امام و رهبري

دکتر پورمقدس: ترس در تن امام وجود نداشت
چهارشنبه 8 دي 1389 - 7:57:57 AM
  بزرگنمایی:

«از اهل بيت امام شنيدم که ايشان در جلسات خصوصي شان گفته بودند: "من اصلاً به چيزي مثل ترس خو نگرفته‌ام و نمي‌دانم ترس چيست. يعني وقتي آدمي مي ترسد چطور مي شود."
 بي شک از عوامل قطعي ايجاد، پيروزي و تداوم انقلاب اسلامي، رهبري امام خميني بوده است. دليل برجستگي رهبري ايشان را هم مي شود در ويژگي هاي برجسته روحي و شخصيتي ايشان يافت که هريک از آن ويژگي‌ها سهمي در اين عظمت داشته‌اند. يکي از اين ويژگي‌ها، شجاعت مثال زدني ايشان بوده است که بارها موجب به رکود نيفتادن انقلاب و نظام و باعث پيشرفت آن شد.
دکتر پورمقدس که ساليان مديدي توفيق داشته که به عنوان پزشک در خدمت امام باشد، در همين باره گفته است:

«از اهل بيت امام شنيدم که ايشان در جلسات خصوصي شان گفته بودند: "من اصلاً  به چيزي مثل ترس خو نگرفته‌ام و نمي‌دانم ترس چيست. يعني وقتي آدمي مي ترسد چطور مي شود."
و ما از نظر پزشکي اين قضيه را لمس کرديم که اصلاً ترس در تن امام وجود نداشت، چرا که از نظر فيزيولوژي و پزشکي کسي که بترسد ماده‌اي در بدنش ترشح مي‌شود به نام آدرنالين و اين ماده در ضمن ترسيدن، مسئول تظاهرات ترس است؛ يعني باعث افزايش تعداد ضربان قلب مي‌شود، رنگ انسان سفيد مي‌شود، بدن به لرزش و ارتعاش در مي‌آيد، فشار خون بالا مي‌رود و يک حالت نامطلوبي در شخص ايجاد مي‌شود. و ما که دقيقاً هشت نُه سال نبض امام در دستمان و فشار خونشان در کنترلمان بود و حتي اين اواخر که قلب ايشان به طريقه تله مانيتور و از طريق تلويزيوني به اصطلاح کنترل مي‌شد و ما دقيقه به دقيقه مي‌توانستيم به تعداد ضربان قلب ايشان آگاهي داشته باشيم و به رأي العين ضربان قلب امام را جلوي چشممان مي‌ديديم و در اين مدت ناملايمات زيادي رخ داده بود که حداقل ضربان قلب را بالا مي‌برد، اما هرگز نديديم ضربان قلب امام در برابر سيل حوادث و مشکلات بالا برود.» (برداشت‌هايي از سيره امام خميني، نشر عروج جلد دوم، صفحه 277)

گردآوري: گروه اينترنتي تاجريان
منبع: شبکه ايران

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب