ورزشي

انتخاب ميزبانان جام‌هاي جهاني 2018 و 2022 و حمله اوباما به فيفا
جمعه 12 آذر 1389 - 1:42:44 PM
  بزرگنمایی:

پس از اينکه آمريکا موفق نشد در مقابل قطر و روسيه ميزباني جام جهاني فوتبال را در سال‌هاي 2018 و 2022 بدست آورد،‌ باراک اوباما،‌ رييس‌جمهوري اين کشور تصميم فيفا را يک اقدام سياسي بسيار اشتباه خواند.
به گزارش خبرگزاري رويترز، باراک اوباما، رييس‌جمهوري آمريکا پس از اينکه کشورش موفق نشد ميزباني بازيهاي جام جهاني فوتبال را در سال  2018و 2022 کسب کند،‌ از خود واکنش تندي نشان داد و فدراسيون جهاني فوتبال ( فيفا) را هدف حمله قرار داد.
بنابر اين گزارش،‌ رييس‌جمهوري آمريکا که مخالفت با ميزباني کشورش را از سوي اعضاي فيفا برنتابيده است، گفت: تصميم فدراسيون جهاني فوتبال يک اشتباه بزرگ سياسي بوده است.
14 عضو فيفا به قطر و 8 عضو به آمريکا راي دادند.
دولت آمريکا پيش تر و در آستانه اجلاس سراسري فيفا و انتخابات ميزبان جام جهاني 2018 دو عضو فيفا را براي فروش راي خود به آمريکا تطميع کرده بود.
به نوشته هفته نامه ساندي تايمز "آمريکا با از دست دادن ميزباني المپيک 2016 شکست سنگيني در پروژه حل بحران اقتصادي متحمل شد و تلاش مي کند به هر قيمتي ميزباني جام جهاني فوتبال در سال 2018 را بر عهده بگيرد.حاميان مالي فيفا تهديد کرده‌اند که اگر آمريکا ميزبان جام جهاني 2018 نشود سرمايه خود را از خزانه فيفا بيرون مي‌کشند."
اوباما پيش از اين اعلام کرده بود که به توانايي تيم ملي آمريکا براي رسيدن به فينال جام جهاني در هر نقطه از جهان برگزار شود، بسيار خوشبين است.
در همين حال " گيلبرتو ماداي" رييس فدارسيون فوتبال پرتغال اين تصميم فيفا را يک "اراده سياسي" خواند و از آن تقدير کرد.
روسيه و قطر بايد از هم اکنون خود را آماده پذيرايي از برترين تيم هاي فوتبال جهان کنند، چراکه ميزباني جام هاي جهاني 2018 و 2022 به آنان سپرده شد و انها بر آمريکا وانگليس دو نامزد برگزاري اين مسابقات فائق آمدند.
به گفته کارشناسان دولت آمريکا براي کسب ميزباني جام جهاني فوتبال در سال 1994 ميلادي به دادن رشوه و رايزني هاي پشت پرده اقدام کرده بود که اين رويکرد براي افکار عمومي جهان روشن و آشکار شد.
 
گردآوري:گروه اينترنتي تاجريان

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب