ورزشي

اميدهاي ايران در انديشه صعود به نيمه نهايي گوانگجو
پنجشنبه 27 آبان 1389 - 5:16:53 PM
  بزرگنمایی:

تيم فوتبال اميد ايران يک گام تا صعود به مرحله نيمه نهايي و حضور در جمع 4 مدعي قهرماني بازيهاي آسيايي گوانگجو فاصله دارد و براي رسيدن به اين مرحله بايد از سد حريفي بنام عمان عبور کند.
تيم فوتبال اميد کشورمان تاکنون با کسب 4 پيروزي پياپي و عبور از سد تيم هاي ترکمنستان، بحرين، ويتنام و مالزي صعود مقتدرانه اي به جمع 8 تيم مرحله يک چهارم نهايي داشته و براي صعود به جمع 4 تيم برتر قاره حريفي مورد انتظار و نه چندان مطرح بنام عمان را پيش رو خواهد داشت.
نگاهي به عملکرد تيم اميد و نتايج اين تيم در 4 مسابقه گذشته بيانگر آن است که عبور از سد تيمي نظير عمان دشوارتر از حريفاني که اميدهاي ايران در4 مسابقه قبلي با آن روبرو شده اند، نخواهد بود. عمان در مرحله مقدماتي در گروهي آسان قرار داشت و با دو پيروزي قابل انتظار مقابل مالديو و پاکستان و تساوي برابر تايلند گام به مرحله يک هشتم نهايي گذاشت.
عماني‌ها در اين مرحله نيز با قرعه ايده آلي روبرو شدند و با حريفي نه چندان مطرح چون هنگ کنگ روبرو شدند و با پيروزي 3 بر صفر گام به مرحله يک چهارم نهايي گذاشتند. در واقع عمان تا اين مرحله با تيم قدرتمندي روبرو نشده و ايران نخستين حريف جدي اين تيم در بازيهاي آسيايي به شمار مي رود.
اين شرايط  شايد براي تيم اميد نيز به گونه اي ديگر رقم خورده باشد اما مسيري که اميدها تا مرحله نيمه نهايي پشت سر گذاشته اند با توجه به شرايط آمادگي پيش از اعزام تيم اميد چندان ساده و هموار نبوده است. در واقع تيم اميد در روند مسابقات به شکل تيمي لازم رسيده اند و حالا به تيمي يکدست، هماهنگ و مهمتر از همه تاکتيکي تبديل شده اند.
بازيکنان تيم فوتبال اميد که با گذشت 360 دقيقه حضور درصحنه مسابقات بازيهاي آسيايي و اجراي برنامه هاي تاکتيکي کادر فني به هماهنگي و نظم تيمي نسبي دست يافته اند، براي عبور از سد عمان و رسيدن به جمع 4 تيم برتر بازيهاي آسيايي از انگيزه هاي بالايي برخوردارند و روحيه برتري جويي نقطه قوتي است که رمز پيروزي ايران در اين ديدار حساس خواهد بود.
شاگردان پيرواني امروز بيش از هر زمان ديگري به خودباوري و اعتماد بنفس براي موفقيت در تورنمنت بازيهاي آسيايي دست يافته اند و علاوه بر آن به انسجام و قدرت تيمي لازم براي رويارويي با حريفان قدرتمندتر آسيا رسيده اند و اين دو ويژگي اميدها را براي ايستادن بر سکوي بازيهاي آسيايي اميدوارتر کرده است .
ايران با چنين آمادگي هاي روحي و رواني و برتري هاي فني و تکنيکي حالا بيش از پيش اميدوار به ايستادن بر سکوي بازيهاي آسيايي است.
دومين ديدار مرحله حذفي مقابل عمان قطعا شرايط خاص و ويژه اي دارد که فوتبال منطقي و هوشيارانه اي را از تيم اميد مي طلبد. عمان با بازي تيمي و فوتبال پرحوصله خود که دفاع پر تعداد و استفاده از ضد حملات را در دستورکار خود خواهد داشت، ايجاب مي کند تا تيم اميد با تکيه برخلاقيت هاي فردي، مالکيت توپ و تدابير تاکتيکي ويژه حريف را به نبردي همه جانبه و فرسايشي وادار کند.
تيم اميد در چهار ديدار فشرده مرحله مقدماتي نشان داد از توان بدني و آمادگي جسماني بالايي برخوردار است و فشار مسابقات هرگز باعث نشده تا قواي بدني بازيکنان تحليل برود. استراحت سه روزه از ديدار با مالزي در مرحله يک هشتم نهايي تا ديدار برابر عمان فرصت مناسبي است تا بازيکنان با تجديد قوا و آمادگي مضاعف مهياي ديدارهاي حساس آينده شوند.
بازگشت غلامرضا رضايي و سينا عشوري به ترکيب اصلي تيم اميد نيزمي تواند بر قدرت تهاجمي تيم اميد بيافزايد ضمن اينکه کريم انصاريفرد نيز اين روزها به مهاجمي فرصت طلب تبديل شده و قدرت سرزني سيد جلال حسيني روي ضربات ايستگاهي نيز نقطه قوت خط حمله تيم ايران به شمار مي رود.
تيم اميد با تکيه بر چنين برتري هاي فني و فردي براي عبور ازسد عمان کار پيچيده اي پيش رو ندارد. براي اميدها که بازيهاي آسيايي حکم تدارکاتي براي حضور در مسابقات مقدماتي المپيک لندن است، نمايشي مقتدرانه از فوتبال ايران و کسب پيروزي مقابل عمان، انتظار دور از دسترسي نيست.
فوتبال ايران اين روزها با موفقيت هاي اميد جان تازه اي گرفته و خود را براي تجديد اعتبار در سطح قاره آسيا مهيا مي کند. به نظرمي رسد پيرواني و شاگردانش موج تازه اي را در فوتبال رو به افول ايران ايجاد کرده اند که گستره اين موج جديد مي تواند به تيم ملي بزرگسالان براي درخشش در جام ملتهاي آسيا منتقل شود.
ديدار تيم فوتبال اميد ايران و عمان در مرحله يک چهارم نهايي مسابقات فوتبال بازيهاي آسيايي ساعت 14:30 روز جمعه در ورزشگاه هوانگ پو برگزار خواهد شد. 
 
گردآوري:گروه اينترنتي تاجريان

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب