مديريت رسانه

رخدادهاي مهم حوزه رسانه و ارتباطات در سال 92
يکشنبه 17 فروردين 1393 - 12:56:48 PM
  بزرگنمایی:

سال 1392، سال نسبتاً پُرخبري در حوزه رسانه و ارتباطات به‌ويژه در بخش کتاب و کتاب‌خواني به شمار مي‌آيد، سالي که با رخدادهاي کوچک و بزرگ و شيرين و تلخ همراه بود. از قدرداني پژوهشگران رسانه و رونمايي از سرديس معتمدنژاد گرفته تا درگذشت پدر علم ارتباطات نوين ايران.

رونمايي از سرديس پدر علم ارتباطات نوين کشور، تجليل از دکتر سعيدرضا عاملي، برگزاري دهمين کنفرانس روابط عمومي، بزرگداشت دکتر علي‌اکبر فرهنگي و درگذشت پروفسور کاظم معتمدنژاد از رخدادهايي است که مي‌توان به آن اشاره کرد.

 

رونمايي از سرديس پروفسور معتمدنژاد در فرهنگسراي رسانه

سي‌ام ارديبهشت ماه 1392 مراسم رونمايي از سرديس پروفسور کاظم معتمدنژاد در فرهنگسراي رسانه برگزار شد. اين مراسم اگر چه بدون حضور پدر علم ارتباطات همراه بود اما فرزند و شاگردان استاد حضور پررنگي در اين رونمايي داشتند. اين سرديس توسط استاد نادر قشقايي يکي از مشهورترين مجسمه‌سازان کشور ساخته شده است.

 

رونمايي از پنج کتاب رسانه در هفته روابط عمومي

پنج کتاب با موضوع روابط‌ عمومي سه‌شنبه 31 ارديبهشت‌ماه هم‌زمان با پنجمين روز هفته روابط عمومي در فرهنگسراي انديشه رونمايي شدند. کتاب‌هاي بازانديشي تمدن: ارتباطات و ترور در دهکده جهاني نوشته مرحوم دکتر مجيد تهرانيان و ترجمه داوود آقارفيعي و مرجان اردشيرزاده، مهارت‌هاي ارتباطي مؤثر و بازاريابي رايانامه‌اي نوشته شون مک‌فيت با ترجمه دکتر محمد سلطاني‌فر، دکتر شهناز هاشمي و ناصر اسدي، سير تحول و تکامل ژورناليسم به قلم علي‌اکبر عبدالرشيدي، پرتال ايراني به قلم دکتر حميد ضيايي‌پرور و مطالعات شبکه‌هاي اجتماعي و سبک زندگي جوانان ديگر اثر اين مجموعه است که محمدصادق افراسيابي نگارش آن را به عهده داشته است.

 

نگارش دانشنامه مطبوعات ايران

آبان ماه امسال بود که محمدجعفر محمدزاده، سرپرست دانشنامه مطبوعات ايران از پايان تأليف و نگارش جلد نخست دانشنامه مطبوعات ايران خبر داد، مجلدي که در آن 250 مقاله از حدود 100 تن از صاحب‌نظران و کارشناسان درباره تاريخ مطبوعات ايران گردآوري شده است. جلد نخست دانشنامه در بردارنده مداخل آ و الف به پايان رسيده و جلد دوم نيز با تأليف مداخل ب و پ و ت آغاز شده است.

 

پدر علوم ارتباطات نوين ايران درگذشت

چهاردهم آذرماه امسال، خبري منتشر شد که جمع رسانه‌‌اي‌ها و ارتباطات کشور را داغدار کرد، پروفسور کاظم معتمدنژاد دارفاني را وداع گفت. پدر علم ارتباطات نوين کشور پس از ماه‌ها بيماري، علم و رسانه را رها کرد اما کتاب‌هاي ماندگاري از خود به يادگار گذاشت. وي ارديبهشت‌ماه سال 1313 در شهر بيرجند متولد شد. از او مقالات و کتاب‌هاي متعددي مانند حقوق و ارتباط جمعي، ارتباطات و وسايل ارتباطي، روش تحقيق در محتواي مطبوعات و روش مطالعه و بررسي مطبوعات در زمينه ارتباطات و رسانه منتشر شده است. پيکر پروفسور معتمدنژاد در قطعه نام‌آوران بهشت ‌زهرا(س) به خاک سپرده شد.

 

بزرگداشت فرزانه فروتن

همايش علمي بزرگداشت دکتر کاظم معتمدنژاد همزمان با نخستين روز هفته پژوهش 23 آذر 1392 در سالن شهيد مطهري دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه‌ طباطبايي (ره) برگزار شد. احمد مسجدجامعي، رئيس شوراي شهر تهران در اين بزرگداشت، از نام‌گذاري خيابان يا منطقه‌اي در تهران به نام دکتر معتمدنژاد خبر داد. در بخش ديگر اين همايش، دکتر حسام‌الدين آشنا، مشاور رئيس‌جمهوري نيز پيشنهاد راه‌اندازي مرکز ملي مطالعات ارتباطات با مشارکت همه نهادهاي پژوهشي و آموزشي را خواستار شد.

در اين مراسم دو ميزگرد ديگر با عنوان روزنامه‌نگاري با حضور دکتر علي‌اکبر فرقاني، دکتر يونس شُکرخواه، دکتر محمد سلطاني‌فر و دکتر هادي خانيکي و جامعه اطلاعاتي با حضور دکتر حسن ابراهيم‌آبادي، دکتر شهيندخت خوارزمي، دکتر علي‌اکبر جلالي و دکتر سعيدرضا عاملي برگزار شد.

 

تجليل از پروفسور سعيدرضا عاملي

دوشنبه 23 دي‌ماه امسال، هم‌زمان با دهمين کنفرانس بين‌المللي روابط عمومي ايران از پروفسور سعيدرضا عاملي، استاد و نويسنده فعال حوزه رسانه قدرداني شد. عاملي تاکنون بيش از 34 عنوان کتاب تأليف کرده است و مطالعات جهاني شدن: دو جهاني شدن‌ها و دو فضايي شدن‌ها و روش‌هاي تحقيق در مطالعات فرهنگي و رسانه از کتاب‌هاي وي به‌شمار مي‌آيند. قدرداني از عاملي در قالب اعطاي پنجمين جايزه بين‌المللي دکتر حميد نطقي بنيان‌گذار روابط عمومي ايران در دهمين کنفرانس بين‌المللي روابط عمومي ايران انجام شد.

عاملي، استاد گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعي دانشگاه تهران، عضو وابسته گروه مطالعات آمريکا، دانشکده مطالعات جهان و رئيس انجمن علمي مطالعات جهان است که علاوه بر تدريس در دوره‌هاي کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکترا تا به حال صدها مقاله به زبان‌هاي فارسي، انگليسي، چيني، ژاپني و عربي منتشر کرده است.

 

تجليل از اردکاني در چهارمين جايزه علمي استاد کاردان

چهارمين جايزه علمي استاد علي‌محمد کاردان دوشنبه 16 دي در سالن کوثر دانشگاه روانشناسي دانشگاه تهران برگزار شد. در اين مراسم، چهارمين جايزه سالانه دکتر علي‌محمد کاردان به رضا داوري‌اردکاني، رييس فرهنگستان علوم اعطا شد. اين مراسم با حضور دکتر علي جنتي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، دکتر علي‌اکبر صالحي، رييس سازمان انرژي اتمي و جمعي از استادان و دانشجويان رشته‌هاي روانشناسي همراه بود و در پايان آن، با اهداي لوح تقدير و تنديس جايزه دکتر کاردان از چهار رساله دکتراي برتر نيز تجليل شد.

 

برگزاري دهمين کنفرانس بين‌المللي روابط‌عمومي

دهمين کنفرانس بين‌المللي روابط‌عمومي ايران 23 و 24 دي‌ماه در مرکز همايش‌هاي وزارت امور خارجه با حضور علي جنتي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد، مراسمي که وزير با تأکيد بر ويژگي‌هاي شخصي پروفسور معتمدنژاد، او را منشأ خدمات علمي فراواني در کشور دانست. در پايان اين مراسم نشان عالي سفير فرهنگي به جنتي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به دليل تشکيل نخستين شوراي عالي سياست‌گذاري روابط‌عمومي در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اعطا و از خانواده مرحوم کاظم معتمدنژاد در آستانه چهلمين روز درگذشت اين استاد تجليل شد.

 

تغيير مدير دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها

دوم بهمن ماه امسال بود که محمد سلطاني‌فر، استاد و نويسنده حوزه رسانه و ارتباطات جايگزين محمدمهدي انصاري در سمت رياست دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها شد. سلطاني‌فر متولد سال 1340 در تهران و کارشناسي ارشد روزنامه‌نگاري را از دانشگاه آزاد اسلامي دريافت کرده است، وي همچنين داراي مدرک دکتراي روزنامه‌نگاري از دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات است و اکنون استاديار تمام وقت گروه ارتباطات واحد علوم و تحقيقات است. دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها در سال‌ 1368 زير نظر معاونت‌ امور مطبوعاتي‌ و تبليغاتي‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامي‌ با هدف تشويق‌ تحقيق‌ و گسترش‌ آموزش‌ در زمينه‌ ارتباطات‌ اجتماعي‌ با تأکيد خاص‌ بر مطبوعات‌ و روزنامه‌نگاري‌ بنياد نهاده‌ شد.

 

تجليل از دکتر علي‌اکبر فرهنگي؛ پدر مديريت رسانه

12 اسفند ماه امسال، مراسم تجليل از استاد علي‌اکبر فرهنگي چهره ماندگار و پدر مديريت رسانه کشور برگزار شد، مراسمي که مرکز اسناد و کتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران ميزبان آن بود و جمعي از شاگردان، همکاران و دوستان دکتر فرهنگي در اين مراس حضور داشتند.

 

رونمايي از کتاب ارتباطات انساني نوشته محسنيان‌راد

13 اسفندماه امسال کتاب ارتباطات انساني اثري از دکتر مهدي محسنيان‌راد با حضور دکتر حسام‌الدين آشنا، مشاور رئيس‌جمهوري رونمايي شد. اين کتاب در 10 فصل تدوين شده است و به دنبال بيان چيستي و چگونگي فرآيند ارتباط است و سپس به مهم‌ترين ويژگي‌ها و مسائل آن به تفکيک زمينه‌هاي ارتباطي مي‌پردازد که يک‌بار از منظر زبان به دو زمينه ارتباط کلامي و ارتباط غيرکلامي و بار ديگر از منظر ارتباط‌گران به ارتباط با خود، ارتباط ميان فردي،‌ ارتباط گروهي و ارتباط عمومي تقسيم مي‌شود.

 

سميعي‌گيلاني؛ نماد پاکيزه‌نويسي جشنواره مطبوعات

17 اسفندماه امسال هم‌زمان با معرفي برگزيدگان بيستمين جشنواره سراسري مطبوعات در شاخه‌هاي مختلف بود. در اين مراسم، احمد سميعي‌گيلاني، پرويز خرسند، فرج‌الله صبا و غلامرضا نامدارمحمدي، چهره‌هاي برگزيده بخش‌هاي ويژه اين جشنواره را تشکيل مي‌دهند. احمد سميعي‌گيلاني، نويسنده و مترجم در بيستمين جشنواره مطبوعات در بخش پاکيزه‌نويسي به عنوان نماد پاکيزه‌نويسي از سوي فرهنگستان زبان و ادب فارسي معرفي و قدرداني شد.

پرويز خرسند، نويسنده و پيشکسوت روزنامه‌نگاري نيز به عنوان چهره برگزيده در حوزه فرهنگ به پاس 60 سال تلاش قلمي و روزنامه‌نگارانه در جشنواره بيستم مطبوعات در بخش نکوداشت انتخاب شد. فرج‌الله صبا،‌ نويسنده و روزنامه‌نگار در بخش پيشکسوتان، به عنوان پيشکسوت روزنامه‌نگاري انتخاب شد. صبا متولد 1313 در تبريز، فارغ‌التحصيل رشته ادبيات فرانسه در دانشگاه تهران است. آغاز فعاليت‌هاي مطبوعاتي وي در دهه 30 بود که با ورود به مؤسسه اطلاعات به عنوان مصحح(نمونه‌خوان) و فعاليت در نشريه‌هاي اطلاعات شروع شد.
 
منبع:خبرگزاري کتاب ايران (ايبنا)

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب