تاريخ و انقلاب

دستاوردهاي انقلاب اسلامي در عرصه هاي فرهنگي، بهداشت و درمان و علمي و آموزشي
يکشنبه 27 دي 1388 - 10:55:04 PM
  بزرگنمایی:

نويسنده: عليرضا تاجريان
در اين نوشتار قصد دارد به نگاهي گذرا به دستاوردهاي انقلاب اسلامي در عرصه هاي فرهنگي، بهداشت و درمان و علمي و آموزشي بپردازيم:

دستاوردهاي فرهنگي انقلاب اسلامي
انقلاب اسلامي ايران، انقلابي ارزشي و معنوي است انقلابي براي خدا ومعنويت كه تحول روحي و فرهنگي عظيمي در آحاد ملت ايران به وجود آورد. اداره جامعه براساس دين و ارزشهاي اصيل آن، افزايش سطح آگاهي و مشاركت مردم در فعاليتهاي مختلف سياسي، اجتماعي و فرهنگي و نيز تغيير الگوهاي رفتاري مردم با جهت گيري خصلتهاي اخلاقي و انساني ازجمله اين تحولات است. در ادامه به برخي از دستاوردهاي فرهنگي انقلاب اسلامي مي پردازيم.
از تحولات چشمگير در جامعه ايران پس از انقلاب اسلامي، تغيير در نگرش و نحوه زندگي مردم است.  در دوران پهلوي،  سياست آن رژيم،  تبليغ غربزدگي و تبعيت از فرهنك غرب بدون توجه به ارزشهاي ديني و ملي مردم ايران بود؛ تجمل پرستي و پوچ گرايي تشويق مي شد و در تعيين منزلتهاي اجتماعي از سوي رژيم،  ميزان غربزدگي و خودباختگي افراد در برابر فرهنك بيگانه،  نقش مهمي داشت انقلاب اسلامي دريچه جديدي را بر روي مردم ايران گشود ارزشهايي چون خودباوري، آزاديخواهي، فداكاري، پايداري و استقامت و پس از سالها دوباره در روح جامعه ايران دميده شد.
جايگزيني ارزشهاي اصيل اسلامي به جاي معيارهاي مبتذل گذشته،  تحول فرهنگي و اخلاقي نسل جوان، افزايش روحيه تلاش و اعتماد به نفس در مردم و اقشارجوان و تحصيلكرده جامعه،  ازجمله دستاوردهاي فرهنگي انقلاب اسلامي به شمار مي روند.
تحول فرهنگي و اخلاقي نسل جوان از ره آوردهاي انقلاب اسلامي است جوانان مسلمان به عنوان بخش فعال جامعه، در تمام رويدادهاي انقلاب اسلامي حضوري چشمگير داشتند انقلاب اسلامي از اين جوانان، نسلي مسئوليت پذير، سرشار از ايمان و خودباور ساخت كه در صحنه ها و نهادهاي مختلف جامعه، مشاركتي سازنده دارند. پس از انقلاب اسلامي، اين جوانان مومن و بااخلاص بودند كه در برابر انواع توطئه هاي داخلي و خارجي ايستادند و از كيان انقلاب اسلامي و آرمانهاي آن دفاع كردند. صحنه هاي هشت سال دفاع سلحشورانه ملت ايران در برابر تجاوز رژيم بعت عراق كه با حمايت گسترده دولتهاي غربي صورت گرفت،  بيانگر عمق دلبستگي و ايمان اين جوانان به ارزشهاي مقدس انقلاب اسلامي است جوانان انقلابي ايران با شجاعت فوق العاده در جبهه هاي جنك تحميلي عراق عليه ايران حضور يافتند و صحنه هايي زيبا و با شكوه از رشادت، گذشت و انسانيت را در صفحات تاريخ به ثبت رساندند.

دستاوردهاي انقلاب اسلامي در حوزه بهداشت و درمان
يکي از اهداف انقلاب اسلامي، بالا بردن سطح سلامت و ايجاد شرايط لازم براي دسترسي عادلانه و فراگير آحاد مردم به خدمات بهداشتي درماني مناسب بود. به همين منظور از آغاز انقلاب اسلامي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از جمله وزارتخانه هاي فعال ايران سعي در حفظ تامين و ارتقاء سلامت مردم جامعه داشت و براي رسيدن به اهداف خود اقدام به تامين نيروي انساني ورزيده، تاسيس مراکز درماني و ساخت بيمارستان ها، ارتقاء سطح كيفيت تجهيزات پزشكي و نيز دادن آموزش و بالا بردن سطح آگاهي مردم نسبت به بيماريها و آموختن روشهاي پيشگيري ازآنها، کرد. 
پس از انقلاب اسلامي تعداد دانشكده هاي گروه علوم پزشكي و نيز اعضاي هيات علمي اين دانشكده ها روند رو به رشدي يافت درنتيجه بر ظرفيت پذيرش دانشجو در رشته هاي مختلف پزشكي به طور چشمگيري افزوده شد تا نياز کشور به پزشک برآورده شود.
يكي از دستاوردهاي بزرگ انقلاب اسلامي در زمينه بهداشت،  تاسيس شبكه هاي بهداشتي- درماني به منظور كمك رساني به مردم است كه از كوچكترين روستاها تا شهرهاي بزرك كشور را تحت پوشش درماني قرار مي دهند اين شبكه ها همراه با بيمارستانها و پلي كلينيك هاي تخصصي و بيمارستانهاي دانشگاهي با خدمات فوق تخصصي، مراكز بهداشتي- درماني كشور را تشكيل مي دهند.
يكي از امور مهم و حساس در وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي، دارو و مسائل مربوط به آن است . مروزه بيش از 95 درصد از نياز دارويي كشور، در داخل كشور توليد مي شود درحاليكه اين رقم قبل از انقلاب اسلامي تنها 25 درصد بوده است.
بهداشت يكي از شاخص هاي توسعه كشورها به شمار مي رود و امروزه پيشگيري بيش از درمان مورد توجه قرار دارد ازاين رو مسئولان بهداشت ايران پس ازپيروزي انقلاب اسلامي، طي طرحهاي گسترده واكسيناسيون نظير واكسيناسيون فلج اطفال، ديفتري،  كزاز و از بسياري از بيماريهاي مسري پيشگيري كرده اند.
در جهت تحقق اصول 3 - 29 و 43 قانون اساسي مبني بر محوري شناختن سلامت انسان و مكلف بودن دولت در بسيج تمامي امكاناتش جهت سلامت افراد كشور، امروزه بيش از 92 درصد جمعت كشور زير پوشش بيمه قرار دارند.

دستاوردهاي انقلاب اسلامي در عرصه هاي مختلف علمي و آموزشي
انقلاب اسلامي در عرصه هاي مختلف علمي و آموزشي نيز کارنامه درخشان دارد؛ امروز مردم ايران اسلامي، به وضوح نتيجه اقدامات صورت گرفته در اين حوزه ها را مشاهده مي کنند؛ روزي نيست که از نوآوري و خلاقيتهاي ارائه شده توسط جوانان پژوهشگر ايراني در رشته هاي مختلف علمي، علوم پايه، علوم انساني، بيوتكنولوژي، فني و مهندسي، كشاورزي، هنر و صنايع دفاعي در رسانه ها خبري انعکاس داده نشود.
امروزه ايران اسلامي در المپيادهاي علمي جهاني نظير رياضي، فيزيک، شيمي، كامپيوتر و غيره حضوري فعال و چشمگير دارد بگونه اي كه بعنوان يک كشور صاحب نام شناخته شده است و در رديف 10 كشور برتر جهان در رقابتهاي المپيادي دانش آموزي جهان قرار گرفته است.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي به فرمان رهبر فقيد انقلاب اسلامي، امام خميني (ره )، سازمان نهضت سوادآموزي براي مقابله با جهل و بيسوادي در كشور شكل گرفت. اين سازمان توانست با فعاليت هاي چشمگير در امر مبارزه به بيسوادي، توزيع متناسب امکانات آموزشي بين زنان و مردان سوادآموز در شهرها و روستا، درصد بالايي از زنان و مردان بي سواد را با برگذاري دوره هاي آموزشي وارد دانشگاه هاي معتبر کشور کند و به همين دليل اين سازمان بدفعات از سوي يونسكو مورد تقدير و تشويق قرار گرفته است.
از دستاوردهاي مهم آموزش عالي كشور نيز در دوران پس از انقلاب اسلامي، تاسيس صدها دانشگاه و موسسه آموزش عالي است که توانسته است سطح کيفي آموزش را ارتقا داده و با تاسيس دوره هاي مختلف تحصيلات تكميلي بويژه دكتراي تخصصي، مشکل اعزام دانشجو به خارج از کشور جهت کسب مهارتهاي علمي را رفع نمايد.

 

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب