امام و رهبري

نظر مقام معظم رهبري درباره چند همسري در ديدار خصوصي با نمايندگان زن مجلس
پنجشنبه 12 اسفند 1389 - 9:26:51 AM
  بزرگنمایی:

زهره الهيان در نشست پرسش و پاسخ با دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي ياسوج مرکز کهگيلويه و بويراحمد گفت: بحث ازدواج موقت از بحث‌هاي جدي فقهي و حقوقي است.
الهيان تاکيد کرد با توجه به شرايطي که اکنون در ايران اسلامي در اين ارتباط وجود دارد ازدواج موقت زنان يک ظلم به اين قشر است.
نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي افزود: اغلب ازدواج هاي موقت در هيچ جايي ثبت نمي شود و اگر زن در اين ازدواج بچه دار و مرد از آن طفره رود هيچ جايگاهي براي دفاع از حقوق زن وجود ندارد.
وي هوشمندي زنان را عامل اساسي موفقيت آنان در ازدواج هاي موقت دانست و از آنان خواست درصورت اقدام به اين امر ، ازدواج خود را به ثبت قانوني برسانند.
عضو کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي از پيش بيني شدن تمهيداتي در لايحه خانواده توسط مجلس شوراي اسلامي براي زنان ازدواج موقت خبر داد.
الهيان در پاسخ به اين سوال که در لايحه تيرماه 86 مجلس شوراي اسلامي از زن بعنوان يک کالا ياد شده و چرا مجلس بايد لايحه اي را به تصويب برساند که با فرمايشات امام صادق (ع) منافات داشته باشد؟ اظهار داشت: لايحه حمايت از خانواده برعکس تمامي هياهوها و جنجال سازي هايي که شد به نفع زنان بود.
وي به تشريح اين لايحه پرداخت و گفت: لايحه حمايت از خانواده بدليل همين هياهوها و جنجال‌سازي‌ها به شدت مظلوم شد اگرچه نکات متعدد و بندهاي مختلفي براي حمايت از زنان در آن پيش بيني شده بود.
نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي، مبناي تدوين اين لايحه را دفاع از حقوق زنان ذکر و يادآور شد: حدود 60 بند و نکته در اين لايحه پيش بيني شده که در قالب دادگاههاي خانواده امتيازات جدي به خانواده ها داده مي شود.
الهيان افزود: رسانه هاي غربي تمامي تلاش خود را به کار بستند تا با جنجال‌سازي‌ها و تحصن‌هاي بي مورد جلوي مجلس شوراي اسلامي اين لايحه به تصويب نمايندگان نرسد.
وي با تاکيد براينکه درلايحه حمايت از خانواده نظر مقام معظم رهبري مدنظر قرار گرفته شد، خاطرنشان کرد: در ديدار خصوصي نمايندگان خانم مجلس شوراي اسلامي با مقام معظم رهبري ، ايشان برتک همسري تاکيد داشتند.
عضو کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي به طرح خاطره اي از رهبري در اين ارتباط اشاره و اظهار داشت: ايشان به يکي از علماء ارادتي داشتند و من نمي خواهم به نام اين عالم اشاره اي کنم و در يک نشست که با مقام معظم رهبري داشت رهبري به وي گفت که کاش شما دو همسري نمي بوديد.
وي گفت: اصل در لايحه حمايت از خانواده حمايت از بحث تک همسري است اگرچه شرايط ازدواج دوباره مرد بدون اجازه از همسر اول مشخص شده است.
الهيان، زنداني زن بيش از سه سال، اعتياد و فرار از خانواده را از مهمترين ملاک‌هاي ازدواج دوباره مرد بدون اجازه از همسر اول ذکر کرد.
نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي، جنجال سازي رسانه هاي غربي و کوتاهي رسانه هاي ايران را از مهمترين دلايل به حاشيه رفتن لايحه حمايت از خانواده برشمرد.
وي افزود: اين لايحه برغم تمامي جوسازي‌ها از سوي مجلس شوراي اسلامي تصويب شده و بندهايي از آن اکنون در حال بررسي و تصحيح نهايي است.
عضو کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين سوال که در دوره اصلاحات براي زنان چه اقداماتي نشد که در دولت اصولگرا شد؟ هم اظهار داشت: انصافا نمي خواهم سياسي صحبت کنم شايد در دوره هاي قبل شعار دفاع از حقوق زنان داده مي‌شد اما اکنون در اين دوره محقق شده است.
الهيان گفت: وزارت زنان، تسهيلات ويژه براي زنان سرپرست خانوار، لايحه حمايت از خانواده و انتصاب وزير زن و معاون زن براي رئيس‌جمهور از مهمترين اقدامات صورت گرفته توسط مجلس هشتم و دولت اصولگرا بوده است.
نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به سوال مجري برنامه که دستاوردهاي فرهنگي در دولت‌هاي نهم و دهم بدتر از دستاوردهاي فرهنگي دولت‌هاي قبلي نباشد بهتر نيست؟ هم صحبت مجري برنامه را تاييد کرد.


گردآوري: گروه اينترنتي تاجريان
منبع:عصر ايران

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب