دانش و فناوري

7 راه حل طبيعي براي درمان 7 مشکل و ناراحتي جسمي
چهارشنبه 17 آذر 1389 - 1:24:04 PM
  بزرگنمایی:

ما مدت‌هاست فکر مي‌کنيم غذا مي‌خوريم که سير شويم. اما طب قديم، درمان بسياري از بيماري‌ها را در مواد غذايي ساده يا تغيير بعضي عادت‌هاي ساده جست‌وجو مي کرد. هنوز هم بعضي مشکلات و ناراحتي‌هاي جسمي را به راحتي خوردن يک ليوان آب، مي‌توان درمان کرد. براي اثبات اين ادعا هم به توصيه‌هاي محققان متوسل مي‌شويم که براي درمان فوري بعضي از مشکلات و بيماري‌ها، راه‌حل‌هايي طبيعي ارائه کرده‌اند.

ميگرن داريد؟
تحقيقات نشان داده نوشيدن قهوه اسپرسو مي‌تواند به درمان سردردهاي ميگرني کمک کند. کساني که از دردهاي ميگرني رنج مي‌برند، بين 8 تا 12 ساعت قبل از ظهور کامل ميگرن، دچار علائم اوليه اين درد مي‌شوند که به گفته متخصصان، در اين فرصت مي‌توانند سناريو را عوض کرده و از بروز بدترين موارد ميگرني پيشگيري کنند. البته اغلب افراد ميگرني، در اين بازه 8 تا 12 ساعته، هوس خوراکي‌هايي مثل شکلات مي‌کنند و فکر مي‌کنند همين خوراکي‌ها باعث آغاز ميگرن است.
اما هميشه علائمي در فرد ظاهر مي‌شود که خبر از وقوع يک سردرد ميگرني مي‌دهد. يک علامت ديگر، توهم چشايي، خميازه و ادرار بيش از حد است. يکي از راه‌کارهايي که در اين ميان وجود دارد، افزايش جريان خون در مغز است؛ يک فنجان قهوه غليظ اسپرسو که با يک ليوان بزرگ آب و 20 دقيقه ورزش ملايم تا شديد دنبال شود، چاره درد است. اين مقدار مايع باعث افزايش حجم کلي خون شده که کافئين و ورزش هم ضربان قلب را بالا مي‌برند و مقدار خون بيشتري را با سرعت بالاتري به مغز مي‌رساند. به همين علت است که براي درمان ميگرن، معمولا داروهايي تجويز مي‌شود که جريان خون را افزايش مي‌دهند.

خون زخمتان بند نمي‌آيد؟
اگر (خدايي نکرده!) روزي دست‌تان را بريديد، ابتدا با آب سرد و صابون محل زخم را تميز کنيد، سپس مقداري سرکه روي آن ريخته و کمي فشارش دهيد. در عرض چند ثانيه خواهيد ديد که خونريزي قطع شده و سرکه که خواص مسکن، ضد باکتريايي و ضد عفوني‌ دارد، از بروز عفونت در محل زخم پيشگيري کرده و روند درمان را تسريع مي‌کند.
همچنين براي درمان گزيدگي حشرات، سرکه با تبخير شدن، رطوبت اطراف محل گزيدگي را از بين برده و نيش حشره را بيرون مي‌کشد.

معده‌تان زياد گاز توليد مي‌کند؟
متخصصان گوارش مي‌گويند برخلاف تصور عموم، آروغ زدن به هيچ‌وجه نشانه‌اي از اختلال‌هاي دروني نيست. تحليل‌ها نشان مي‌دهد تقريبا تمام ساختار يک آروغ از نيتروژن تشکيل شده است؛ گازي خنثي که تنها از طريق اتمسفر هوا وارد بدن مي‌شود؛ نه اينکه به خاطر هضم غذا بروز کند!
افراد زيادي به پزشک مراجعه و پافشاري مي‌کنند که آروغ‌هايشان، نتيجه اختلال گوارشي در آنهاست در صورتي‌ که بادگلو زدن، نوعي عادت است که به سبک زندگي افراد مربوط مي‌شود: سيگار کشيدن، جويدن آدامس يا غذا خوردن سريع، احتمال آروغ زدن را زياد مي‌کند چراکه با انجام اين کارها، هواي بيشتري وارد مجراي گوارشي فرد مي‌شود که اکسيژن آن جذب شده و نيتروژن نسبتا خالصي به جا مي‌ماند.
اگر موقع غذا خوردن دهان‌تان را زياد باز نگه نداريد، ديگر هوا را قورت نخواهيد داد و در نتيجه آروغ زدن هم متوقف مي‌شود.

دندان‌هاي شما حساس است؟
بنا بر اظهارات دندانپزشکان، بسياري از مردم، به خاطر ساييدن بيش از حد دندان‌هايشان با برس مسواک، باعث از بين رفتن ميناي دندان خود مي‌شوند. وقتي ميناي دندان از بين مي‌رود، عاج دندان بدون هيچ روکش محافظي باقي مي‌ماند؛ از آنجايي که عاج دندان داراي حفره‌هاي کوچکي است که به اعصاب ختم مي‌شوند- بدون وجود ميناي محافظ، هر خوراکي سرد يا گرمي مي‌تواند به اين حفره‌ها رسوخ کرده و باعث ايجاد درد شود.
براي درمان دندان‌هاي حساس، آخرين کاري که بايد قبل از خواب شبانه انجام دهيد، کشيدن آرام مسواک- با حرکات دوراني کوچک- بر سطح دندان‌هاست. بعد تعدادي گل ميخک لاي دندان‌ها بگذاريد و با دندان له کنيد. ديگر دردي احساس نمي‌کنيد.

سوزش معده داريد؟
ظاهرا قديمي‌ترها وقتي کسي دچار سوزش معده مي‌شد- به اصطلاح خودمان «ترش مي‌کرد»- به او نوشيدني‌هايي مثل سودا (آب گازدار) مي‌دادند. اما متخصصان تغذيه امروز به اين نتيجه رسيده‌اند که دي‌اکسيد کربني که براي گازدار کردن نوشابه‌ها - حتي آب معدني- اضافه مي‌کنند، با آب ترکيب شده و اسيد فنيک توليد مي‌کند که در نهايت باعث تشديد سوزش معده مي‌شود.
نوشابه‌هاي گازدار هم باعث ايجاد آروغ شده که گلو و مري را نيز اذيت مي‌کنند و فرد با عوارض بيشتري دست به گريبان مي‌شود. بنابراين اگر به داروخانه دسترسي نداريد، يک ليوان شير بنوشيد. اين نوشيدني کاملا قليايي بوده و اسيد معده را خنثي مي‌کند. اما بدن به صورت موقت مي‌تواند سوزش معده را تسکين دهد، چراکه معده دوباره از خود واکنش نشان داده و به خاطر «برگشت سوء‌هاضمه» سطح اسيد معده را دوباره افزايش مي‌دهد. نوشيدن شير، تنها فرصتي در اختيارتان مي‌گذارد تا داروي ضد اسيد معده تهيه کنيد.

دهان بدبو کلافه‌تان کرده؟
بعد از آنکه دانشمندان راه‌هاي زيادي را براي از بين بردن بوي بد دهان امتحان کردند، متوجه شدند برگ چاي سبز بيشترين تاثير را بر محو کردن بوي بد دهان دارد که به خاطر توليد «ترکيب فرار گوگرد» ايجاد مي‌شود. اين ترکيب به وسيله باکتري‌هاي موجود در مکان‌هاي بي‌اکسيژن (مکان‌هايي مثل انتهاي زبان و شکاف لثه‌ها) توليد مي‌شود.
جويدن آدامس نعناعي و ... در واقع فقط باعث افزايش بزاق مي‌شود، بدون اينکه هيچ‌گونه عمل ضدباکتريايي در دهان صورت گيرد و همين امر باعث افزايش مقادير «ترکيب فرار گوگرد» مي‌شود. اما چاي سبز نه تنها تمام باکتري‌ها را از بين مي‌برد، بلکه با داشتن خنثي‌کننده بو به نام «کاتشين»، بوي بد را از بين مي‌برد. کافي است قبل از قورت دادن چاي، آن را کمي در دهان خود بخيسانيد.

رودل کرده‌ايد؟
توصيه پزشکان براي درمان سوءهاضمه يا همان درد شکم بعد از خوردن غذا، دراز کشيدن به پهلوي چپ است. البته قبل از دراز کشيدن نعنا را مثل چاي دم کنيد و با کمي نبات بخوريد.به عقيده متخصصان گوارش، وقتي وعده غذايي که ديروقت خورده شده، دوباره به مجراي گلو باز مي‌گردد، بهتر است به پهلوي چپ بخوابيد. رايج‌ترين نوع سوء‌هاضمه، بازگشت اسيد معده به مجراي گلو، به خصوص شب‌هاست و از آنجايي که معده در سمت چپ شکم واقع شده، خوابيدن فرد به پهلوي چپ، باعث جمع شدن اسيد در همان ناحيه شده و احتمال بازگشتش به گلو کمتر مي‌شود. يکي ديگر از کارهايي که مي‌توان در اين موارد انجام داد، استفاده از نيروي جاذبه است! براي اين کار، بايد سرتان بين هفت تا 10 سانتي‌متر بالاتر از پاهايتان قرار گرفته باشد (مثلا مي‌توانيد زير پايه‌هاي تخت که سرتان در همان سمت قرار مي‌گيرد، چند آجر بگذاريد تا تخت، به صورت شيب‌دار قرار گيرد.) به اين ترتيب، اسيد معده در همان بخش پاييني معده قرار مي‌گيرد و بالا نمي‌آيد. در ضمن مطمئن باشيد وقتي دراز بکشيد، سراشيبي تخت را به هيچ‌وجه احساس نخواهيد کرد.
 
گردآوري:گروه اينترنتي تاجريان
منبع: همشهري

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب