سياسي

حمله به ايران در «مرد خانواده»
دوشنبه 8 آذر 1389 - 10:03:22 AM
  بزرگنمایی:

شبکه فاکس قرن بيستم آمريکا، انيميشني آمريکايي با عنوان «مرد خانواده» توليد و پخش نموده است که نقش اصلي فيلم در آن با صراحت مي گويد: بايد به ايران حمله کنيم!
 اين بخش يک دقيقه اي از فيلم که مربوط به يکي از قسمتها تحت عنوان «بازديد از محل سابق مرکز تجارت جهاني» است و حاوي ديالوگ حمله به ايران است، توسط يکي از ايرانيان ساکن خارج در فضاي اينترنت قرار داده شده که حدود 5 ميليون نفر از آن ديدن کرده اند و حدود 20 هزار نفر براي آن نظر گذاشته اند. در اين قسمت خودزني سياسي آمريکا در حمله به برج هاي تجارت جهاني را به کشورهاي اسلامي نسبت داده و درنهايت اين نتيجه اتخاذ مي شود که بايد به ايران حمله کنيم!
مدت هاست که رسانه هاي غرب، موضوع "ايران هراسي" و "اسلام هراسي" را به عنوان يکي از مهمترين سرفصل هاي جنگ نرم، در برنامه ي خود قرار داده و براي آن سريال، فيلم سينمايي و انيميشن هاي زيادي را ساخته و خواهند ساخت.
يکي از اين رسانه هاي غربي که روي محور ايران هراسي فعاليت بسياري انجام داده است "کمپاني فاکس قرن بيستم" است که اتفاقا متعلق به فردي يهودي به نام رابرت مرداک است. اين شبکه سريال هايي از جمله سريال پربيننده و طولاني "24" را ساخته که در آن به صورت مستقيم اسلام را به عنوان ايدئولوژي تروريسم و جمهوري اسلامي ايران را به عنوان اسپانسر تروريسم معرفي مي کند.
البته سريال "24 " از جمله توليداتي است که اساسا با هدف پرداختن به موضوع تروريسم و نسبت دادن آن به جوامع مسلمان و دشمنان آمريکا ساخته شده است، ليکن بسياري از توليدات تلوزيوني و سينمايي و حتي محصولات رسانه اي براي کودکان هستند که با موضوعات غير مرتبط ساخته مي شوند ، اما با اين حال، گاه و بي گاه و به هر بهانه اي دقايقي از فيلم را ولو به اندازه يک ديالوگ کوتاه به موضوعات ايران هراسي و اسلام هراسي مي پردازند تا اولا با يک فيلم تهاجمي روبرو نباشيم و مواضع صريح عليه آن نگيريم و ثانيا در تعداد زيادي از فيلم ها اين موضوعات مطرح شده و عادي سازي شود که اين امر با پذيرش بيشتري همراه است. در چنين شرايطي ايرانيان زيادي در جهان هستند که با احساس وطن دوستي و حساسيت اين موضوعات را دنبال و نسبت به آن مواجهه صورت مي دهند.
در «مرد خانواده» که موضوع آن خانواده اي است که در يک شهر خيالي زندگي مي کند، در يکي از قسمتها تحت عنوان «بازديد از محل سابق مرکز تجارت جهاني» از زبان يکي از کاراکترها به نام پيتر (پدر خانواده) به حمله به ايران اشاره مي شود. پيتر قصد دارد خانواده خود را براي تفريح به گرند کنيون (دره اي عميق در سر راه رودخانه کلرادو واقع در شمال ايالت آريزونا که يکي از عجايب طبيعي جهان محسوب مي شود) ببرد. آنها با ماشين شخصي شان به سوي اين محل راه مي افتند که ناگهان از محل سابق مرکز تجارت جهاني (که در حملات يازده سپتامبر نابود شد) سر در مي آورند.
پسر خانواده مي پرسد: «چرا ما آمديم نيويورک؟ من فکر کردم مي خواهيم برويم گرند کنيون!» مادر خانواده مي گويد: «براي گراميداشت قربانيان.» پدر خانواده (پيتر) مي گويد: « اينجا جايي است که اولين انسان پير شد.» سگ خانواده (برايان) حرف او را تصحيح مي کند و مي گويد: «پيتر، اين محل حملات تروريستي يازده سپتامبر است.» پيتر مي پرسد: صدام حسين اين کار را انجام داد؟ برايان مي گويد: نه.
-ارتش عراق؟ 
-نه
يک نفر از عراق؟
- نه
– همان زني که يک بار از عراق ديدن کرد؟
- نه پيتر، عراق هيچ نقشي در اين حمله نداشت. آن کار يک مشت عربستاني، لبناني و مصري بود که از سوي يک فرد عربستاني حمايت مالي مي شدند، در افغانستان زندگي مي کردند و پاکستاني ها هم به آنها پناه داد.
– منظورت اينه که ما بايد به ايران حمله کنيم؟
در اين باره علي قريب ايراني ساکن خارج ، با نوشتن مطلبي ، تحت عنوان «مرد خانواده منطقِ «حمله به ايران» نومحافظهکاران را به مسخره مي گيرد» مي گويد:«هيچ وقت فکر نمي کردم اين حرف را بزنم اما مثل اينکه کارتون طنز خانوادگي فاکس يعني «مرد خانواده»، درباره سياست آمريکا در قبال ايران حرفهايي براي گفتن دارد.»
او در ادامه مي افزايد:«فاکس کار توجيه منطق نومحافظه کاران مبني بر جنگ با ايران را بر عهده ابلهي در ايالت رود آيلند و سگ سخنگوي الکلي اش گذاشته است. تلاشي که در اينجا براي توجيه اين منطق صورت گرفته، مضحک بودن اين منطق را از اساس نشان مي دهد.»
عرصه سازي براي حمله به ايران کارکرد نخست اين انيميشن است که فضاي ذهن کودکان را آماج خود قرار مي دهد. شايد اگر هر کشور ثالثي آمريکا را با اين جملات تهديد به حمله کند پاسخي کوبنده از جانب آنها دريافت کند اما تهديد کشورهاي ديگر توسط آمريکا چيزي است که در ميان محصولات رسانه اي ايالات متحده بيش از حد عادي شده است!
 
گردآوري: گروه اينترنتي تاجريان
منبع: مشرق

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب