اقتصادي

ده کشف و اختراعي که اقتصاد جهان را تغيير دادند
دوشنبه 12 اسفند 1392 - 1:24:09 PM
  بزرگنمایی:

موزه علوم لندن از 10 کشف و اختراع مهم که دنياي علم را تغيير دادند نگهداري مي کند. دانستن اينکه چه چيزي تا به حال توانسته پيشرفت و تغييري شگرف در علم به وجود آورد، بسيار هيجان انگيز است!
اين اختراعات و اکتشافاتي هستند که به واقع دنيا را متحول کردند و علاوه بر کمک به بشريت، راه را براي پيشرفت هاي بعدي هموار کردند. اگر گذرتان به لندن افتاد حتما از اين افتخارات بشري در موزه علوم لندن بازديد کنيد.
 

1) سفيه آپولو 10

http://goonagoon-groups.com/

آپولو 10 چهل سال پيش به عنوان يک نمونه آزمايشي براي اولين بار با 3 سرنشين به سمت کره ماه سفر کرد و با اينکه سفرش موفقيت آميز نبود اما راه را براي آپولو 11 باز کرد و آپولو 11 توانست به کره ماه برسد.

آپولو 10 به عنوان اولين سفينه اي که توانست از جو خارج شود، راه را براي ما باز کرد تا با عظمت دنياي بي انتها آشنا شويم.


2) موتور بخار

http://goonagoon-groups.com/

توماس نيوکامن در سال 1712 اين موتور را اختراع کرد که اين عکس مدلي از اين موتور است که فرانسيس تامسون در 1791 در داربي شاير انگلستان ساخته است. اين قديمي ترين و سالم ترين مدلد از اختراع نيوکامن است. در واقع اين موتور مشکل بحران انرژي اين روزگار را حل کرده است و اگر ساخته نمي شد مطمئنا بحران انرژي براي ما مشکلات بسيار زيادتري به وجود مي آورد. اگرچه نمي توان کاملا اين اختراع را به راه حل بحران انرژي تشبيه کرد اما استفاده از سوخت هاي فسيلي تا قبل از اين اختراع آقاي نيوکامن تقريبا غيرممکن بود.


3) تلگراف

http://goonagoon-groups.com/

تلگراف به عنوان اولين وسيله ارتباطي الکترونيکي در سال 1837 توسط چالز واتسون و ويليام کوک ساخته شد که از مهمترين اختراعات بشر در زمينه ارتباطات است.

دستگاه تلگراف آنها به عنوان اولين و کاربردي ترين وسيله ارتباط دوربرد الکترونيکي شناخته شده و ايده شبکه هاي گسترده از اين اختراع الهام گرفته است.


4) فورد مدل T

http://goonagoon-groups.com/

با ديدن اين تيتر و عکس حتما فکر مي کنيد اين کمپاني فورد بودکه اولين اتومبيل را ساخته اما بايد بدانيد در واقع مدل T اولين اتومبيلي بود که به توليد انبوه رسيد و اين خدمت فورد به جامعه بشري بود.

خط توليد: بله، خط توليد فورد به عنوان اولين سيستم توليد انبوه در دنيا، انقلابي در صنعت و اقتصاد ايجاد کرد که امروزه همه ما شاهد آن هستيم و بايد خط توليد را مهمترين اتفاق در قرن گذشته دانست.


5) Pilot ACE Computer

http://goonagoon-groups.com/

يکي از نخستين کامپيوترهاي جهان، ايده آقاي جان وامر – اسلِي يعني موتور محاسبه اتوماتيک (Automatic Computing Engin ACE)، که وي در سال 1936 داده بود، براي اولين بار و موفقيت آميز در دهم ماه مِي 1950 روي کامپيوتري که آلن تورينگ عمليات ساخت آن را انجام داد، آزمايش شد.

اين کاپيوتر در زمان خود پيشرفته ترين و سريع ترين کامپيوتر در جهان بود که نمونه کوچکتري از مدل اوليه آلن تورينگ بود. پايلوت اِيس هم در ليست مهمترين اختراعات بشتر است چرا که اولين نسل از کامپيوترهايي است که امروز ما را احاطه کرده اند.


6) موتور موشک V2

http://goonagoon-groups.com/

موشک V2 که وارنر وان بارون در سال 1942 آن را ساخت در واقع اولين موشک دوربرد بود که انقلابي در تکنولوژي موتور موشک به وجود آورد. اگرچه اين موشک متاسفانه در جنگ جهاني دوم تلفات بسياري به بار آورد و بعدا هم راه را براي ساختن موشک هاي بالستيک باز کرد اما يادمان باشد همين آقاي وان بارون با ايده موتور موشکش آپولو 11 را به ماه رساند و موتور موشک او همچنان مورد استفاده قرار مي گيرد.


7) پني سيلين

http://goonagoon-groups.com/

پني سيلين، اولين آنتي بيوتيک کشف شده در دنيا بود که الکساندر فلمينگ در سال 1928 آن را از هاگ هاي جمع شده قارچ (يا همان کپک) کشف کرد.

اما تقريبا تا اواسط دهه 1940 که روي بيماران آزمايش نشده بود کسي نمي دانست که پني سيلين بهترين دارو براي بيماري هاي عفوني است. با کشف پني سيلين ميليون ها بيمار و مجروح جنگي از مرگ حتمي نجات پيدا کردند و از آن موقع به بعد پني سيلين به عنوان اولين و عمومي ترين دارو براي بيماري هاي باکتريايي و عفوني تجويز ومصرف شد و بعد از آن بقيه آنتي بيوتيک ها وارد دنياي پزشکي شدند.


8) رشته هاي مارپيچ DNA

http://goonagoon-groups.com/

اولين بار DNA توسط آقايان کريک و واتسونه در سال 1953 مورد توجه قرار گرفت. آنها حين آزمايشات خود روي ژن هاي انساني با يک ساختار از موادي که مولکول هاي اين ژن ها را تشکيل مي دهند روبرو شدند و با شکافتن آنها راز نظم حاکم بر سلول هاي بدن را کشف کردند.

DNA، امروزه موضوع مهمي در علم، صنعت و حتي مسائل امنيتي محسوب مي شود و هنوز هم مطالعات زيادي در سطح جهان روي آن انجام مي شود.


9) اشعه ايکس

http://goonagoon-groups.com/

براي اولين بار فيزيکدان آلماني، ويليام رونتگن در سال 1895 امواج ايکس را کشف کرد که امروزه بيشتر براي عکسبرداري از اعضاي داخلي بدن استفاده مي شود. فکرش را بکنيد که اگرج اشعه ايکس کشف نشده و اينطور به خدمت بشريت درنيامده بود بايد براي تعيين محل دقيق شکستگي چه مي کردند!!؟


10) لوکوموتيو

http://goonagoon-groups.com/

آخرين اختراعي که در اين ليست قرار دارد لوکوموتيو بخار است. در سال 1829 رابرت استفان سون لوکوموتيو بخارش را (که اول آن را راکت استفان سون ناميده بود)، براي اولين بار در نيوکاسل انگلستان آزمايش کرد و براي اولين بار بالاترين سرعت در يک وسيله نقليه که نيروي محرکه اش را به همراه دارد ثبت کرد.

شايد خود استفان سون هم فکر نمي کرد اين وسيله تا 150 سال بعد از آن سال هم در سطح جهان براي حمل و نقل مورد استفاده قرار بگيرد اما همچنان از لوکوموتيو براي حمل نقل استفاده مي شود با اين تفاوت که اين وسيله بسيار پيشرفت کرده است.

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب