ورزشي

10 حقه و کلاهبرداري عجيب تاريخ فوتبال
يکشنبه 23 آبان 1389 - 7:31:20 PM
  بزرگنمایی:

دنياي فوتبال بجز رقابتهاي درون زمين چمن گاهي زمينه بروز حقه ها و کلاهبرداري هاي عجيبي مي شود که در نوع خود بي نظيرند.
اخيراً در خبرها خوانديم که تيم ملي بحرين که قرار بود ديداري دوستانه برابر تيم ملي توگو برگذار نمايد 3 بر صفر تيمي را شکست داد که بعداً معلوم شد هيچ ارتباطي با تيم ملي توگو ندارد. اين تنها يکي از موارد کلاهبرداري بود که در دنياي فوتبال چندان هم غيرمعمول نيست.
وب سايت ورزشي گل در گزارشي به قلم پيتر استانتن 10 مورد از جنجالي ترين موارد کلاهبرداري در دنياي فوتبال را بررسي کرده که در ادامه خواهيد خواند.

1- بحرين3-0توگو، مطمئني؟
هفته گذشته نمايندگان فوتبال بحرين ظاهراً به سهولت تيم ملي توگو را شکست دادند اما بعد معلوم شد که اين تيم مجموعه اي از بازيکناني متظاهر بود که خود را به جاي تيم ملي توگو جا زده بودند.
يک سخنگوي فدراسيون فوتبال بحرين در اين خصوص مي گويد:بازي بسيار بد "توگويي ها" ما را شگفت زده کرد اما اينکه با تيمي جعلي مسابقه داده ايم غير قابل باور بود. بحريني ها از عدم آمادگي و تکنيک پايين حريف شگفت زده شدند با اين همه ادعاي برخي در خصوص ساختگي بودن هماهنگ کننده اين بازي را نيز رد مي کردند.
وزير ورزش توگو اعلام کرد که هيچ تماسي در خصوص اين ديدار دوستانه با او گرفته نشده است و بازيکنان ساختگي علي رغم همراه داشتن مدارک قابل قبول از سوي فدراسيون فوتبال توگو اعزام نشده اند. جوزف هيکرزبرگر سرمربي بحرين تاکيد کرد که اين اتفاق نادر چيزي جز وقت تلف کردن نبود.

2- کارل پاور - مرد دوازدهم
پاور مشهورترين انگليسي در عبور از سيستم هاي امنيتي و حقه زدن به مامورين حفاظتي است. او کسي است که براي ديدن تيم هنمان وارد زمين تنيس در ويمبلدون شد و به هنگام ديدار تيم انگلستان در مسابقات کريکت Ashes قدم زنان به وسط زمين رفت.
اما آنچه باعث جهاني شدن شهرت پاور شد ورود به زمين ورزشگاه المپيک مونيخ به هنگام ديدار دو تيم منچستريونايتد و بايرن مونيخ در فينال جام قهرمانان باشگاههاي اروپا سال 2001 بود.
پاور در حالي که لباس منچستر يونايتد را زير لباس تيم تلويزيوني بر تن داشت از سد مامورين امنيتي گذشت. پس از ورود به زمين لباسهاي رو را در آورده و علي رغم آنکه عده اي از بازيکنان منچستر متوجه حضور او شدند موفق شد در جمع بازيکنان منچستر پيش از شروع بازي عکس دسته جمعي بگيرد. دو سال بعد پاور به دليل بازسازي گل پيروزي فورلان مقابل ليورپول در آنفيلد به همراه 9 تن از دوستانش براي هميشه از حضور در اولدترافورد منع شد.

3- الساندرو سارلي حقه باز ايتاليايي به دنبال ريث روورز
سال 2006 کارگزاري ايتاليايي با مسئولين تيم ريس روورز تماس گرفته ادعا کرد که مامور است در قالب طرحي از سوي فدراسيون فوتبال ايتاليا ستاره اي ايتاليايي را به اين باشگاه معرفي نمايد.
سارلي در انگلستان چندان هم ناشناخته نبود و پيش از چندين هزار پوند از باشگاههايي در ولز و ايرلند کلاهبرداري کرده بود اما درست پيش از امضاي قرارداد با ريث رورز هويت واقعي او در برنامه اي تلويزيوني به نام "ابر کلاهبرداران" بر ملا شد.

4- توطئه58 – جام جهاني 1958 تبليغات جنگ سرد
در سال 2002 مستندي سوئدي با نام "توطئه 58" مدعي شد که جام جهاني 1958 سوئد در حقيقت عملياتي بود که از سوي کمپاني هاي تلويزيوني آمريکايي و سوئدي با همکاري سرويس اطلاعاتي آمريکا (CIA) و فيفا به عنوان راهبردي در جنگ سرد طرح ريزي شده و اين رويداد ورزشي در علم واقعيت وجود نداشته است.
توطئه 58 شواهدي چون عدم تطابق سايه بازيکنان با موقعيت خورشيد در زمان برگزاري اين مسابقات در سوئد وجود ساختمانهايي در پس زمينه ميادين مسابقات که وجود خارجي ندارند را براي تاييد ادعاهايش نمايش مي دهد.
چندي پس از پخش اين مستند فاش شد که اين مستند کاملا ساختگي و هدف از آن سنجش ميزان تاثيرگذاري تبليغات (پروپاگانداي) تلويزيوني و قدرت اين رسانه در وارونه جلوه دادن وقايع است.
پس از موارد متعدد شکايت عليه اين فيلم و کارگردان آن شوراي نظارت پخش سوئد اعلام کرد که اين مستند قانون را نقض نکرده و مستحق مجازات نيست.
ساختگي بودن فيلم اين مسابقات که به دليل حضور چهره هاي شاخصي چون لنارت يوهانسون و ستاره هاي سابق فوتبال سوئد کاملا واقعي جلوه مي کرد تا پايان اين مسابقات مخفي نگه داشته شد.

5- اسپنسر ترث وي و پول مردم
سال 1990 تيم آلدرشات که در پرداخت بدهي 500 هزار پوندي خود عاجز مانده بود در آستانه ورشکستگي قرار داشت. در اين هنگام بساز بفروشي 19 ساله به نام اسپنسر ترث وي با 200 هزار پوند و با هدف کمک به تامين هزينه هاي تيم در فصل 91-1990 پا به ميدان گذاشت.
حضور ترث وي در هيات رئيسه آلدرشات چندان دوام نياورد زيرا معلوم شد که اين بچه مدرسه اي نه توان بازپرداخت وام خود را دارد و نه مي تواند هزينه هاي مالي تيم را تا پايان فصل تامين کند.
ترث وي با با بدنامي از آلدر شات رفت و باشگاه سال 1992 اعلام ورشکستگي کرد. دو سال بعد ترث وي به اتهام کلاهبرداري به زندان افتاد. از آن تاريخ تا کنون اسپنسر ترث وي که به اسپنسر دي شهرت يافته به کلي دگرگون شده اما ذره اي از روحيه سرمايه گذاري خود را از دست نداده است.
ترث وي اکنون مالک 2 قايق تفريحي، يک هلي کوپتر و اموال بسياري است که از سرمايه گذاري هاي موفق خود به دست آورده است.

6- علي ديا- پسر عمه ژرژ وه آ
نوامبر 1996 شاهد يکي از مضحک ترين اتفاقات تاريخ ليگ برتر انگلستان بود. فردي که خود را ژرژ وه آ معرفي مي کرد با گرم ساونس مربي وقت ساوت همپتون تماس گرفته به او توصيه مي کند که با علي ديا "پسر عمه اش" قرارداد ببندد. در حقيقت فردي که خود را اسطوره آ ث ميلان و ليبريا معرفي کرده و زبان به تعريف و تمجيد از استعداد و نبوغ علي ديا گشوده بود کسي جز دوست صميمي علي نبود.
ساونس بي خبر از همه جا علي ديا را به خدمت گرفته و در نيمه اول ديدار مقابل ليدز در نقش بازيکن جانشين به زمين رفت. ديا آن چنان بازي ضعيفي به نمايش گذاشت که خودش هم تعويض شد و ديگر هيچ گاه در رقابتهاي ليگ برتر ديده نشد. اين موضوع تا مدتها سوژه مطبوعات بود و نام ديا در گوشه انگلستان به نامي آشنا بدل شد.

7- ماسال باگداف – الاغ تنبل در راه آرسنال
حقه اي آنچنان زيرکانه و کامل که حتي وب سايت گل را هم در دام انداخت. دو سال پيش مجموعه از وبلاگ ها به طور هماهنگ اخباري درباره ظهور ستاره جواني از کشور مولداوي در دنياي فوتبال منتشر کردند.
اين خبرها در کنار گزارشي که با نام خبرگزاري آسوسيتد پرس جعل شده بود به همراه مدخلي در دانش نامه ويکي پيديا که به اين بازيکن اختصاص داده شده بود همه بر اين نکته تاکيد داشت که آرسنال نسبت به خدمت گرفتن اين بازيکن 16 ساله ابراز علاقه کرده است.
موضوع به همين جا ختم نشد و گابريل مارکوتي بدون انجام تحقيقات کافي نام ماسال باگداف را در فهرست 50 ستاره در شرف ظهور روزنامه تايمز و بالاتر از مسوت اوزيل قرار داد.
کمي بعد معلوم شد که چنين بازيکني در المپيا بالتاي مولداوي وجود ندارد و روزنامه تايمز مجبور به عذرخواهي شد. گفته مي شود که اين سناريو را فردي ايرلندي طراحي و اجرا کرده و نام ماسال باگداف تلفظي شبيه به عنوان داستاني سلتي (Gaelic) دارد. اين داستان درباره فروشنده اي است که تلاش مي کند الاغ تنبلي را بفروشد.
مجله Slate اين شيطنت را حمله اي به روزنامه نگاري غير مسئولانه و توام با سهل انگاري و افشا کننده وضعيت فعلي بازار نقل و انتقالات قلمداد کرد.


8- مارادونا به اسپارتاک مسکو مي رود
نمونه اي تاثيرات سياست فضاي باز سياسي دوران ميخائيل گورباچف درتاريخ يکم آوريل سال 1988 پديدارشد. دراين تاريخ روزنامه ايزوستيا خبري منتشر کرد که درآن مدعي شده بود ديگو مارادونا ستاره تيم ناپولي با مبلغ 6ميليون دلار دستمزد به تيم اسپارتاک مسکو پيوسته است.
اين نخستين باري بود که روزنامه اي در اتحاد جماهير شوروي خبري جعلي را به عنوان دروغ آوريل منتشر مي کرد. بازتاب گسترده اين موضوع در رسانه هاي غربي به خصوص اسوسيتد پرس ايزوستيا را مجبور به عذرخواهي و چاپ توضيحاتي دراين خصوص کرد.

9- رمي گيار- فاتح جام
رمي گيار حقه باز معروف فرانسوي از هيجان ناشي از پيروزي 1 بر صفر لورين مقابل باستيا در فينال جام حذفي فرانسه استفاده کرده در حالي که لباس لورين بر تن داشت به همراه اعضاي تيم به روي سکو رفته به شادماني پرداخت.
او آن طور وانمود کرد که زننده گل پيروزي بخش تيمش بوده و دست رئيس جمهور وقت فرانسه ژاک شيراک را فشرد. رمي در چندين کليپ ويدئويي که در اينتر نت موجود است مهارت خود در کار با توپ را به نمايش گذاشته است.

10- سون و شيخ قلابي
سال 2006 پيشنهادي وسوسه انگيز سون گوران اريکسون مربي وقت تيم ملي انگلستان را به دوبي کشاند. در دوبي اين طور وانمود شد که شيخي اماراتي قصد خريد باشگاه استون ويلا و انتصاب اريکسون به سمت مربيگري اين تيم را دارد.
اريکسون با وجود اينکه قراردادش با فدراسيون فوتبال انگلستان پايان نيافته بود اعلام کرد که در صورت پرداخت 5 ميليون پوند دستمزد در فصل اين پيشنهاد را خواهد پذيرفت. در اين ميان اريکسون مطالبي را هم در خصوص تيم انگلستان فاش کرد؛اينکه درآمد مايکل اوون در نيوکاسل بيشتر از رئال مادريد است، دليل خلق و خوي تند روني پرورش يافتن در خانواده اي فقير است و يا اينکه ريو فرديناند بازيکن "تنبلي" است.
اريکسون حتي مدعي شده بود که از قرارداد هاي بازيکنان سود عايد مربيان مي شود. شيخ گمنامي که اريکسون با او وارد مذاکره شده بود در اصل خبرنگاري از روزنامه News of the World يعني همان روزنامه اي بود که اخيراً تباني تيم ملي کريکت پاکستان را فاش کرد.
 
گردآوري: گروه اينترنتي تاجريان

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب