار!»2

پاورقي ها:
1-  سرزمين بطحاء، بين دو کوه ابوقيس و احمر را مي گفتند، که محل زندگي قريش بود.
2- خطبه 253 نهج البلاغه

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب