طنز

طنز// چرا روغن گران و ناياب شد؟
اوباما: مردم ايران اشکنه نخورند!
شنبه 7 ارديبهشت 1392 - 3:36:00 PM
  بزرگنمایی:

نويسنده: عليرضا تاجريان
در آستانه انتخابات رياست جمهوري ايران، آمريکا روغن را به ليست تحريم ها اضافه کرد!
به گزارش خبرگزاري پشت ترز (1)، باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا پس از جلسه مشترک با نمايندگان کنگره، سنا و اپوزيسيون ايران، تصميم گرفت محصولات روغن نباتي، روغن مايع و سرخ کردني ايران را به ليست تحريم ها اضافه کند.
شنيده هاي خبرنگار خبرگزاري پشت ترز حاکي از آن است که در اين جلسه يکي از اپوزيسيون به اوباما گفته اگر مي خواهيد به مردم ايران فشار بياوريد، کاري کنيد که آنها اشکنه نخورند. اين اپوزيسيون اون ور آب نشين، براي عملي شدن پيشنهاد خود به تذکر يکي از نمايندگان تهران در جلسه علني مجلس اشاره کرده است؛ "اين ديگر هرج و مرج بازار ماشين نيست که زندگي روزمره مردم را داغان نکند. مردم گوشت نخورند، حبوبات نخورند، اشکنه هم نخورند که يک قاشق روغن مي خواهد؟" (2)
اوباما پس از اين جلسه، يک تيم اطلاعاتي تشکيل داده و به آنها ماموريت مي دهد که ترکيبات اصلي اشکنه را پيدا کنند. اين تيم اطلاعاتي که در آن چند تن از مقامات ارشد سازمان سيا و پنتاگون حضور داشتند، پس از عمليات پيچيده و مخفيانه، ترکيب اصلي اشکنه را پيدا کرده و براي آزمايش به نيروگاه هاي اتمي اسرائيل ارسال مي کنند.
يکي از مقامات مسئول اين پروژه که نخواست نامش فاش شود، گفته در اين عمليات از پهبادهاي جاسوسي که براي شناسايي مخفيگاه بن لادن به کار رفت، استفاده شد. بعد از چندين روز فعاليت و همکاري با سازمان هاي جاسوسي کشورهاي هم پيمان، به ترکيب اصلي اشکنه دست يافتم؛ روغن. البته اين روغن انواع مختلف دارد؛ روغن نباتي، روغن مايع، روغن سرخ کردني و ... براي اطمينان، اين ترکيب را به اسرائيل فرستاديم تا تاييد آنها را بگيريم.
خبرگزاري پشت ترز در ادامه گزارش خود مي آورد: بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل نيز در جلسه فوري با اعضاي کابينه، احتمال استفاده از گزينه «تحريم اشکنه» در کنار حمله نظامي به ايران را مطرح مي کند.
دانشمندان هسته اي اسرائيل پس از آزمايش ترکيب اصلي اشکنه، متوجه اورانيوم بالاي 20 درصد در روغن مي شوند. بنا به گفته اين دانشمندان، اين درصد اورانيوم براي ساخت بمب اتمي کافي است.
سران رژيم صهيونيستي پس از کشف اين حقايق مهم درباره اشکنه و ترکيب اصلي آن، براي آنکه جلوي ساخت بمب اتمي ايران را بگيرند، در سفري فوري و محرمانه به واشنگتن و ديدار با اوباما در کاخ سفيد از او مي خواهند که روغن را به ليست تحريم عليه ايران اضافه کند تا مردم ايران نتوانند فعاليت پنهاني خود را در قالب "اشکنه" براي ساخت بمب اتمي ادامه دهند.
از سوي ديگر خانم کاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در مذاکرات هسته‌اي با ايران، طي تماسي با کشورهاي گروه 1+5 از آنها مي خواهد در مذاکرات جديد هسته اي با ايران، "اشکنه" را در دستور کار خود قرار دهند. اشتون همچنين از تيم مذاکره کننده ايران خواسته در مذاکرات آتي، براي شفاف سازي مذاکرات و براي اينکه ايران گام مثبتي بردارد، با خود "اشکنه" بياورند تا در چندين وعده اين غذا سرو شود.
آژانس بين المللي انرژي اتمي نيز در گزارش جديد خود از مشکوک بودن فعاليت ها در سايت پارچين خبر داده و اعلام کرده احتمال دارد اين فعاليت هاي مشکوک مربوط به تهيه اشکنه باشد. بنابراين از ايران خواسته تا اجازه بازرسي به بازرسان آژانس داده شود.
بعد از اين ماجراها بود که اوباما، تحريم اشکنه را در قالب لايحه اي براي تصويب به سنا و کنگره مي فرستد و آنها با اکثريت آرا آن را به تصويب مي رسانند.
اما اين پايان ماجرا نيست در داخل ايران که فضاي سياسي در آستانه انتخابات داغ است. کارشناسان و مسئولان نظرات متفاوتي درباره علت گراني و ناياب شدن محصولات روغن ارائه کرده اند:
مقامات و مسئولين دولتي، همچنان تاکيد دارند که علت اين گراني و ناياب شدن روغن، تحريم هاي آمريکا و فشارهاي داخلي از جانب برخي افراد است.
اکثريت نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري نيز به اتفاق مي گويند حداکثر 30 درصد گراني روغن و ناياب شدن آن مربوط به تحريم ها و 70 درصد آن به دليل بي برنامه گي، و ضعف برنامه هاي اقتصادي دولت است.
از سوي ديگر برخي از کارشناسان سياسي معتقدند، در شرايط فعلي مردم نبايد اشکنه بخورند تا به آمريکا و هم پيمانانش ثابت کنند که تحريم ها هيچ تاثيري در اراده آنها ندارد. اين کارشناسان تاکيد دارند که مردم با حضور حداکثري در انتخابات مي توانند به تحريم جديد آمريکا پاسخ دهند.
اما مردم!
همچنان در پي خريد روغن، به مغازه ها و فروشگاه ها سر مي زنند اما پاسخ مي شنوند: نداريم!
شنيده شده در برخي مناطق نيز مردم تصميم گرفتند از روغن استفاده نکنند. يکي از مسافرين مترو به خبرنگار خبرگزاري "پشت تز" گفته امروز تخم مرغ را بدون روغن درست کرده و خيلي هم خوشمزه بوده است.
من تجربه خواهم کرد شما هم تجربه کنيد.

پاورقي ها:
1-اين خبرگزاري تازه تاسيس شده است و در عرصه خبر با خبرگزاري رويترز رقابت مي کند.
2- تذکر احمد توکلي در جلسه علني مجلس

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب