بين الملل

جاسوسي آمريکا از ايران بواسطه ترکيه
دوشنبه 13 دي 1389 - 12:37:14 PM
  بزرگنمایی:

بر اساس گزارش هاي محرمانه وزارت خارجه آمريکا که توسط سايت ويکي ليکس فاش شده فعاليت هاي جاسوسي و اطلاعاتي آمريکا به صورت ويژه در شهر استانبول ترکيه متمرکز شده است تا ضمن دريافت اطلاعات از داخل ايران، با درون اين کشور ارتباط برقرار شود.
به گزارش روزنامه السفير چاپ بيروت، بر اساس اين اسناد، ايران نيز به شدت با اين روند آمريکا، در حال مقابله است.
ديپلمات هاي آمريکايي در استانبول در گزارش هاي خود نوشته اند که تعدادي از منابع اطلاعاتي"دفتر نظارت ايران" وابسته به کنسولگري آمريکا در استانبول به آمريکايي ها خبرداده اند که مسوولان ايراني از آنها خواسته اند که ارتباط با آمريکا را متوقف کنند.
ديپلمات هاي آمريکايي همچنين گفته اند که يکي از اين منابع اطلاعاتي به صورت موقت به ايران بازگشته تا بتواند مشکلات را با مقامات ايراني حل کند.
ديپلمات هاي آمريکايي گفته اند اين اقدامات مقامات ايراني تاکيد دوباره آنها بر اين مساله است که حکومت تهران متوجه اقدامات ما براي دريافت اطلاعات در خارج از ايران است.
اين اسناد ادامه مي دهند: يک خبرنگار ايراني داراي تابعيت انگليسي که از تابستان 2007 در استانبول براي شبکه پرس تي وي فعاليت مي کند اعلام کرد که آماده است اطلاعاتي را از درون اين شبکه و صدا و سيماي ايران (IRIB) در اختيار ديپلمات هاي آمريکايي قرار دهد.
با اين حال او به ديپلمات هاي آمريکايي گفت که سردبيرش در تهران در هفته گذشته به وي هشدار داد که با هيچ ديپلمات آمريکايي درباره ايران ارتباط برقرار نکند.
اين خبرنگار به آمريکايي ها گفته است که منزلش در استانبول نيز مورد سرقت قرار گرفت ولي تنها لپ تاپ وي دزديده شد.
ديپلمات هاي آمريکايي اضافه کردند: با اين حال با اين خبرنگار به توافق رسيديم که ارتباط خود را حفظ کنيم ولي توافق کرديم در نشست هايي که ممکن است افرادي از کنسولگري ايران نيز در آن حضور داشته باشند باهم تماس نگيريم.
ديپلمات هاي آمريکايي همچنين با هماهنگ کننده شوراي بازرگاني ايران و ترکيه تماس گرفته و از وي مي خواهند قبل از سفر به تهران براي برگزاري نشستي در اين شهر، مقامات آمريکايي با اعضاي اين شورا ديداري داشته باشند.
هماهنگ کننده شوراي بازرگاني ايران و ترکيه که از او به عنوان "منبع مهم اطلاعاتي از اواخر 2007 " ياد مي شود به ديپلمات هاي آمريکايي مي گويد که دو عضو اين شورا از سوي ايراني ها بازخواست و بازجويي شده اند. موضوع بازخواست، "تماس هاي شوراي بازرگاني ايران و ترکيه با کنسولگري آمريکا در استانبول" و "پرسش هاي آمريکايي ها درباره بازرگاني ميان ايران و ترکيه" بود.
ديپلمات هاي آمريکايي اضافه کرده اند: به احتمال زياد مقامات ايراني به مقابله فيزيکي با منابع اطلاعاتي آمريکا به استانبول اقدام نخواهد کرد زيرا اين موضوع به معني عبور از خط قرمزهاست. 
ديپلمات هاي آمريکايي گفته اند که تلاش مي کنند منابع اطلاعاتي خود را حفظ و آنها را گسترش دهند.
در اين اسناد به اظهارات "کيهان اوزدمير" بازرگان اهل ترکيه و مدير شرکت "پارس انفست" که داراي طرح هاي ساختمان سازي و سرمايه گذاري در زمينه انرژي در ايران است اشاره شده که مي گويد: از طريق ارتباطات خود با مجموعه شهرداري تهران به اين نکته پي بردم که قاليباف شهردار تهران خود را براي حضور جدي در انتخابات آينده رياست جمهوري آماده مي کند. تصميم وي براي شرکت نکردن در انتخابات قبلي رياست جمهوري بر اساس يک تفاهم ضمني بود که باقي ماندن او خارج از رقابت ها باعث مي شود شرايط براي قاليباف به عنوان گزينه برتر در دوره بعدي فراهم شود.
اين بازرگان ترک از ديپلمات هاي آمريکايي مي خواهد با توجه به شرايط ايران به سرعت با تهران از در معامله وارد شوند.
در سند ديگري نيز يک منبع دانشگاهي به ديپلمات هاي آمريکايي مي گويد که آيت الله مصباح يزدي قدرت بيشتري از احمدي نژاد دارد و در موضوعاتي حکومتي نيز نقش مهمي را ايفا کرده و اولويت وي ماندن در سايه است.

 

گردآوري: گروه اينترنتي تاجريان
منبع: عصر ايران

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب