هنري

پنج دليل براي ديدن «جدايي نادر از سيمين»
پنجشنبه 18 فروردين 1390 - 11:03:50 AM
  بزرگنمایی:

«جدايي نادر از سيمين» به کارگرداني اصغر فرهادي دومين فيلم پرفروش نوروز 90 در جذب مخاطب شگفتي تازه رقم زد.
فرهادي در روند فيلمسازي مسيري رو به رشد داشته از «رقص در غبار» به «شهر زيبا» رسيده و پس از «چهارشنبه سوري»، «درباره الي» را ساخته، «جدايي نادر از سيمين» کامل‌کننده اين مسير رو به رشد است.

موفقيت‌ در جشنواره فيلم فجر
«جدايي نادر از سيمين» در جشنواره فيلم فجر مورد توجه هيئت داوران قرار گرفت، پيشتر منتقدان، اهالي مطبوعات و مردم فيلم را پسنديده بودند، در موقعيتي رويايي فيلم با استقبالي گسترده همراه شد و روايت اجتماعي فرهادي از طبقه متوسط با قشرهاي مختلف ارتباط برقرار کرد. در مراسم اختتاميه جشنواره بيست و نهم فيلم فجر، شهاب حسيني براي بازي در اين فيلم ديپلم افتخار را کسب کرد و اصغر فرهادي سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه و فيلم را به دست آورد، او در برلين بود و در آن سوي مرزها موفقيت‌هايي تازه را مي‌چشيد. محمد کلاري هم سيمرغ بلورين بهترين فيلمبرداري را به دست آورد. فيلم مي‌توانست به نظر بسياري از منتقدان، سيمرغ بلورين بهترين کارگرداني و بازيگر مرد را براي پيمان معادي همراه بياورد، ديده شدن فيلم در جشنواره فجر فضاي تبليغاتي مثبتي براي «جدايي نادر از سيمين» به وجود آمد.

 تحسين در جشنواره برلين
«جدايي نادر از سيمين» در نمايش خارجي‌اش هم موفق بود، گروهي باور نداشتند اين فيلم بتواند موفقيت «درباره الي» را تکرار کند، اما فيلمي که فيلمنامه‌اش در آسيا پاسيفيک ديده شده و جايزه گرفته بود، مخاطبان خارجي را هم شگفت‌زده کرد، اصغر فرهادي در کنار به دست آوردن خرس طلاي بهترين فيلم توانست با فيلمش بازيگران سينماي ايران را هم به افتخاري تازه برساند. گروه بازيگران زن و مرد فيلم خرس نقره‌اي برلين را به ايران آوردند، فيلم فرهادي با وجودي که به شدت به زندگي ايراني و شرايط امروز جامعه نزديک است اما توانست منتقدان خارجي را هم تحت تاثير قرار بدهد، مجموعه‌اي از نقدهاي مثبت درباره فيلم در نشريات و سايت‌هاي خارجي نوشته شده است.
سينماي ايران که مدتي است چهره شاخصي در عرصه‌هاي بين‌المللي نداشته با فرهادي دوباره به قله‌هاي موفقيت نزديک شده است، فرهادي نماينده تازه سينماي اجتماعي ايران و همه قابليت‌هاي آن در جهان است.

‌گروه بازيگران
از زماني که اصغر فرهادي مشغول ساخت فيلم تازه‌اش در سکوت خبري بود، آنهايي که بازي‌هاي خوب بازيگران فيلم‌هاي قبلي اين کارگردان را فراموش نکرده بودند، مي‌دانستند که فرهادي اين بار هم مجموعه‌اي از بازي‌هاي به يادماندني را مقابل ديدگان مخاطب قرار مي‌دهد. پيمان معادي، شهاب حسيني و ليلا حاتمي عالي هستند، ساره بيات استعدادش را در فرصتي که داشته به نمايش گذاشته و سارينا فرهادي حضوري قابل قبول در اولين نقش‌آفريني‌اش در سينما دارد.

حمايت رسانه‌ها و منتقدان
فيلم‌هاي فرهادي به خصوص «چهارشنبه سوري» و «درباره الي» توسط منتقدان ديده و تحسين شدند، «جدايي نادر از سيمين» هم در فضايي مثبت از سوي سايت‌ها و نشريات و ماهنامه‌ها حمايت شد، از زمان جشنواره فيلم فجر تا امروز منتقدان و روزنامه‌نگاران در کنار مخاطبان جدي سينما حاميان اصلي فيلم فرهادي بوده‌اند.
معرفي فيلم به دانشجويان و طبقه متوسط به بالاي جامعه که اهل مطالعه نشريات و رسانه‌ها هستند از طريق ماهنامه‌ها و سايت‌ها اتفاق افتاده و همان طور که پيش‌بيني مي‌شد پس از تعطيلات نوروزي فروش روزانه «جدايي نادر از سيمين» افزايش پيدا کرده است.

موفقيت سينماي متفاوت در جذب مخاطب
در ادوار مختلف تاريخي سينماگران متعددي باعث پيوند سينماي متفاوت با مردم شده‌اند، مسعود کيميايي و داريوش مهرجويي مهمترين اين چهره‌ها از نسل اول سينماگران هستند که فيلم‌هايشان در دهه 50 مردمي را که با فيلمفارسي ميانه‌اي نداشتند به فيلم ديدن و سينما رفتن ترغيب کرد. ابراهيم حاتمي‌کيا و کمال تبريزي در دهه 70 اين توانايي را داشتند که با فيلم‌هايشان اقشار تحصيل کرده را به سينماها دعوت کنند، نام آنها هنوز هم مي‌تواند براي جذب مخاطب مهم باشد، حتي اگر از دوران اوجشان فاصله داشته باشند، اصغر فرهادي سينماگري است که از «چهارشنبه سوري» به اين سو توانست كه اين اتفاق را رقم بزند.

 

گردآوري: گروه اينترنتي تاجريان
منبع: مهر

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب