اقتصادي

شگفت انگيزترين خودروي جهان
پنجشنبه 11 آذر 1389 - 9:35:47 AM
  بزرگنمایی:

طرح جديد خودروي بنز مي تواند خودرويي باشد که شايد همه انسانها آرزوي داشتنش را داشته باشند. خودرويي که به گفته شرکت سازنده اش در کارخانه توليد نمي شود بلکه قطعات مختلف آن از دانه هاي گياهي رشد مي کند؛ البته تا چند نسل آينده!
خودروي "Biom" که طرح ابتدايي آن در رقابت جنجالي طراحي خودروي لس آنجلس به نمايش گذاشته شده است بيشتر به خودروهايي شباهت دارد که در سري جنگهاي ستاره اي ديده مي شدند. Biom چهار سرنشينه بوده و صندلي هاي آن به شکل الگوي الماس در کنار يکديگر قرار داده شده اند.
شگفت انگيزترين بخش درباره Biom اين است که بنز اعلام کرده خودروي جديدش نه در کارخانه، بلکه از دانه هاي گياهان رشد مي کند. شايد در ابتدا اين گفته کمي غير معقول به نظر بيايد اما مطمئن باشيد توضيحات بيشتر کارخانه بنز نيز نمي تواند شدت شگفت انگيزي اين ايده را کاهش دهد:

روند رشد بخشهاي مختلف خودرو از دانه هاي گياه
 در ساخت بخشهاي مختلف Biom که وزن آن در حدود 394 کيلوگرم تخمين زده شده، از دانه هاي درختاني استفاده خواهد شد که به واسطه مهندسي ژنتيکي مي توانند به شکل قطعات خودرو رشد کنند و سوخت آن نيز ماده اي به نام نکتارزيستي 4534 است، ماده اي که هيچ آلودگي زيست محيطي به وجود نمي آورد.
پوششهاي پارچه اي Biom نيز نسوج کاملا زيستي خواهند بود که باز هم از دانه هاي گياهي تراريخته رشد خواهند کرد و در ميان جاده، تنها محصول جانبي که از کارکردن موتور اين خودرو به وجود مي آيد، اکسيژن خواهد بود.
دانه هايي که رشد آنها اين خودرو را به وجود خواهد آورد در لابراتوارها کشت داده شده و فيبرهاي زيستي نام دارند که از فلز و پلاستيک سبک وزنتر بوده اما استحکام آنها بيشتر از فولاد است. با اين حال جالب است بدانيد که محصول نهايي، يعني خودروي کامل Biom به صورت زيستي کاملا تجزيه پذير است؛ زماني را تصور کنيد که خودروهاي فرسوده به صورت خود به خود به طبيعت بازگردند.
به گفته شرکت بنز، بخش داخلي Biom از يک DNA که بر روي ستاره جلويي بنز قرار دارد رشد کرده و بخش خارجي آن از دانه اي که بر روي ستاره پشتي قرار دارد، شکل خواهد گرفت. بر اساس گزارش گيزمگ، ستاره هاي بنز در هر يک از اين بخشها مطابق با سليقه مشتريان دستکاري ژنتيکي مي شوند و خودرو زماني که کدهاي ژنتيکي آن با کپسول دانه ها ترکيب مي شود، آغاز به رشد مي کند. همچنين چرخهاي خودرو نيز از چهار دانه مجزا رشد خواهند کرد.
 به نظرتان اين طرح کاملا تخيلي و غير ممکن مي آيد؟ شايد اين طور باشد، اما خواسته اصلي رقابت طراحي خودرو در لس آنجلس، تفکر و تصور فراتر از حد منطق است که Biom نيز اين شرط را به خوبي رعايت کرده است.


گردآوري: گروه اينترنتي تاجريان
منبع: مهر

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب