تاريخ و انقلاب

رويدادهاي مهم تاريخ به روايت تصوير/مرگ بزرگان و مشاهير در قاب عکس
دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 2:58:43 PM
  بزرگنمایی:

آزاده اخلاقي‌عکاس و فيملساز ايراني است که از در رشته کامپيوتر از دانشگاه RMIT ملبورن فارغ التحصيل شده است. مجموعه عکس حاضر برگرفته از نمايشگاه "به روايت يک شاهد عيني" است که اسفند ماه 1391 در تهران برگزار شد.
                 

http://mj1.persianfun.info/img/93/1/Death/01.jpg

جهانگيرخان صوراسرافيل، نصرالله ملک‌المتکلمين - 3 تير 1287 – باغ شاه، تهران               

ارداقي: «و اين هنگام بود که همه را که بيست و دو تن بوديم با زنجير و آن حال آسيب‌ديدگي برده نهاده پيکره‌ها از ما برداشتند [...] و بايد انديشيد که ما چه رنجي
                  مي‌کشيديم و چه شرمندگي نزد هم مي‌داشتيم. در اين ميان شکنجه و  آزار هم دريغ نمي‌کردند.»


                                  

http://mj1.persianfun.info/img/93/1/Death/02.jpg                 

کلنل محمد تقي خان پسيان - 15 مهر 1300 – مشهد         


                 

«در اين موقع جنازه براي حرکت آماده مي‌شد. [...] جسد را بر روي توپ گذارده و روي آن را مملو از گل کردند؛ جمعيت مشايع فوق‌العاده بود. من تاکنون يک چنان جمعيتي را در هيچ تشييعي نديده‌ام. موزيک ژاندارمري در عزاي اين سرباز رشيد و فرزند خلف ايران، در پيشاپيش جنازه با نواي محزون و جگرخراش مترنم بود.»


                 


                 

http://mj1.persianfun.info/img/93/1/Death/03.jpg                 

ميرزاده عشقي - 12 تير 1303 – تهران                 

«روز هفتم تيرماه سال 1303 شمسي، عشقي آخرين شماره‌ي روزنامه‌ي قرن بيستم را منتشر کرد. […] با آشنايي که به روحيه‌ي عصبي سردار سپه داشتند همه دانستند که عشقي بر قتل خويش صحه گذاشته است. پس حکم قتل عشقي به محمدخان درگاهي، رئيس نظميه ابلاغ مي‌شود؛ او بايد بميرد و هرچه زودتر.»


                 


                 

http://mj1.persianfun.info/img/93/1/Death/04.jpg                 

محمد فرخي‌يزدي - 25 مهر 1318 – زندان قصر، تهران                 

«مشاهده کردم فرخي روي تخت بر خلاف هميشه دراز کشيده، چون همه‌روزه که ما وارد مي‌شديم به پا ايستاده و پس از سلام و تعارف چند بيتي اشعار و رباعي که ساخته بود براي ما مي‌خواند... يک پايش از تخت آويزان بود يک دستش روي سينه و دست ديگرش روي شکمش قرار داشت. چشم‌هايش از حدقه در آمده و باز بود. رنگش کبود و صورتش متورم بود. جرأت نکردم بگويم فرخي را کشته‌اند.»


                 


                 

http://mj1.persianfun.info/img/93/1/Death/05.jpg                 

تقي اراني - 14 بهمن 1318 – تهران                

«مادر دکتر اراني در متوفيات که فرزند خود را ديده، به‌ قدري جسدش تغيير کرده، که فرزند خود را نشناخته و به اداره‌ي زندان تلفن کرده که اين مرده پسر من نمي‌باشد. در جواب اظهار داشته‌اند که يک نفر دارد جان مي‌کند او را هم مي‌آورند ببينيد کدام يک از آن‌ها پسرش مي‌باشد. مادر پير، دکتر سيد احمد امامي را خواسته و پسرش را دکتر نام‌برده ملاحظه نموده  و به او گفته است همين، جنازه‌ي دکتر اراني پسر شماست.»

http://mj1.persianfun.info/img/93/1/Death/06.jpg


                

16 آذر              

آذر شريعت‌رضوي، مصطفا بزرگ‌نيا، احمد قندچي - 16 آذر 1332 – دانشکده‌ي فني، دانشگاه تهران، تهران غلامرضا شريعت رضوي: «در کف سالن خون مجروحان با آب رادياتورهاي    سوراخ‌شده در اثر تيراندازي مخلوط شد و به طرف پله‌هاي زيرزمين راه افتاده و منظره‌ي وحشتناکي به وجود آمده بود. ما با بقيه دوستان که زنده بوديم فرار کرديم.»


                                  

http://mj1.persianfun.info/img/93/1/Death/07.jpg                 

فروغ فرخزاد - 24 بهمن 1345 – تهران          

حادثه ساعت چهار و نيم بعد از ظهر ديروز  در خيابان لقمان‌الدوله ادهم دروس، چهارراه مرودشت روي داد. شدت تصادف به حدي بود [که] درب طرف راننده‌ي استيشن فروغ باز شد و فروغ که سرش به شيشه‌ي جلوي استيشن برخورد کرده بود، پس از باز شدن درب به گوشه‌ي خيابان افتاد و سرش به جدول جوي آب کنار خيابان برخورد کرد و بيهوش شد.
                 


                 

http://mj1.persianfun.info/img/93/1/Death/08.jpg                 
محمد مصدق - 14 اسفند 1345 – احمدآباد، ايران
 
دکتر يدالله سحابي: «دکتر مصدق روزهاي آخر به بيماري مبتلا شده بود و پزشکان تشخيص سرطان فک داده بودند و بارها به او تذکر دادند که به سفر خارج براي معالجه راضي شود.
دکتر مصدق از پيشنهاد پزشکان برمي‌آشفت و به فرزندش مرحوم غلام‌حسين خان مصدق که پزشک بود با تندي مي‌گفت شماها اين همه درس خوانديد که پدرتان براي معالجه به فرنگ  برود؟»

                                  

http://mj1.persianfun.info/img/93/1/Death/09.jpg                 

غلامرضا تختي - 17 دي 1346 – هتل آتلانتيک، تهران               

سند محرمانه ساواک: «هنگامي که جسد تختي  به گورستان منتقل مي‌شد ابتدا چند نفر شعار "تختي ما کشته شد" را  زمزمه کردند و بعد اين شعار به طور ناخودآگاه همگاني شد و همه‌ي مردم اين شعار را مي‌دادند.»


                 


                 

http://mj1.persianfun.info/img/93/1/Death/10.jpg                 

صمد بهرنگي - 12 شهريور 1347 – رودخانه ارس، ايران       

              اسد بهرنگي: «جسد را که آوردند ديدم تقريباً سالم است. براي من تعجب‌آور بود چه‌طور جسد بعد از اين همه مدت که توي آب مانده و در حدود شش کيلومتر هم از محل حادثه اين طرف آمده بود سالم مانده، [...] فقط دو سه تا جاي زخم، طرف ران و ساقش بود چيزي شبيه فرورفتگي.» 
 
 
 
 
 

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب