اجتماعي

فايده هاي شگفت انگيز لبخند
پنجشنبه 4 ارديبهشت 1393 - 11:55:22 AM
  بزرگنمایی:

در اين مطلب شما را با فايده هاي شگفت انگيز نعمت لبخند در زندگي آشنا مي کنيم.

 لبخند چيزي فراتر از نشان دادن خوشايند بودن چيزي است. تحقيقات روانشناسي 10 فايده لبخند زدن را بيان مي‌کنند. آدمها هميشه لبخند مي‌زنند، مخصوصاً وقتي در جمع هستند اما لبخند فقط نشان دهنده شاد بودن آنها نيست. ما از لبخند براي اهداف خاص اجتماعي استفاده مي‌کنيم زيرا لبخند مي‌تواند پيام‌هاي مختلفي را به ديگران برساند. در زير به 10 روشي که مي‌توان از لبخند براي فرستادن پيام درمورد قابل اعتماد بودن، جذابيت، اجتماعي بودن و ويژگي‌هاي بسيار ديگر درمورد خودمان استفاده کرد، اشاره مي‌کنيم.
 
1. تشويق ديگران براي اعتماد به شما
در دنيايي که همه فقط به فکر خودشان هستند، واقعاً به چه کسي مي‌توان اعتماد کرد؟ يک نشانه از قابل اعتماد بودن ما، لبخند است. لبخندهاي واقعي پيام مي‌فرستد که ديگران مي‌توانند به ما اعتماد کرده و با ما همکاري کنند. کسانيکه لبخند مي‌زنند معمولاً سخاوت و برونگرايي بيشتري دارند. اقتصاددانان نيز تصور مي‌کنند که لبخند ارزش ويژه‌اي دارد. در يک تحقيق که توسط شارلمان و همکاران (Scharlemann et al.) انجام گرفت، احتمال اينکه شرکت‌کننده‌ها به افراديکه لبخند مي‌زدند اعتماد کنند خيلي بيشتر از بقيه بود. اين تحقيق مشخص کرد که لبخند تمايل افراد براي اعتماد کردن را تا 10% افزايش مي‌دهد.

2. جلب ملايمت و ارفاق ديگران
 
وقتي افراد کار بدي انجام مي‌دهند و دستگير مي‌شوند معمولاً لبخند مي‌زنند. آيا اين کار برايشان فايده‌اي دارد؟ براساس تحقيقي که توسط لافرانس (LaFrance) و هِچ (Hecht) در 1995 انجام گرفت، مي‌تواند اينطور باشد. ما با کسانيکه قانونشکني کرده‌اند، اگر بعد از آن لبخند بزنند، با ملايمت و ارفاق بيشتري برخورد مي‌کنيم. مهم نيست که لبخندي دروغين باشد، لبخندي از روي بيچارگي باشد يا يک لبخند واقعي، همه آنها باعث مي‌شود براي فرد خاطي کمي تحفيف قائل شويم. به نظر مي‌رسد که به اين دليل در اين مورد موثر است که تصور مي‌کنيم افرادي که بعد از قانون شکني لبخند مي‌زنند، قابل‌اعتمادتر از آنهايي هستند که لبخند نمي‌زنند.

3. رهايي از خطاهاي اجتماعي

فراموش کرديد به مناسبت سالگرد ازدواجتان براي همسرتان هديه بخريد؟ اسم يک مشتري مهم را فراموش کرده‌ايد؟ سهواً يک بچه کوچک را لگد زديد؟ اگر چنين مواردي براي شما هم پيش آمده باشد، احتمالاً خجالت‌زده شده‌ايد. عملکرد خجالت اين است که شما را از مکان‌هاي اجتماعي پرفشار بيرون کند. لبخند‌هاي از روي خجالت با پايين انداختن سر همراه است و خيلي وقت‌ها هم يک خنده کوتاه احمقانه به آن اضافه مي‌کنيم. اين کار براي اين انجام مي‌شود که باعث شويم فرد مقابل اشتباه سهوي ما را فراموش کرده و سريعتر ما را ببخشد. بنابراين لبخند از روي خجالت به ما کمک مي‌کند از زندان رها شويم.
http://groups.yahoo.com/group/Goonagoon/join

 4. چون درغيراينصورت احساس بدي پيدا خواهم کرد
گاهي‌اوقات به اين دليل لبخند مي‌زنيم که هم مودبانه است و هم اينکه بعد از آن احساس بدي پيدا نمي‌کنيم. مثل زمانيکه کسي با اشتياق درمورد اينکه چطور مقداري پول در جيب يکي از لباس‌هاي قديمي‌اش پيدا کرده برايمان تعريف مي‌کند. شايد خيلي جاي لبخند زدن نداشته باشد اما اينکار را مي‌کنيد چون مودبانه است. در يک تحقيق از افراد مختلف سوال شد بعد از شنيدن اخبار خوب از يک نفر، صورت خود را خشک و جدي نگه دارند. بعد از آن احساس بدي پيدا کردند و تصور مي‌کردند که آن فرد نظر بدي نسبت به آنها پيدا خواهد کرد. به همين دليل است که در اينگونه مواقع سر خود را تکان داده و لبخند مي‌زنيم چون مي‌دانيم اگر اينکار را نکنيم، بعد احساس پشيماني خواهيم کرد. اين احساس در زنان قوي‌تر از مردان است.

5. خنديدن از ته قلب

لبخند زدن راهي براي کاهش فشار ناشي از موقعيت‌هاي ناراحت‌کننده است. روانشناسان به آن فرضيه فيدبک چهره مي‌گويند. حتي وقتي به اجبار لبخند مي‌زنيم براي اينکه کمي روحيه‌مان را بهتر کند کافي است.

هشدار: لبخند زدن به چيزهاي ناراحت‌کننده شايد موثر باشد اما به نظر ديگران جالب نمي‌رسد. وقتي آنسفيلد (Ansfield) در تحقيق خود از شرکت‌کننده‌ها خواست تا ويدئوهايي ناراحت‌کننده تماشا کنند، آنهايي که لبخند زدند بعد احساس بهتري داشتند تا آنها که لبخند نزدند. اما آنهايي که به تصاوير ناراحت‌کننده لبخند مي‌زدند در نظر ديگران خوشايند نبودند.

6. براي درک و بينش بهتر
 
وقتي عصبي هستيم، توجه ما کمتر مي‌شود. متوجه نمي‌شويم که کناردستمان چه مي‌گذرد و فقط اتفاقي که درست روبه‌رويمان مي‌افتد را مي‌بينيم. اين هم از نظر لفظي و هم استعاري صدق مي‌کند: وقتي مضطرب هستيم يا استرس داريم، متوجه ايده‌هايي که در گوشه‌هاي ذهنمان است نمي‌شويم. اما براي به دست آوردن درک از يک مشکل، دقيقاً به همين ايده‌هاي پيراموني نياز پيدا مي‌کنيم. لبخند بزنيد. لبخند زدن باعث مي‌شود احساس خوبي پيدا کنيم که انعطاف‌پذيري در توجه را بالا برده و توانايي ما براي فکر کردن کلي‌نگر را تقويت مي‌کند. وقتي اين ايده توسط جانسون و همکاران (Johnson et al.) در سال 2010 بررسي شد، نتايج تحقيق نشان داد که شرکت‌کننده‌هايي که لبخند مي‌زدند در کارهايي که نياز به توجه داشت و فرد بايد کل جنگل و نه فقط درختان آن را مي‌ديد، بهتر عمل مي‌کردند.
 

http://groups.yahoo.com/group/Goonagoon/join

 7. براي جذابيت

لبخند خانم‌ها تاثيري جادويي بر همسرشان دارد و تاثير آن حتي از ارتباط چشمي نيز بالاتر است. در يک تحقيق بر روي نحوه برخورد آقايان با خانم‌ها را در يک بار بررسي کرد ]والش و هويت، 1985 (Walsch & Hewitt, 1985) [. وقتي زني فقط ارتباط چشمي با همسرش برقرار مي‌کرد، در 20% از موارد فرد به او نزديک مي‌شد. وقتي همان زن لبخندي را هم اضافه مي‌کرد، در 60% از موارد مرد به او نزديک مي‌شد.

اما وقتي مردها به زنان لبخند مي‌زنند، تاثير آن جادوييت کمتري دارد. بااينکه لبخند زدن جذابيت خانم‌ها را براي آقايان بيشتر مي‌کند اما برعکس آن چندان صادق نيست. درواقع، شواهدي وجود دارد که نشان مي‌دهد مردان وقتي باغرور و يا حتي خجالت رفتار کنند، نسبت به زمانيکه شاد به نظر مي‌رسند، جذابيت بيشتري دارند ]تريسي و بيل، 2011 (Tracy & Beall, 2011)[. کمتر لبخند زدن باعث مي‌شود مردان مردانه‌تر به نظر برسند.

8. پنهان کردن فکر

روانشناسان در گذشته تصور مي‌کردند که يک لبخند واقعي هيچوقت دروغ نمي‌گويد. لبخند‌هاي دروغين و مصنوعي فقط دهان را درگير مي‌کند درحاليکه لبخندهاي واقعي به چشم‌ها نيز مي‌رسد. اما در تحقيقات اخير مشخص شده است که 80% از افراديکه لبخند مصنوعي مي‌زنند مي‌توانند تاثير لبخند بر روي چشم‌ها را نيز تقليد کنند. پس از لبخند مي‌توان براي پنهان کردن چيزي که واقعاً به آن فکر مي‌کنيم استفاده کنيم اما با اين وجود ساختن يک لبخند مصنوعي چندان آسان نيست زيرا زمان‌بندي آن بايد درست باشد. رمز ايجاد يک لبخند قابل‌اعتماد اين است که شروع کُندي دارد، يعني نيم‌ثانيه طول مي‌کشد تا روي صورت پخش شود. يک تحقيق نشان داده است که در مقايسه با يک لبخند با شروع سريع (يک دهم ثانيه)، لبخندهاي با شروع کُندتر قابل‌اطمينان‌تر، واقعي‌تر و جذاب‌تر تلقي مي‌شوند.

9. براي پول درآوردن

در موارد قبل بررسي کرديم که اقتصاددانان نيز ارزش لبخند را دريافته‌اند اما آيا لبخند مي‌تواند واقعاً برايمان پول‌ساز باشد؟ واضح است که يک لبخند پهن از يک مستخدم مي‌تواند: تيد و لوکارد (Tidd and Lockard) در سال 1976 در تحقيق خود دريافتند که مستخدم‌هايي که لبخند مي‌زنند انعام بيشتري دريافت مي‌کنند. بطور‌کلي‌تر افراديکه در صنايع خدماتي هستند، مثل مهمانداران هواپيما يا آنها که در بخش سرگرمي و ميهمان‌نوازي هستند، براي لبخند زدن به مشتريان خود پول مي‌گيرند. اما مراقب باشيد. تضاد مداوم بين آنچه واقعاً احساس مي‌شود و آنچه نشان داده مي‌شود مي‌تواند موجب خستگي فرد و فرسودگي شغلي شود.

http://groups.yahoo.com/group/Goonagoon/join

 10. لبخند بزنيد تا دنيا به شما لبخند بزند

يکي از ساده‌ترين لذت‌هاي زندگي که معمولاً به‌خاطر خودکار بودن آن ديده نمي‌شود زماني است که به کسي لبخند مي‌زنيد و او در جواب به شما لبخند مي‌زند.

اما همانطور که ممکن است متوجه شده باشيد همه آدمها در جواب يک لبخند، لبخند نمي‌زنند. هينز و توم‌هاو (Hinsz and Tomhave) در سال 1991 در تحقيق خود بررسي کردند که چه نسبت از افراد لبخند را با لبخند جواب مي‌دهند. نتايج آنها نشان داد که حدود 50% از افراد اينگونه رفتار مي‌کنند. درمقايسه معمولاً هيچکس اخم را با اخم جواب نمي‌دهد.

11. لبخند براي طول‌عمر

اگر هيچکدام از اين تحقيقات نتونست لبخندي روي لبان شما بنشاند اين را هم در نظر بگيريد: افراديکه زياد لبخند مي‌زنند معمولاً بيشتر عمر مي‌کنند. در يک تحقيق که بر روي تصاوير بازيکنان بيسبال در سال 1952 انجام گرفت مشخص شد که آنها که لبخند زده بودند تا 7 سال بيشتر از همسانان خود عمر کرده‌اند. شايد حالا دليلي براي لبخند زدن پيدا کرده باشيد

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب