محورهاي تحقق اتحادملي و انسجام اسلامي در کلام رهبري
چهارشنبه 22 فروردين 1386 - 10:58:33 PM

نويسنده: عليرضا تاجريان
اشاره: رهبر معظم انقلاب اسلامي، سال 1386 را سال «اتحاد ملي و انسجام اسلامي» نامگذاري کرده اند. ايشان در توضيحي کوتاه درمورد ابتکار خود كه سال جديد را سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي خوانده اند، فرمودند:« به نظر من امسال، سالِ «اتحاد ملى و انسجام اسلامى» است؛ يعنى در درون ملت ما اتحاد كلمه‏ همه‏ آحاد ملت و قوميتهاى گوناگون و مذاهب گوناگون و اصناف گوناگون ملى؛ و در سطح بين‏المللى، انسجام ميان همه‏ مسلمانان و روابط برادرانه‏ ميان آحاد امت اسلامى از مذاهب گوناگون و وحدت كلمه‏ آنها.»(1)
نامگذاري سال 1386 به عنوان سال «اتحادملي و انسجام اسلامي» نشان مي دهد که اتحاد و انسجام اسلامي مهمترين نياز  امروز دنياي اسلام است و بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در خجسته سالروز ولادت پيامبر اعظم (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع)، نيز ما را متوجه اين واقعيت مي سازد که امروز دنياي اسلام بيش از هرچيز نيازمند اتحاد و انسجام اسلامي است.
بنابراين در اين نوشتار نويسنده سعي کرده است به برخي از محورهاي مهم تحقق اتحاد ملي و انسجام اسلامي اشاره کند.

تمسک به اسلام ناب محمدي (ص) و قرآن کريم
قرآن کريم معجزه هميشه جاويدان آخرين رسول الهي، از جامعه مسلمانان جهان به عنوان يک ملت منسجم ياد مي کند و آنها را امت اسلامي مي نامند. اين کتاب آسماني پيروان اسلام را به وحدت و يکدلي فرا خوانده و تفرقه را مايه ضعف و سستي دانسته است.
با اندکي تاملي در آيات قرآني و زندگي آخرين پيامبر الهي، مي توان پيام مهم اسلام ؛ يعني «وحدت» را دريافت. پس بايد در مسير اين پيام الهي گام برداشت. اما براستي کدام دستورالعملي مي تواند بهتر از دستورات قرآن کريم باشد که اتحاد و انسجاد اسلامي را به ارمغان آورد؟
رهبر معظم انقلاب اسلامي همواره بر «تمسک به اسلام ناب محمدي (ص)» تاکيد کرده اند؛ « معيار و محور وحدت که جمهوري اسلامي ايران، دنياي اسلام را به آن فرا مي خواند، وجود مقدس نبي مکرم و ياد و نام آن بزرگوار است .» (2)
بنابراين براي اتحادملي و انسجام ملي بايد در درجه اول تمسک به اسلام ناب محمدي (ص) و قرآن کريم را در سرلوحه کارهاي خود قرار دهيم.
رهبر معظم انقلاب اسلامي در اين زمينه مي فرمايند:«امت اسلامي تنها با تمسک به اسلام ناب محمد (ص) که اسلام توحيد و وحدت مسلمانان و اسلام ايستادگي در مستکبران است، آينده اي روشن خواهد داشت.» (3)

تاکيد بر اصول مشترک بين مسلمانان
يکي از عواملي که انسجام اسلامي را به همراه دارد؛ تقويت اشتراکات مشترک بين مردم مسلمان ايران با ديگر امت اسلام است چرا که مسلمانان نقاط مشترك بسياري دارند كه براساس آنها مي توانند اتحاد خود را شكل دهند كه مهمترين آنها دين و آئين مشتركشان يعني اسلام است درواقع مسلمانان به خداي واحد،  يك كتاب آسماني،  قرآن و يك پيامبر اعتقاد دارند و همگي به سوي يك قبله نماز مي گزارند اكثر اعتقادات و عبادات و اعمال ديني مسلمانان يكسان است و نقاط اختلاف، اندك مي باشد بنابراين بايد به صورت عملي در اين راه گام برداريم.
رهبر معظم انقلاب اسلامي در اين خصوص مي فرمايند: « ما اگر بخواهيم اتحاد ملي و انسجام اسلامي تحقق پيدا کند ، بايد بر اصولي که بين ما مشترک است، تکيه کنيم. نبايد خودمان را سرگرم بعضي مسائل فرعي کنيم که مورد اختلاف است.»(4)

استفاده از تمام امکانات جهان اسلام
يکي از عوامل مهم ديگري که مي تواند به اتحاد ملي و انسجام اسلامي کمک موثري بکند، استفاده از تمام امکانات و وسايل متعدد جهان اسلام براي مقابله با تهديدات و تفرقه افکني هاي سلطه جويان است. جمعيت فراوان،  ثروت عظيم و فرهنگ و تمدن كهن از جمله امکانات مهم جهان اسلام است.
مقام معظم رهبري در اين خصوص مي فرمايند: « آيا امت اسلامي درمقابل دست اندازي قدرتمندانه (استعمارگران) نمي تواند از خود دفاع کند؟ جواب اين است که چرا ، ما مي توانيم دفاع کنيم. ما (امت اسلامي) ابزارهاي زيادي را براي دفاع از حق و موجوديت خود دراختيار داريم. ما جمعيت بزرگي هستيم، ما ثروت عظيمي داريم، ما انسانهاي برجسته و سرمايه معنوي داريم که به مردم ما قدرت ايستادگي در مقابل زورگويان را مي دهد، ما فرهنگ و تمدن با سابقه اي داريم که در دنيا کم نظير است. ما خيلي امکانات داريم. بنابراين بالقوه مي توانيم دفاع کنيم. اما چرا دفاع نمي کنيم ؟ چون با هم متحد و يکي نيستيم. چون به بهانه هاي گوناگون ما را ازهم جدا کرده اند.»(5)
يکي از امکانات جهان اسلام که بايد جايگاه واقعي خود را بيابيد، سازمان کنفرانس اسلامي است که فراگيرترين سازمان جهان اسلام است اما با اين حال از قدرت و توان لازم براي حمايت از کشورهاي اسلامي برخوردار نيست، بنابراين ضروري است که ايران اسلامي با اقدام هوشمندانه اي که مقام معظم رهبري در معرفي سال جديد به عنوان سال «اتحاد ملي و انسجام اسلام» انجام داده اند، به اين مسئله مهم توجه داشته باشد و به ارتقاي جايگاه اين کنفرانس بيانديشد و تنها به شعار و برگزاري چند کنفرانس اتکا نکرده بلکه در عمل گام هاي اساسي برداشته شود.
به اعتقاد نويسنده هفته وحدت اسلامي بستر مناسبي براي تبليغ روحيه بيداري، آگاهي و خودباوري در ميان مسلمانان، و روشن نمودن نقش وحدت در توانمندسازي و پايداري امت است و ايران اسلامي مي تواند در انسجام و يکپارچگي مسلمانان در اين هفته نقش بسزايي ايفا نمايد.

تدوين منشور وحدت اسلامي به همت علماي اسلام
يکي از محورهاي مهم تحقق اتحادملي و انسجام اسلامي، «تدوين منشور وحدت اسلامي به همت علماي اسلام» است که رهبر معظم انقلاب اسلامي نيز بر ضرورت اين امر تاکيد فرمودند. ايشان همزمان با هفدهم ربيع الاول خجسته سالروز ميلاد پيامبر اعظم (ص) و حضرت امام صادق (ع)، در ديدار مسئولان نظام، سفراي کشورهاي اسلامي در ايران و جمعي از ميهمانان شرکت کننده در کنفرانس وحدت اسلامي، با اشاره به احياي هويت اسلامي و حقيقت انکار ناپذير بيداري اسلامي و آمادگي دنياي اسلام براي حرکت به سوي عزت، استقلال و پيشرفت علمي تصريح کردند:« امروز مهم ترين نياز دنياي اسلام و علاج واقعي همه مشکلات مسلمانان، اتحاد و انسجام اسلامي است و بر همين اساس، علما و روشنفکران مسلمان بايد منشور وحدت اسلامي را به عنوان مطالبه اي تاريخي، تدوين کنند. … تدوين منشور وحدت اسلامي به همت علماي اسلام، ضروري و مطالبه اي تاريخي است که اگرامروز به اين وظيفه عمل نشود، نسلهاي بعدي ما را مؤاخذه خواهند کرد.»(6)

اقامه شکوهمند و پرمحتواي نماز جمعه
نماز جمعه از جمله تعاليمي است که روح همبستگي و نزديکي را در بين مردم ترويج مي کند و نمايش وحدت و هماهنگي هفتگي مسلمانان است و اسلام بدين طريق با احکام و برنامه هاي وحدت بخش، روحيه تعاون و همکاري را در کالبد جامعه اسلامي مي دمد.
از نظر اسلام، جماعت و وحدت، رحمت و تفرقه و جدايي، عذابي دردناک است و همواره دست قدرت خداوندي از آن کساني است که جمع باشند. بنابراين يکي از محورهايي که به اتحادملي و انسجام اسلامي کمک مي کند، نماز جمعه است که تقويت وحدت بين مسلمانان يکي از رسالت هاي بسيار مهمي است که بايد در متن نماز جمعه قرار داده شود.
براي درک بهتر موضوع، به کلام بنيانگذار کبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني (ره) اشاره مي کنيم که ايشان نماز جمعه را نمايش قدرت اسلامي عنوان کرده ، مي فرمايند:
«نماز جمعه که نمايشي از قدرت سياسي و اجتماعي اسلام است بايد هر چه باشکوهمندتر و پرمحتواتر اقامه شود. ملت ما گمان نکنند که نماز جمعه يک نماز عادي است. نماز جمعه با شکوهمنديي که دارد، براي نهضت کوتاه عمر ما يک پشتوانه محکم و در پيشبرد انقلاب اسلامي ما عامل موثر و بزرگي است.
ملت عظيم و عزيز، با شرکت خود بايد اين سنگر اسلامي را هر چه عظيم تر و بلندپايه تر حفظ نمايند تا به برکت آن، توطئه هاي خائنانه و دسيسه هاي مفسدان خنثي شود.» (7)

پرهيز از اختلافات قومي، مذهبي و سياسي
به اعتقاد نويسنده دامن زدن به اختلافات قومي، مذهبي و سياسي نه تنها يکي از عوامل تفرقه برانگيز در ميان ملت ايران، بلکه در جهان اسلام است که عوامل خارجي و دشمنان اسلام و ايران از همين نقطه ضعف استفاده کرده و با افزودن به دامنه اختلافات و با تبليغات فريبکارانه و با استفاده از جهل و انحراف برخي مسلمان، تفرقه و جدايي در بين صفوف مختلف جامعه را باعث مي شوند؛ آنها با تبليغات پرحجم خود اين اختلافات اندک را بزرگ جلوه مي دهند و از همين اختلافات براي تفرقه بيشتر در جهان اسلام بهره مي جويند. آنها اخيراً به بزرگنمايي اختلافات ميان شيعيان و اهل سنت روي آورده اند و از اين طريق تا حدودي توانسته اند، در ميان امت يکپارچه اسلامي، اختلافات مذهبي ايجاد کنند. 
براي پرهيز از اين اختلافات مذهبي کافي است که به بيانات مقام معظم رهبري اشاره کنيم که ايشان مي فرمايند: « اسلام تأکيد کرده است که مسلمانان بايد با يکديگر برادرانه رفتار کنند، نگفته است برادراني که سني اند يا شيعه اند يا فلان مذهب ديگر را دارند، بلکه گفته است که انما المومنون اخوه: مؤمنان با يکديگر برادرند. هر کسي به اين کتاب و به اين قرآن و به اين دين و به اين قبله اعتقاد دارد، مؤمن است، اينها با هم برادرند ، اسلام اين را به ما گفته است.»(8)
بنابراين براي آنکه اتحادملي و انسجام اسلامي را در کشورمان شاهد باشيم، بايد براي غلبه بر اختلافات قومي، مذهبي و سياسي به فکر چاره باشيم.
به نظر نويسنده نقش رسانه هاي خبري و مطبوعات کشور در اين حوزه بايد چشمگير و محتاطانه باشد و همچنين اين رسانه ها بايد در مقابل هجمه تبليغاتي غرب آمادگي پاسخگويي داشته باشد. 

معرفي انقلاب ايران به عنوان يک انقلاب اسلامي به جهان
استعمارگران و دشمنان ايران اسلامي، براي آنکه مردم مسلمان ايران را از پيکره امت اسلامي جدا سازند و از حمايت جهان اسلام از ايران اسلامي بکاهند، دست به حربه اي خطرناک زده اند؛ آنها به خاطر اينکه اکثر مردم ايران شيعه هستند، در رسانه هاي خود مي کوشند انقلاب اسلامي را انقلاب شيعي و جدا از ديگران مسلمانان نشان دهند و اين براي جهان اسلام و اتحادملي و انسجام اسلامي در ايران خطرناک است و ما بايد انقلاب ايران را به عنوان يک انقلاب اسلامي که پشتوانه جهان اسلام و مردم مظلوم و ستمديده است و با سياستهاي سلطه طلبانه مخالفت مي کند و به مقابله با آن برمي خيزد، معرفي نمائيم.
رهبر معظم انقلاب اسلامي در اين خصوص مي فرمايند: « با پيروزي انقلاب درايران، آمريکا برنامه جديدي طراحي کرد تا انقلاب اسلامي ايران را انقلاب شيعي وانمود کند. درحالي که انقلاب ما، انقلاب اسلامي و انقلاب قرآن است که افتخارش برافراشتن پرچم ارزشهاي اسلامي، توحيد و معرفي احکام الهي و ارزشهاي معنوي اسلام است و موفق نيز بوده است.» (9)

همکارهاي فرهنگي ايران با جهان اسلام

ايران اسلامي براي آنکه مسئوليت سنگين خود را در قبال حفظ يکپارچگي جهان اسلام و انسجام ملتهاي مسلمان انجام دهد بايد به همکاري در زمينه مسايل فرهنگي با ديگر کشورهاي جهان اسلام روي آورد و در مقابل تهاجم فرهنگي غرب عليه ايران اسلامي و جهان اسلام، به اقداماتي چون همکاري رسانه اي، توليد مشترک فيلم و ساير مبادلات فرهنگي دست بزند و مسلمانان جهان را از لحاظ فکري بيشتر به يکديگر نزديک سازد در اين صورت است که هم اتحادملي و هم انسجام اسلامي را شاهد خواهيم بود.

انقلابي ديگر در نظام اقتصادي کشور
چنان که رهبر معظم انقلاب اسلامي اشاره کردند، يکي از روش هاي عمده دشمنان براي مقابله با ملت ايران و نظام جمهوري اسلامي «به وجود آوردن مشکلات اقتصادي براي متوقف کردن پيشرفت کشور» است؛ رهبر معظم انقلاب اسلامي در افشاي هدف اصلي دولتهاي استعمارگر مي فرمايد: « منابع بي پايان طبيعي، ميراث عظيم فرهنگي، نيروي انساني کارآمد و بازار بزرگ يک و نيم ميليارد نفري مسلمانان، قدرتهاي سلطه گر را براي تسلط کامل بر جهان اسلام به طمع انداخته است. اما وحدت مسلمانان، سدي بسيار قوي دربرابر اين توطئه ها ايجاد خواهد کرد. به همين علت دشمنان اسلام، همه تلاش خود را براي شکستن اين سد به کار گرفته اند.»(10)
بنابراين در سال جديد مسئولان و دست اندرکاران اجراي اصل 44،  بايد گام هاي استوار در  اجراي سياست هاي کلي اصل 44 قانون اساسي بردارند و زمينه را براي فعاليت هاي اقتصادي تمام مردم فراهم سازند.
مقام معظم رهبري در اين خصوص تاکيد دارند که « تلاش اقتصادي همه مردم از جمله نيروهاي ملي و معتقد به آرمان هاي بلند ملت و استفاده از ظرفيتهاي فراوان کشور ، خنثي کننده تلاشهاي دشمنان براي متوقف کردن روند آباداني و پيشرفت کشور خواهد بود.»(11) 
نکته مهمي که بايد مسئولان کشور به آن توجه داشته باشند، پاسخ به اين سئوال است که «چرا بايد کشورهاي اسلامي بيش از آنکه با يکديگر مبادلات اقتصادي داشته باشند، با دولتهايي که درصدد چپاول ثروتهاي آنان هستند، مناسبات تجاري دارند؟»
بايد به اين واقعيت ايمان داشته باشيم که اگر در مقابل تحريم هايي که بر عليه کشورمان صورت مي پذيرد، تنها بتوانيم روابط تجاري خود را با برخي از کشورهاي اسلامي گسترش دهيم و همچنين به گونه اي رفتار کنيم که ديگر کشورهاي اسلامي نيز روابط تجاري خود را با کشورهاي سلطه گر قطعه کنند، بدون شک بازنده نهايي کشورهاي غربي خواهند بود؟ بنابراين نيازمند انقلابي ديگر در نظام اقتصادي کشور هستيم که با اجراي درست سياست هاي کلي اصل 44 قانون اساسي مي توانيم پيروزي اين انقلاب را در آينده اي نزديک شاهد باشيم.

سخن پاياني:
از آنچه گفتيم چنين بر مي آيد که  يکي از ابزارهاي مورد توجه قدرت هاي استکباري براي رويارويي با امت اسلام و بويژه با ايران اسلامي، ايجاد تفرقه و جدايي در جهان اسلام است. توطئه هايي از جمله تهاجم سازمان يافته به ارزشهاي اسلامي و تخريب چهره اسلام و مطرح کردن آن بعنوان ايدئولوژي خشونت، تشديد تهاجم فرهنگي عليه جهان اسلام و تلاش درجهت ايجاد بي اعتمادي و تفرقه بين دولت هاي اسلامي نشان مي دهد که قدرت هاي استکباري قصد رويارويي با امت اسلام و  در راس آن ايران اسلامي را دارند.
از سوي ديگر قدرتهاي بزرگ استکباري امروز به اين مسئله مهم پي برده اند که جهان اسلام و کشورهاي اسلامي منابع و امکانات وسيع و گوناگوني در اختيار دارند که اگر به درستي مورد استفاده قرار گيرد، جهان اسلام به قدرت بزرگ اقتصادي و سياسي جهان تبديل خواهد شد که در اين صورت دولتهاي استعماري ديگر نخواهند توانست به چپاول منابع کشورهاي اسلامي ادامه دهند و اين موضوع آنها را نگران کرده است. دولتهاي استعماري چاره کار را در تبليغات تفرقه انگيز در دنياي اسلام و تلاش براي تضعيف موقعيت ايران در منطقه و جهان اسلام مي دانند.
رهبر معظم انقلاب اسلامي که بارها اين خطر را به مسلمانان گوشزد کرده اند، امسال در اقدامي مهم و هوشمندانه سال 1386 را سال «اتحاد ملي و انسجام اسلامي» نامگذاري کردند و با اشاره به نقش دولت هاي اسلامي و علماي اسلام، مسووليت مهم آنان را درجهت زمينه سازي براي وحدت و انسجام اسلامي خاطر نشان کردند و تدوين منشور وحدت اسلامي را يک ضرورت و مطالبه تاريخي دانستند که تمام اين اقدامات نشان مي دهد که مقام معظم رهبري تنها راه نااميد کردن دشمنان ملت ايران اسلامي و جهان اسلام را تلاش براي اتحاد و يکپارچگي ملي و تقويت هوشيارانه و خردمندانه انسجام اسلامي مي دانند. بنابراين ضروري است در سال 86  در جهت محورهايي که براي تحقق اتحادملي و انسجام اسلامي مطرح شد، گام برداريم. 

پاورقي ها:
1 تا 5- پيام مقام معظم رهبري به مناسبت آغاز سال نو و بيانات ايشان در کنفرانس وحدت اسلامي، به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري
6- بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در ديدار كارگزاران نظام (17/01/1386)
7-  صحيفه نور، ج 9، ص 97
8 تا 10- بيانات رهبر انقلاب اسلامي به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري

http://www.tajerian.ir/?code=133
استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
بستن   چاپ