سياسي

ناگفته هاي ديگري از پروژه سزامي؛ از عکس يادگاري تا مباحثه علمي با اسرائيلي ها
دوشنبه 15 آذر 1389 - 8:17:20 AM
  بزرگنمایی:

صهيونيست ها قطعاً از اينکه بتوانند به دانشمندان و محققان ايراني به اين سادگي دست پيدا کنند نهايت سوء استفاده را خواهند کرد اما آيا توجهي به اين مباحثات علمي! شده است؟    
 پس از وقوع دو ترور اخير که در جريان آن يکي از دانشمندان هسته اي ايران مجروح و ديگري به شهادت رسيد، با توجه به شواهد موجود پايگاه خبري و تحليلي مشرق گزارشي را در ريشه يابي اين اقدام و اينکه عاملين اين ترور به چه جرياني وابسته هستند، منتشر کرد.
بر اساس اين گزارش و شواهد طرح شده در آن دکتر مجيد شهرياري همانند دکتر مسعود عليمحمدي که سال گذشته ترور شده و به شهادت رسيد نماينده ايران در يک برنامه تحقيقاتي بين المللي بوده است.
بر همين اساس بود که مشرق پيگيري هاي خود را آغاز کرد و معلوم شد که همزمان با شهادت عليمحمدي در سال گذشته گمانه هاي جدي درباره ارتباط اين ترور با پروژه بين المللي "سزامي" که به ميزباني اردن با همکاري چند کشور خاورميانه در حال انجام است، مطرح شده اما اين گمانه ها از طرف برخي مسؤولان رد شد.
پيگيري هاي بعدي مشرق فعاليت جدي عناصري از رژيم صهيونيستي را در اين پروژه نشان مي داد و اين يعني مسأله جدي تر از انتشار اسامي و مشخصات دو شهيد اخير سزامي در سايت اردني اين پروژه است. اين عناصر اکثراً به مرکز تحقيقاتي و دانشگاهي وايزمن مرتبط هستند که اتفاقاً اين مرکز، نهادي دولتي محسوب شده و زير نظر کابينه رژيم صهيونيستي فعاليت مي کند.
بر اساس تحقيقات خبرنگاران مشرق، نفوذ اين عناصر تا جايي رسيد که دکتر جوئل ساسمن از عناصر دانشگاه وايزمن بنا به شهادت سند موجود در سايت سزامي، در سال 2003 در دومين نشست پروژه سزامي در شهر اصفهان شرکت و حتي در آن سخنراني کرده است که همه اين نکات طي گزارش هاي مفصلي در اين پايگاه منتشر شده است.
با وجود تمامي نکاتي که به آن اشاره شد به نظر مي رسد پروژه سزامي همچنان حرف هاي ناگفته اي براي مطرح کردن داشته باشد. با جست وجوهايي که انجام گرفت معلوم شد که نه تنها سايت سزامي، ليست کاملي از دانشمندان ايراني و جزئيات و تخصص آنها را منتشر کرده بلکه برخي از متخصصان يهودي نيز به اين ليست اظهار علاقه کرده اند. به طور نمونه مي توان به "بيلي مير" اشاره کرد که ليست کاملي از متخصصان ايراني که نام دکتر مجيد شهرياري و دکتر مسعود عليمحمدي نيز در ميان آنها به چشم مي خورد در سايت خود که سايتي انگليسي است منتشر کرده است. اين ليست به قدري کامل و برخوردار از جزئياتي از قبيل تخصص، نشاني، تلفن، نمابر و ايميل است که کمتر خبرنگار ايراني را مي توان در داخل کشور يافت که در موارد ديگري بصورت خاص، چنين اطلاعاتي را در اختيار داشته باشد.
نکته ديگري که در اين جستجوهاي ساده به دست آمد برخورد هاي نزديک و جالب تر از همه همکاري هاي دو طرفه برخي متخصصان ايراني با صهيونيست هاست.
آدا يوناث" Ada Yonath" دانشمندي اسرائيلي است که در سال 2009 ميلادي، جايزه نوبل شيمي را برنده شده است؛ يوناث در يادداشت هاي شخصي اش مي نويسد که در ماه نوامبر پس از شرکت در مراسم نوبل خود را به سرعت به اردن مي رساند تا در همايشي که برنامه "سزامي" برگزار کرده است شرکت کند. سايت مؤسسه وايزمن در باره اين حضور مي نويسد: "اگر چه پروفسور يوناث صدها در خواست ملاقات را رد کرده بود اما به يک درخواست نمي توانست پاسخ رد بدهد و آن حضور و سخنراني در نشست سزامي بود. اسناد نشست هشتم سزامي در اردن ادعاي يوناث و حضور و سخنراني اش را در اين مراسم تأييد مي کند. اين سايت، سپس عکسي را در کنار يک دختر محجبه منتشر کرده و درباره اين عکس مي نويسد: "بعد از سخنراني پروفسور يوناث، وي با کمال شگفتي متوجه شد که هيئت ايراني و بويژه يک محقق زن جوان محجبه منتظر وي بودند. آن زن جوان خواستار در آغوش کشيدن پروفسور بود تا به او بگويد شنيدن داستان زندگي وي براي او به عنوان يک زن ايراني بسار با ارزش است."
اين قصه آنقدر مورد توجه صهيونيست ها قرار مي گيرد که رئيس موسسه وايزمن نيز بعدها در يادداشتي به آن اشاره مي کند.اما اندکي جستجوي دقيق تر نتايج فراتر از انچه که به آن اشاره شد در پي دارد.
چندي قبل تر از داستان پرفسور يوناث، نشستي علمي با حضور صاحب نظران علم شيمي در ترکيه برگزار شده است. يک سايت علمي خبري عکس عجيبي را از اين نشست منتشر کرده است. اين عکس که مي شود تصوير دو زن و يک مرد را در آن ديد اين چنين پانويس شده است:" دانشمند اسرائيلي "ديويد کاهن" سمت چپ،ليا ادادي وسط که با نسرين معظمي از ايران بحث مي کنند."
اين وب سايت در ادامه اظهار نظرهايي را از برخي از شرکت کنندگان مي آورد، به طور مثال از يکي از شرکت کنندگان عرب نقل قول مي کند که چنين همايشهايي اين امکان را در اختيار دانشمندان قرار مي دهد که بدون توجه به مسائل سياسي و اين که هر کدام شهروند چه کشوري هستند در کنار هم قرار بگيرند و باهم زندگي کنند، بخورند و بحث علمي کنند! از نکات جالب اين نشست استقبال نمايندگان اسرائيل و حضور جدي در آن است. فراموش نکنيم که خانم نسرين معظمي از اعضاي کميته سزامي ايران نيز هستند.
بايد ديد که آيا چنين نشست هايي و چنين ارتباطاتي با اطلاع وزارت علوم و اطلاعات برگزار شده است يا خير؛ اما قطعاً صهيونيست ها چنين فرصت هايي را براي بدست آوردن اطلاعات و زير نظر گرفتن فعاليت هاي علمي ايران از دست نخواهند داد.
گردآوري: گروه اينترنتي تاجريان
منبع: مشرق
 
مطالب مرتبط:

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب