بين الملل

«تابستان جنگ» يا «تابستان صلح»؟!
دوشنبه 24 ارديبهشت 1386 - 10:35:41 AM
  بزرگنمایی:

نويسنده: عليرضا تاجريان
اشاره: در يادداشت پيشين با عنوان «آمريکا و توهم حمله به ايران» چنين آمده بود: «اخيراً يکى از کارشناسان امور بين الملل آمريکا از احتمال حمله نظامى اين کشور در تابستان سال آينده به تاسيسات هسته اى ايران خبر داده است. «جان پايک» کارشناس نظامى آمريکا گفته است: احتمال اينکه بوش به جاى مذاکره، حمله نظامى به ايران را در پيش بگيرد وجود دارد. همچنين وى ادعا کرده است: برنامه هايى براى حمله نظامى به نيروگاه هاى اتمى ايران در دست است و در تابستان سال آينده اين طرح عملى خواهد شد.»
نويسنده در ادامه اين سئوالات را مطرح کرده بود که «آيا آمريکا به ايران حمله خواهد کرد؟ به راستى چقدر اين ادعاها به واقعيت نزديک است؟» 
نويسنده در يادداشت خود با برشمردن دلايلي چند و تناقض هاي آشکار در سياست هاي اعمالي آمريکا در قبال ايران، احتمال وقوع حمله نظامي ايالات متحده آمريکا به جمهوري اسلامي ايران را ناممکن دانسته و چنين تحليل کرده بود که « اين ادعاها (حمله نظامى آمريکا به ايران)، تنها براى جنجال آفرينى و برپا کردن جنگ روانى عليه جمهورى اسلامى ايران است. بنابراين پاسخ اين سئوال که «آيا آمريکا به ايران حمله خواهد کرد؟!»، نه است.»
گذشت زمان نشان داد که آمريکا نه تنها، نتوانست به ادعاي خود در قبال ايران عمل کند، بلکه امروز که بنا به ادعاهاي تحليلگران و کارشناسان سياسي و نظامي آمريکا بايد با «تابستان جنگ»  مواجه  مي شديم، شواهد حکايت از «تابستان صلح» ميان ايالات متحده آمريکا و جمهوري اسلامي ايران دارد.
براستي چرا آمريکا از مواضع تند خود در قبال ايران عقب نشيني کرد؟ و چرا امروز زمينه را براي مذاکره و گفتگو با ايران فراهم مي کند؟ آيا اين شواهد از شکست ديگر آمريکا در برابر ايران حکايت ندارد؟
در اين نوشتار سعي داريم به اين سئوالات پاسخ دهيم؟

مهمترين تحولات هسته اي ايران در سال 86
براي آنکه به سئوالاتي که مطرح شد، پاسخ گوييم بايد نگاهي به مهمترين تحولات هسته اي ايران در سال 86 داشته باشيم. بررسي مهمترين تحولات هسته اي در سال جديد نشان مي دهد که جمهوري اسلامي ايران در سال 86 عليرغم تمام تهديدات و تحريمات ضد ايراني به خوبي توانست مسير موفقيت هاي هسته اي را بپيمايد و در عين حال به پيروزي هاي چمشگيري نيز در مقابل قدرتهاي بزرگ جهان از جمله ايالات متحده آمريکا نايل گردد.
در ادامه براي آنکه بيشتر به  موفقيت ها و پيروزي هاي هسته اي جمهوري اسلامي در مقابل مخالفان برنامه هاي صلح آميز هسته اي کشورمان واقف شويم، به برخي از مهمترين تحولات هسته اي ايران در سال جديد اشاره مي کنيم.

اعلام مواضع آشکار رهبر معظم انقلاب در مورد مسئله هسته اي
بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در روز آغازين سال 86 در اجتماع بزرگ زائران و مجاوران حرم مطهر رضوى در مورد مسئله صلح آميز هسته اي ايران، در درجه اول پاسخي کوبنده به دشمنان خارجي جمهوري اسلامي بود و نشان مي داد که نبايد مسئولين کشوري در مقابل تهديدات و تحريمات ضد ايراني، از مسئله صلح آميز هسته اي ايران، سرسوزني کوتاه بيايند.
اعلام مواضع آشکار مقام معظم رهبري در مورد مسئله صلح آميز هسته اي، پاسخي ديگر براي برخي از مخالفان داخلي کشور بود که همان حرف هاي دشمن را تکرار مي کردند و اعتقاد داشتند که «چه لزومي دارد؟ آينده کشور را به خاطر نيازهاي فرداهاي کشور (مسئله صلح آميز هسته اي)، به خطر انداخت؟». 
«دولتهاى غربى با دارا بودن قدرت هسته‏اى در ايران موافق نيستند؛ خب نباشند. مگر ما براى به دست آوردن قدرت هسته‏اى از كسى اجازه خواستيم؟ مگر ملت ايران با اجازه‏ى ديگران وارد اين ميدان شده است كه بگويند ما موافق نيستيم؟ خب موافق نباشيد. ملت ايران موافق است و مايل است اين انرژى را داشته باشد. من سال گذشته هم در اجتماع روز اول فروردين در اينجا گفتم كه انرژى هسته‏اى براى كشور ما يك ضرورت است، يك نياز بلندمدت است. امروز اگر مسئولين كشور در به دست آوردن انرژى هسته‏اى كوتاهى كنند، نسلهاى بعد آنها را مؤاخذه خواهند كرد. ملت ايران و كشور ايران به انرژى هسته‏اى و اين توانايى براى زندگى - نه براى سلاح - احتياج دارد. عده‏اى مى‏نشينند همان حرف دشمن را تكرار مى‏كنند كه: آقا! چه لزومى دارد؟ چه لزومى دارد؟ آينده‏ى كشور را به خطر انداختن، نياز فرداهاى كشور را بكلى نديده گرفتن، اين اشكالى ندارد؟ آيا مسئولين كشور حق دارند به نسلهاى آينده خيانت كنند؟ امروز نفت را برداريم مصرف كنيم؛ يك روزى اين نفت تمام خواهد شد. آن روز ملت ايران براى برق خود، براى كارخانه‏ى خود، براى گرماى خود، براى روشنايى خود، براى حركت زندگى خود، دست نياز دراز كند به سوى كشورهاى ديگر تا به او انرژى بدهند؟ اين براى مسئولينِ امروز كشور جايز است؟ عده‏اى حرف دشمن را تكرار مى‏كنند. همانهايى كه ملى شدن نفت را كه به وسيله‏ى دكتر مصدق و مرحوم آيةاللَّه كاشانى انجام گرفت، امروز تمجيد مى‏كنند - كه آن كار، نسبت به اين كار كوچك بود؛ اين از او بزرگتر است - همانها امروز نسبت به انرژى هسته‏اى همان حرفى را مى‏زنند كه مخالفين مصدق و كاشانى آن روز مى‏گفتند. اينها قابل قبول نيست. ما در اين راه پيش رفتيم، با ابتكار خودمان پيش رفتيم. مسئولين كشور ما هيچ بى‏قانونى هم نكردند. همه‏ى فعاليتهاى ما در مقابل چشم آژانس هسته‏اى است، ايرادى هم ندارد؛ ما حرفى نداريم كه زير نظر آنها باشد. جنجال كردن و فشار وارد آوردن روى ملت ايران براى اين مسئله، استفاده‏ى ابزارى كردن از شوراى امنيت سازمان ملل، براى قدرتهاى مقابل ملت ايران زيان به بار خواهد آورد. اين را من بگويم؛ اگر قرار باشد بخواهند از شوراى امنيت استفاده‏ى ابزارى كنند، و بخواهند اين حق مسلّم را از اين راه نديده بگيرند، ما تا امروز آنچه را كه انجام داديم، برطبق قوانين بين‏المللى انجام داديم؛ اگر آنها بخواهند بى‏قانونى كنند، ما هم مى‏توانيم بى‏قانونى كنيم و خواهيم كرد. اگر بخواهند با تهديد و اعمال زور و خشونت رفتار كنند، بدون ترديد بدانند ملت ايران و مسئولين ايران در مقابل دشمنانى كه به آنها تعرض كنند، از همه‏ى ظرفيت خود براى ضربه زدن استفاده خواهند كرد.»(1)
اعلام مواضع آشکار و قاطع رهبر معظم انقلاب اسلامي در مورد مسئله صلح آميز هسته اي ايران، عملاً اهداف ضدايراني قطعنامه 1747 را خنثي نمود. اين قطعنامه كه توسط انگليس، فرانسه و آلمان تهيه و با اجماع تصويب شد، تحريم‌هاي اعمال‌ شده عليه ايران را افزايش مي‌ داد. در اين قطعنامه همه صادرات تسليحاتي ايران تحريم شد و دارايي‌هاي 28 مقام و نهاد ديگر كه گفته مي‌شد مرتبط با برنامه‌هاي هسته‌اي و موشك بالستيك تهران هستند، مسدود اعلام شد.
شوراي امنيت سازمان ملل در اين قطعنامه به دولت ايران 60 روز مهلت داد تا برنامه هسته اي خود را با درخواست‌ها‌ي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مطابقت داده و مذاكرات تازه‌اي را به منظور دست يابي به راه حلي قابل قبول براي همه طرفين آغاز كند.

مصوبه دولت در پاسخ به قطعنامه شوراى امنيت
واکنش دولت جمهوري اسلامي در پاسخ به قطعنامه شوراي امنيت نيز به تغيير شرايط به نفع ايران کمک کرد.
يک روز بعد از صدور قطعنامه ضدايراني شوراي امنيت عليه ايران، هيات وزيران به رياست دكتر"محمود احمدى نژاد "رييس جمهوري اسلامي ايران تشكيل جلسه داد و در اين نشست مقرر شد بخشى از همكاريهاى سازمان انرژى اتمى كشور با اين آژانس تازمان بازگشت موضوع هسته‌اى ايران از شوراى امنيت به آژانس و عادى شدن آن متوقف شود.
اين مصوبه که با استناد به قانون الزام دولت به تجديد نظر در همكارى با آژانس بين‌المللى انرژى اتمى مصوب ‪ 85/10/06مجلس شوراى اسلامى و با توجه به قطعنامه غيرقانونى ‪ 1747شوراى امنيت عليه جمهورى اسلامى ايران اتخاذ شد، موجب شد سازمان انرژى اتمى جمهورى اسلامى ايران اجراى بندهاى يك و ‪ 3ترتيبات فرعى موافقتنامه پادمان خود با آژانس بين‌المللى انرژى اتمى را كه در راستاى همكارى بيشتر با آژانس درتاريخ ‪ 81/12/7پذيرفته بود تا زمان بازگشت پرونده ايران از شوراى امنيت به آژانس و عادى شدن آن متوقف ‌كند.

اعلام خبر خوش هسته اي در  روز ملي فناوري هسته اي
اقدام هوشمندانه ديگر دولت در واکنش به قطعنامه شوراي امنيت و تهديدات مخالفان برنامه هاي صلح آميز هسته اي ايران، اعلام خبر ورود ايران به مرحله صنعتي غني سازي اورانيوم، درروز ملي فناوري هسته اي بود که نشان مي داد ايران اسلامي در مقابل تهديدات آمريکا و ديگر متحدانش همچنان محکم و راسخ ايستاده است و تحريمات و تهديدات دشمنان کمترين تاثيري در اراده دولتمردان کشور ندارد.
 جمهوري اسلامي ايران نه در مقال خواسته هاي نامشروع مخالفان برنامه صلح آميز هسته اي خود کوتاه نيامد بلکه در روز 20 فروردين( 9 آوريل) از طريق افتتاح پروژه راه اندازي دومين مجموعه جديد سانتريفيوژهاي تاسيسات هسته اي نطنز با ورود به مرحله صنعتي غني سازي اورانيوم به بزرگترين دستاورد علمي تاريخ خود دست يافت. اين مرحله که يکي از پيچيده ترين مراحل فني در صنعت هسته اي به شمار مي رود؛ ايران را قادر مي سازد تا سوخت مورد نياز نيروگاه هاي خود را بدون تکيه به کمک هاي خارجي تامين کند.
جشن بزرگ هسته اي ايران در نطنز، نقطه عاطفي در تاريخ پرونده هسته اي ايران از آغاز تاکنون بود که نويد آينده اي روشن و درخشان را به ملت ايران اسلامي داد.

تاييد رسمي غني سازي در نظنز از سوي آژانس بين المللي انرژي هسته اي
بعد از جشن بزرگ هسته اي ايران بود که آژانس بين المللي انرژي اتمي، غني سازي در نظنز را تاييد کرد و اعلام کرد که ايران در سايت نطنز بيش از هزار و 300 سانتريفيوژ خود را نصب کرده است. و به اين ترتيب گامي ديگر براي موفقيت هاي بيشتر در مسئله صلح آميز هسته اي برداشته شد و همين اقدام آژانس باعث شد که آمريکا و ديگر قدرتهاي بزرگ جهان در مورد مسئله هسته اي ايران، تغيير موضع داده و اين زمزمه در ميان مقامات غربي شنيده شود که « ممکن است آمريکا و ديگر قدرتهاي بزرگ جهان آماده باشند تا به جاي درخواست از ايران براي توقف همه فعاليتهاي غني سازي خود به آن اجازه دهند تا بخشي از اين برنامه خود را ادامه دهد.… اعتراف آمريکا و همپيمانان آن به اينکه ايران هرگز درخواست توقف کامل غني سازي را نخواهد پذيرفت؛ اين تصميم را ديکته کرد که آنها به " تعريف جديد غني سازي" توجه کنند، که اين تعريف به ايران اجازه خواهد داد به بخشي از برنامه خود بدون آنکه خللي در آن وارد شود، ادامه دهد …»

نشست اعضاي NPT در وين  و رويارويي آمريکا و ايران
در روز 10 ارديبهشت ماه نشست بازبيني ان پي تي ( معاهده منع گسترش سلاحهاي هسته اي) در وين آغاز شد. در اين نشست دو نکته مهم اين نشست را به صحنه جديد رويارويي ايران و آمريکا تبديل کرده بود؛ نکته اول اينکه آمريکا در پيش نويس اين نشست دستکاري کرده بود و نکته دوم دفاع قاطعانه ايران از مفاد «ان پي تي» در اين نشست بود.
ايستادگي اصولي ايران مبني بر لزوم نگاه فراگير و غير تبعيض آميز به همه مواد و مفاد قانوني ان پي تي؛ چون راه تفسير به راي آمريکا و قدرتهاي بزرگ را بسته و کشورهاي مستقل را به برخورداري از حقوق هسته اي خود اميدوار کرده ، وين را صحنه رويارويي جديد واشنگتن - تهران کرد.
 در نشست بازبيني ان پي تي جمهوري اسلامي ايران با تغيير هدفمند يکي از عبارتهاي قيد شده در دستور کار اين نشست توسط هيات نمايندگي آمريکا با عنوان "پايبندي کامل به اين معاهده" مخالفت کرد. اعتراض ايران از آن جهت بود که در اين جمله صرفا بر کلمه "معاهده" تاکيد شده بود نه بر " کليه مواد و مفاد معاهده"  و عملاً راه انحصارطلبي را براي آمريکا باز مي گذاشت . چرا که اگر در پيش نويس ، بر روي همه " مواد و مفاد معاهده" تاکيد مي شد؛ آنگاه اعضا مي توانستند آمريکا را به اين دليل که به مواد 4 و 6 معاهده در خصوص خلع سلاح قدرتهاي بزرگ و همکاري صلح آميز بين اعضاي آژانس بي توجه بوده و در حقيقت نسبت به ان پي تي عدم پايبندي داشته است ، مورد بازخواست جدي قرار دهند.
از نظر جمهوري اسلامي ايران تغيير دستورکار از پيش تعيين شده اين اجلاس از سوي آمريکا و همپيمانان غربي اش با اين هدف انجام شده بود تا با کلي گويي ، راه انحصار طلبي و تفسيرهاي مغاير با مواد 6 (خلع سلاح هسته اي ) و 4 ان پي تي مبني بر حق کليه اعضا براي توليد انرژي هسته اي صلح آميز باز گذاشته شود.

تصويب پيشنهاد ايران در کنفرانس بازنگري «ان.پي.تي» و شکستي ديگر براي آمريکا
رويارويي ايران و آمريکا در نشست وين، بعد از گذشت حدود 10 روز، با پيروزي ايران رقم خورد و  سرانجام بعد از يک هفته و نيم ابراز مخالفت آمريکا و کشور هاي غربي با پيشنهاد ايران در کنفرانس بازنگري ان پي تي ، اين پيشنهاد مبني بر "لزوم پايبندي همه اعضا به مواد و مفاد معاهده" از جمله خلع سلاح و اجراي ماده 4 معاهده به تصويب رسيد .
نشست وين بعد از دو هفته از زمان افتتاح آن در روز 30 آوريل (دوشنبه 10 ارديبهشت)  که به علت اعتراض ايران به برنامه کاري تحميل شده توسط آمريکا و آيتم " تبعيت کامل از معاهده ان پي تي " به بن بست برخورد کرده بود، در نهايت با موافقت جمهوري اسلامي ايران با دستور کار تعديل شده کنفرانس بازنگري معاهده منع گسترش سلاحهاي هسته اي ( ان پي تي) از شکست نجات يافت.
 ايستادگي جمهوري اسلامي ايران بر مواضع خود در مقابل فشار آمريکا بر نشست وين ، باعث شد تا کشورهاي غير متعهد و مستقل نيز از موضع ايران دفاع کنند بطوري که در پايان نشست اولين مرحله از بازنگري ان پي تي ، اجماع کشورهاي عضو اين پيمان در 4 مرحله به موافقت با موضع ايران و مخالفت با خواست آمريکا انجاميد. بنابراين  ايران برنده اصلي مذاکرات در نشست وين بود.

نکته پاياني: چنان که مي بينيم تحولات هسته اي ايران در سال جديد از پيروزي جمهوري اسلامي بر قدرتهاي بزرگ دنيا از جمله ايالات متحده آمريکا حکايت دارد. در مقابل آمريکا نه تنها نتوانسته است برنامه هاي صلح آميز هسته اي ايران را متوقف کند بلکه با شکست هايي که در صحنه هاي مختلف بين المللي در رويارويي با ايران مواجهه شده است، امروزه تغيير موضع داده و اعلام مي کند که آماده مذاکره با جمهوري اسلامي است و براي آنکه خود را از گرداب عراق بيرون کشد، دست نياز به سوي ايران دراز کرده است و امروز از آن ادعاها و جنجال ها که «به تاسيسات هسته اي ايران حمله خواهيم کرد!» خبري نيست و تابستاني که قرار بود، بنا به ادعاهاي تحليلگران و کارشناسان سياسي و نظامي آمريکا، «تابستان جنگ» ميان ايالات متحده آمريکا و جمهوري اسلامي ايران باشد، به «تابستان صلح» تبديل خواهد شد.

پاروقي :
1- بيانات مقام معظم رهبري در اجتماع بزرگ زائران و مجاوران حرم مطهر رضوى (1/1/86)

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب